Категорија: Култура

1 51 52 53 54 55 58 530 / 575 НАПИСИ
„МАПА НА КУЛТУРАТА“ – СПОЈ НА ЕДУКАЦИЈА, ДРУЖЕЊЕ И ИСТРАЖУВАЊЕ СО „ЕУРОЛИНК“

„МАПА НА КУЛТУРАТА“ – СПОЈ НА ЕДУКАЦИЈА, ДРУЖЕЊЕ И ИСТРАЖУВАЊЕ СО „ЕУРОЛИНК“

Над стотина учесници имаа можност повеќе да се запознаат со еден од култните белези на македонската култура, археолошкиот локалитет Стоби, за време на ...
ТАЛЕНТОТ Е НОВОТО СЕКСИ, ПОЧНА МОДНИОТ ВИКЕНД ВО СКОПЈЕ

ТАЛЕНТОТ Е НОВОТО СЕКСИ, ПОЧНА МОДНИОТ ВИКЕНД ВО СКОПЈЕ

Есенскиот Моден викенд Скопје отвори синоќа со колекциите на Јована Филиповиќ, Андреј Папаз Ѓоргиевски и на Филип Тренчовски, а во „Скопје Мериот хоте ...
СЕ ЗАТВОРА ПОПУЛАРНАТА КНИЖАРНИЦА „ТАБЕРНАКУЛ“

СЕ ЗАТВОРА ПОПУЛАРНАТА КНИЖАРНИЦА „ТАБЕРНАКУЛ“

По 17 години, популарната книжарница „Табернакул“ на Рекорд, до Театарот за деца и младинци, од утре се затвора. На овој непопуларен чекор се одлучи и ...
НЕМА ДА ИМА НИ СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ ПОРАДИ ЗАБРАНАТА НА ЗАМП

НЕМА ДА ИМА НИ СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ ПОРАДИ ЗАБРАНАТА НА ЗАМП

Извесно е, но не и потврдено дека поради забраната на ЗАМП годинава нема да се одржи Скопскиот фестивал, кој е во организација на МРТ, дознава САКАМДА ...
БЕСПЛАТНИ ЕКСКУРЗИИ СО „ЕУРОЛИНК“ СО ПРОЕКТОТ „МАПА НА КУЛТУРАТА“

БЕСПЛАТНИ ЕКСКУРЗИИ СО „ЕУРОЛИНК“ СО ПРОЕКТОТ „МАПА НА КУЛТУРАТА“

Посета на археолошкиот локалитет „Стоби“ е првата дестинација од проектот „Мапа на културата“, со кој „Еуролинк осигирување“ им овозможува на граѓанит ...
ПРОЕКТОТ „ДОБРО СУМ“ НА МАРИЈА КОНЕСКА НА ИЗЛОЖБА ВО КОНЦЕПТ 37

ПРОЕКТОТ „ДОБРО СУМ“ НА МАРИЈА КОНЕСКА НА ИЗЛОЖБА ВО КОНЦЕПТ 37

„Добро сум“, најновиот проект на уметницата Марија Конеска, ќе биде изложен во „Концепт 37“ од утре (20 октомври). На изложбата ќе бидат претставени 1 ...
ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ЏИФОНИ“ ОТВОРА СО „ИТАЛИЈАНСКА ТРКА-БРЗ КАКО ВЕТРОТ“

ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ЏИФОНИ“ ОТВОРА СО „ИТАЛИЈАНСКА ТРКА-БРЗ КАКО ВЕТРОТ“

Четвртото издание на меѓународниот филмски фестивал за млади „Џифони“ ќе се одржи од 21 до 25 октомври во Скопје во МКЦ и Кинотека. Фестивалот, поддрж ...
СЛИКАРКАТА МЕНА СПИРОВСКА БЕШЕ ПРВАТА ФЕМИНИСТКА ВО МАКЕДОНИЈА, ШОКИРАШЕ СО ДЕЛАТА

СЛИКАРКАТА МЕНА СПИРОВСКА БЕШЕ ПРВАТА ФЕМИНИСТКА ВО МАКЕДОНИЈА, ШОКИРАШЕ СО ДЕЛАТА

Пет години по смртта на Мена Спировска, првата академски образована ликовна уметница во Македонија, отворена е ретроспективна  изложба во Музејот на Г ...
ПОЧИНА ПОЛСКИОТ ФИЛМСКИ ВЕЛИКАН АНДЖЕЈ ВАЈДА

ПОЧИНА ПОЛСКИОТ ФИЛМСКИ ВЕЛИКАН АНДЖЕЈ ВАЈДА

Полскиот оскаровец, режисерот Анджеј Вајда, почина на 90 години, потврди полското филмско здружение. Вајда сними над 40 филмови во кариерата долга 60 ...
„СЛАВА“ НА БУГАРСКОТО ДУО ГРОЗЕВА-ВАЛЧАНОВ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА

„СЛАВА“ НА БУГАРСКОТО ДУО ГРОЗЕВА-ВАЛЧАНОВ ПОБЕДИ НА КИНЕНОВА

„Слава“, вториот филм на бугарското дуо Кристина Грозева и Петар Валчанов, победи на првиот меѓународен филмски фестивал Киненова, што заврши синоќа в ...
1 51 52 53 54 55 58 530 / 575 НАПИСИ