Таг: НАТО

1 2 3 4 37 20 / 363 НАПИСИ
МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА СЕ ВРАЌА ОД ВАШИНГТОН СО ГРАНТ ОД 40 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА НА АРМИЈАТА

МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА СЕ ВРАЌА ОД ВАШИНГТОН СО ГРАНТ ОД 40 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА НА АРМИЈАТА

САД ќе помогнат за модернизација на македонската армија со финансиска помош од 40 милиони долари, беше потврдено денеска во рамките на стратешкиот диј ...
ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР МИЦОТАКИС ВЕЌЕ НЕ ПОСТОИ ЗА МЕНЕ, КАЖА ЕРДОГАН

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР МИЦОТАКИС ВЕЌЕ НЕ ПОСТОИ ЗА МЕНЕ, КАЖА ЕРДОГАН

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека веќе не го признава грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и нема да се сретне со него подоцна оваа го ...
ГИ ИЗВЕСТИВМЕ СОЈУЗНИЦИТЕ ДЕКА ЌЕ КАЖЕМЕ „НЕ“ ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО, ВЕЛИ ЕРДОГАН

ГИ ИЗВЕСТИВМЕ СОЈУЗНИЦИТЕ ДЕКА ЌЕ КАЖЕМЕ „НЕ“ ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО, ВЕЛИ ЕРДОГАН

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ги известил своите сојузници дека ќе каже „не“ за приемот на Шведска и Финска во НАТО. „Посвете ...
ЕРДОГАН НЕ ГИ САКА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО ЗАШТО СЕ „МРЕСТИЛИШТЕ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИ ОРГАНИЗАЦИИ“

ЕРДОГАН НЕ ГИ САКА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО ЗАШТО СЕ „МРЕСТИЛИШТЕ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИ ОРГАНИЗАЦИИ“

Турција го повтори својот став дека се противи на приемот на Финска и Шведска во НАТО откако двете земји потврдија дека ќе аплицираат за членство. Без ...
ПО ФИНСКА, И ШВЕДСКА ПОТВРДИ ДЕКА ЌЕ АПЛИЦИРА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО

ПО ФИНСКА, И ШВЕДСКА ПОТВРДИ ДЕКА ЌЕ АПЛИЦИРА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО

Шведска ќе аплицира за членство во НАТО, потврди денеска премиерката Магдалена Андерсон, со што земјата ќе се откаже од воената неутралност по повеќе ...
ТУРЦИЈА НЕ ЈА ЗАТВОРА ВРАТАТА ЗА ШВЕДСКА И ФИНСКА ВО НАТО, ВЕЛИ ПОРТПАРОЛОТ НА ЕРДОГАН

ТУРЦИЈА НЕ ЈА ЗАТВОРА ВРАТАТА ЗА ШВЕДСКА И ФИНСКА ВО НАТО, ВЕЛИ ПОРТПАРОЛОТ НА ЕРДОГАН

Турција не ја затвора вратата за Шведска и Финска да се приклучат на НАТО, но сака преговори со нордиските земји и ставање крај на она што Турција го ...
ФИНСКА ЌЕ АПЛИЦИРА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО БЕЗ ОДЛАГАЊЕ

ФИНСКА ЌЕ АПЛИЦИРА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО БЕЗ ОДЛАГАЊЕ

Финските претседател и премиерка повикаа земјата да аплицира за членство во НАТО без одлагање. Саули Нинисто и Сана Марин во заедничко соопштение кажа ...
1.800 БРИТАНСКИ ПАДОБРАНЦИ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА НАТО-ВЕЖБАТА „БРЗ ОДГОВОР 22“

1.800 БРИТАНСКИ ПАДОБРАНЦИ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА НАТО-ВЕЖБАТА „БРЗ ОДГОВОР 22“

1.800 падобранци од 16. воздухопловна јуришна бригада на Обединетото Кралство ќе бидат дел од вежбата „Брз одговор 22“ (Swift Response 22), во која ќе ...
ПОДГОТВЕНИ СМЕ СО ГОДИНИ ДА ЈА ПОДДРЖУВАМЕ УКРАИНА ВО ВОЈНАТА СО РУСИЈА, ВЕЛИ НАТО

ПОДГОТВЕНИ СМЕ СО ГОДИНИ ДА ЈА ПОДДРЖУВАМЕ УКРАИНА ВО ВОЈНАТА СО РУСИЈА, ВЕЛИ НАТО

НАТО е подготвено со години да ја поддржува Украина во нејзината војна против Русија и да ѝ помогне да се префрли од советско на модерно западно оружј ...
ШВЕДСКА И ФИНСКА ЕКСПРЕСНО ЌЕ БИДАТ ПРИМЕНИ ВО НАТО АКО АПЛИЦИРААТ, ВЕЛИ СТОЛТЕНБЕРГ

ШВЕДСКА И ФИНСКА ЕКСПРЕСНО ЌЕ БИДАТ ПРИМЕНИ ВО НАТО АКО АПЛИЦИРААТ, ВЕЛИ СТОЛТЕНБЕРГ

НАТО е подготвено по брза постапка да ги прими Шведска и Финска ако поднесат барање за членство, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг. „Сек ...
1 2 3 4 37 20 / 363 НАПИСИ