Категорија: Култура

1 2 3 4 5 135 30 / 1346 НАПИСИ
ПОЧИНА РИЧАРД ДОНЕР, РЕЖИСЕРОТ НА „СУПЕРМЕН“ И „СМРТОНОСНО ОРУЖЈЕ“

ПОЧИНА РИЧАРД ДОНЕР, РЕЖИСЕРОТ НА „СУПЕРМЕН“ И „СМРТОНОСНО ОРУЖЈЕ“

Ричард Донер, кој како режисер на „Супермен“ ги отвори вратите на Холивуд за светот на суперхероите, почина на 91 година. Стивен Спилберг го опиша Дон ...
ЧАЛГИИТЕ КАЗНУВАНИ СО 60 ГРОША АКО ПЕЕЛЕ БЕЗ ДОЗВОЛА, ДУЌАНЏИИТЕ СО 75 ГРОША АКО МАМЕЛЕ ПРИ МЕРЕЊЕ – ДРЖАВНИОТ АРХИВ ЧУВА ДОКУМЕНТИ ЗА СТРОГИТЕ ЗАКОНИ НА СКОПСКАТА ТУРСКА ОПШТИНА

ЧАЛГИИТЕ КАЗНУВАНИ СО 60 ГРОША АКО ПЕЕЛЕ БЕЗ ДОЗВОЛА, ДУЌАНЏИИТЕ СО 75 ГРОША АКО МАМЕЛЕ ПРИ МЕРЕЊЕ – ДРЖАВНИОТ АРХИВ ЧУВА ДОКУМЕНТИ ЗА СТРОГИТЕ ЗАКОНИ НА СКОПСКАТА ТУРСКА ОПШТИНА

Казна од 60 гроша пред 150 години добивале чалгиите (свирачите) кои свиреле без дозвола, казната за измама при мерењето изнесувала до 75 гроша, велат ...
ЏЕЈМИ ЛИ КЕРТИС ЌЕ ДОБИЕ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

ЏЕЈМИ ЛИ КЕРТИС ЌЕ ДОБИЕ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

Холивудската ѕвезда Џејми Ли Кертис ќе добие награда за животно дело на Венецискиот филмски фестивал во септември, соопштија организаторите. На фестив ...
ФИЛМОТ „СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ВО ТРКА ЗА НАГРАДА ВО ПРОГРАМАТА ИСТОЧНО ОД ЗАПАДОТ ВО КАРЛОВИ ВАРИ

ФИЛМОТ „СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ВО ТРКА ЗА НАГРАДА ВО ПРОГРАМАТА ИСТОЧНО ОД ЗАПАДОТ ВО КАРЛОВИ ВАРИ

„Сестри“, првиот долгометражен филм на режисерката Дина Дума, влезе во конкуренција за награди во програмата Источно од Западот на Филмскиот фестивал ...
„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА СТРУГАР МИТЕВСКА ДОБИ ПОДДРШКА ОД ЕУРИМАЖ

„НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ“ НА ТЕОНА СТРУГАР МИТЕВСКА ДОБИ ПОДДРШКА ОД ЕУРИМАЖ

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона Стругар Митевска и копродукцијата со македонско малцинско учество „Празник на трудо ...
СЕМЕЈСТВОТО НА АНТЕ ПОПОВСКИ ПОДАРИ НЕГОВ ОБЕМЕН ФОНД НА МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА

СЕМЕЈСТВОТО НА АНТЕ ПОПОВСКИ ПОДАРИ НЕГОВ ОБЕМЕН ФОНД НА МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА

Семејството на Анте Поповски подари обемен личен фонд од книжевникот, поет, есеист, публицист и општественик на Музејот на македонската борба за самос ...
СЀ УШТЕ ИМАМ СТРАВ ВО КОСКИ КОГА ИЗЛЕГУВАМ ПРЕД БИТОЛСКАТА ПУБЛИКА, РЕЧЕ ЛАУРЕАТОТ НА ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМА ЃОРГИ ЈОЛЕВСКИ

СЀ УШТЕ ИМАМ СТРАВ ВО КОСКИ КОГА ИЗЛЕГУВАМ ПРЕД БИТОЛСКАТА ПУБЛИКА, РЕЧЕ ЛАУРЕАТОТ НА ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМА ЃОРГИ ЈОЛЕВСКИ

Монодрамата „Последната лента на Крап“ во режија и изведба на Ѓорги Јолевски, копродукција на Македонски народен театар (МНТ) и „Перипетија продукција ...
СИМЕОН МОНИ ДАМЕВСКИ Е НОВ ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“

СИМЕОН МОНИ ДАМЕВСКИ Е НОВ ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“

Актерот и продуцент Симеон Мони Дамевски е новиот директор на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ со мандат од две години, соопшти Друштвото н ...
СЕМЈУЕЛ ЏЕКСОН И ЛИВ УЛМАН МЕЃУ ДОБИТНИЦИТЕ НА ПОЧЕСНИОТ ОСКАР ЗА 2022

СЕМЈУЕЛ ЏЕКСОН И ЛИВ УЛМАН МЕЃУ ДОБИТНИЦИТЕ НА ПОЧЕСНИОТ ОСКАР ЗА 2022

Актерите Семјуел Џексон, Дени Гловер и Лив Улман и актерката и режисерка Елејн Меј се добитниците на почесниот оскар за 2022 година, објави Академијат ...
ЈОВИЦА МИХАЈЛОВСКИ, ТОНКИЦА МИТРОВСКА И ТРАЈЧЕ ВЕЛИЧКОВСКИ СЕ ДОБИТНИЦИ НА НАГРАДАТА ЗЛАТНА РАМКА НА ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИ РАБОТНИЦИ

ЈОВИЦА МИХАЈЛОВСКИ, ТОНКИЦА МИТРОВСКА И ТРАЈЧЕ ВЕЛИЧКОВСКИ СЕ ДОБИТНИЦИ НА НАГРАДАТА ЗЛАТНА РАМКА НА ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИ РАБОТНИЦИ

Aктерот Јовица Михајловски, графичарката Тонкица Митровска, и сценскиот работник Трајче Величковски се годинашни добитници на почесните награди од Дру ...
1 2 3 4 5 135 30 / 1346 НАПИСИ