Категорија: Свет

1 2 3 388 10 / 3871 НАПИСИ
БАЈДЕН ЈА ОСТВАРИ ЦЕЛТА ЗА 200 МИЛИОНИ ВАКЦИНИРАНИ АМЕРИКАНЦИ ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА ОД МАНДАТОТ

БАЈДЕН ЈА ОСТВАРИ ЦЕЛТА ЗА 200 МИЛИОНИ ВАКЦИНИРАНИ АМЕРИКАНЦИ ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА ОД МАНДАТОТ

Џо Бајден објави дека 200 милиони Американци примиле вакцина против ковид-19, исполнувајќи го ветувањето дека оваа цел ќе биде достигната во првите 10 ...
ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ВЛАДАТА ЌЕ МОЖЕ ДА ВОВЕДУВА КАРАНТИН И ПОЛИЦИСКИ ЧАС НА РЕГИОНАЛНО НИВО

ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ВЛАДАТА ЌЕ МОЖЕ ДА ВОВЕДУВА КАРАНТИН И ПОЛИЦИСКИ ЧАС НА РЕГИОНАЛНО НИВО

Германскиот парламент го усвои контроверзниот закон кој на владата ѝ дава можност да наметнува рестриктивни мерки на регионално ниво, како што земјата ...
БИВШИОТ ПОЛИЦАЕЦ ДЕРЕК ШОВИН ПРОГЛАСЕН ЗА ВИНОВЕН ЗА УБИСТВОТО НА АФРОАМЕРИКАНЕЦОТ ЏОРЏ ФЛОЈД, СЕ СООЧУВА СО НЕКОЛКУ ДЕЦЕНИИ ЗАТВОР

БИВШИОТ ПОЛИЦАЕЦ ДЕРЕК ШОВИН ПРОГЛАСЕН ЗА ВИНОВЕН ЗА УБИСТВОТО НА АФРОАМЕРИКАНЕЦОТ ЏОРЏ ФЛОЈД, СЕ СООЧУВА СО НЕКОЛКУ ДЕЦЕНИИ ЗАТВОР

Поранешниот полицаец Дерек Шовин е прогласен за виновен за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис во мај минатата година. Шовин беше с ...
ТРОМБОЗА МОЖЕ ДА СЕ СМЕТА ЗА МНОГУ РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА ВАКЦИНАТА НА „ЏОНСОН И ЏОНСОН“, КАЖА ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ

ТРОМБОЗА МОЖЕ ДА СЕ СМЕТА ЗА МНОГУ РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА ВАКЦИНАТА НА „ЏОНСОН И ЏОНСОН“, КАЖА ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ

Тромбоза може да се смета за многу редок несакан ефект на ковид вакцината на „Џонсон и Џонсон“, објави Европската агенција за лекови (ЕМА). Таа кажа д ...
РУСИЈА ПРОТЕРА ДВАЈЦА БУГАРСКИ ДИПЛОМАТИ ПО ШПИОНСКАТА АФЕРА ВО СОФИЈА

РУСИЈА ПРОТЕРА ДВАЈЦА БУГАРСКИ ДИПЛОМАТИ ПО ШПИОНСКАТА АФЕРА ВО СОФИЈА

Русија објави дека прогласила двајца бугарски дипломати за персона нон грата и им наредила да ја напуштат земјата, како одговор на одлуката на Софија ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЧАД ПОЧИНАЛ ВО БОРБИТЕ СО БУНТОВНИЦИТЕ САМО ДЕН ОТКАКО ГО ОСВОИ ШЕСТИОТ МАНДАТ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЧАД ПОЧИНАЛ ВО БОРБИТЕ СО БУНТОВНИЦИТЕ САМО ДЕН ОТКАКО ГО ОСВОИ ШЕСТИОТ МАНДАТ

Претседателот на Чад, Идрис Деби, починал во борбите со бунтовниците на северот на земјата викендов, потврди армијата, само ден откако беше прогласен ...
ПЕТМИНА ИЗБОДЕНИ СО НОЖ ВО ЏАМИЈА ВО ТИРАНА, ПОЛИЦИЈАТА ВЕЛИ ДЕКА НАПАЃАЧОТ ИМАЛ МЕНТАЛНИ ПРОБЛЕМИ

ПЕТМИНА ИЗБОДЕНИ СО НОЖ ВО ЏАМИЈА ВО ТИРАНА, ПОЛИЦИЈАТА ВЕЛИ ДЕКА НАПАЃАЧОТ ИМАЛ МЕНТАЛНИ ПРОБЛЕМИ

Албанската полиција се обидува да го утврди мотивот на вчерашниот напад во џамија во Тирана, кога петмина беа избодени со нож. Триесет и четиригодишн ...
НОРВЕШКИОТ НАУЧНИК КОЈ УТВРДИ ВРСКА МЕЃУ ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ И СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ТРОМБОЗА КРИЕЛ ДЕКА ЗЕМАЛ ПАРИ ОД „ФАЈЗЕР“

НОРВЕШКИОТ НАУЧНИК КОЈ УТВРДИ ВРСКА МЕЃУ ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ И СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ТРОМБОЗА КРИЕЛ ДЕКА ЗЕМАЛ ПАРИ ОД „ФАЈЗЕР“

Во последните пет години, норвешкиот хематолог Пал Андре Холме примил над еден милион круни од „Фајзер“ и „Баер“, објави норвешкиот весник „ВГ“. Тој и ...
ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ ЛИДЕР АРМИН ЛАШЕТ ВО ТРКАТА ЗА НОВ ГЕРМАНСКИ КАНЦЕЛАР, И ЗЕЛЕНИТЕ ПРВПАТ ИМААТ СВОЈ КАНДИДАТ

ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ ЛИДЕР АРМИН ЛАШЕТ ВО ТРКАТА ЗА НОВ ГЕРМАНСКИ КАНЦЕЛАР, И ЗЕЛЕНИТЕ ПРВПАТ ИМААТ СВОЈ КАНДИДАТ

Армин Лашет ја доби поддршката на партијата на Ангела Меркел да биде заеднички кандидат на конзервативниот блок за канцелар на годинашните парламентар ...
АВСТРИЈА ЌЕ ОБЕЗБЕДИ 651.000 ВАКЦИНИ НА „ФАЈЗЕР“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ 119.000 ДОЗИ

АВСТРИЈА ЌЕ ОБЕЗБЕДИ 651.000 ВАКЦИНИ НА „ФАЈЗЕР“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН, МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ 119.000 ДОЗИ

Австрија објави дека до август ќе им испорача 651.000 дози од вакцината на „Фајзер/Бионтек“ на шесте земји од Западен Балкан, како дел од шемата на Ев ...
1 2 3 388 10 / 3871 НАПИСИ