Категорија: Свет

1 2 3 142 10 / 1412 НАПИСИ
БИВШИОТ ХРВАТСКИ ПРЕМИЕР САНАДЕР ДОБИ 2,5 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ВОЕНО ПРОФИТЕРСТВО

БИВШИОТ ХРВАТСКИ ПРЕМИЕР САНАДЕР ДОБИ 2,5 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ВОЕНО ПРОФИТЕРСТВО

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер е осуден на две и пол години затвор за воено профитерство во случајот „Хипо“. Судот во Загреб го прогласи за ...
СМРТТА НА НОВИНАРОТ КАШОГИ Е УБИСТВО, НО НЕ Е НАРЕДЕНО ОД ПРИНЦОТ, КАЖА САУДИСКА АРАБИЈА

СМРТТА НА НОВИНАРОТ КАШОГИ Е УБИСТВО, НО НЕ Е НАРЕДЕНО ОД ПРИНЦОТ, КАЖА САУДИСКА АРАБИЈА

Саудиска Арабија призна дека смртта на новинарот Џамал Кашоги е убиство, додавајќи дека тоа било своеволна операција. Министерот за надворешни работи ...
СИЛНО НЕВРЕМЕ СЕ ДВИЖИ НИЗ ЦЕЛА ИТАЛИЈА, МИЛАНО ГО ПОГОДИ ТОРНАДО, А РИМ Е ПОПЛАВЕН ОД ГРАД

СИЛНО НЕВРЕМЕ СЕ ДВИЖИ НИЗ ЦЕЛА ИТАЛИЈА, МИЛАНО ГО ПОГОДИ ТОРНАДО, А РИМ Е ПОПЛАВЕН ОД ГРАД

Речиси цела Италија е зафатена од силно невреме што се движи север кон југ и предизвика нагло паѓање на температурите на 8-10 степени, јави агенцијата ...
ТРАМП ГИ ПОВЛЕКУВА САД ОД ДОГОВОРОТ ЗА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ОПАСЕН ПОТЕГ

ТРАМП ГИ ПОВЛЕКУВА САД ОД ДОГОВОРОТ ЗА НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ОПАСЕН ПОТЕГ

Русија ја осуди одлуката на Доналд Трамп да ги повлече САД од клучниот договор за нуклеарно оружје и се закани дека ќе се одмазди за овој „многу опасе ...
670.000 ДЕМОНСТРАНТИ ВО ЛОНДОН ПОБАРАА ВТОР РЕФЕРЕНДУМ ЗА БРЕГЗИТ

670.000 ДЕМОНСТРАНТИ ВО ЛОНДОН ПОБАРАА ВТОР РЕФЕРЕНДУМ ЗА БРЕГЗИТ

Околу 670 илјади граѓани протестираа на Плоштадот пред Парламентот во Лондон, барајќи втор референдум за брегзит, во организација на „Гласот на народо ...
НОВИНАРОТ КАШОГИ ЗАГИНАЛ ВО ТЕПАЧКА ВО КОНЗУЛАТОТ, ОБЈАВИ САУДИСКА АРАБИЈА

НОВИНАРОТ КАШОГИ ЗАГИНАЛ ВО ТЕПАЧКА ВО КОНЗУЛАТОТ, ОБЈАВИ САУДИСКА АРАБИЈА

Саудиска Арабија првпат призна дека колумнистот на „Вашингтон пост“ и гласен критичар на нејзината власт, Џамал Кашоги, е мртов. Државната телевизи ...
ПРВО МУ ГИ ОТСЕКЛЕ ПРСТИТЕ, ПА ГЛАВАТА, А ПОТОА МУ ГО РАСПАРЧИЛЕ ТЕЛОТО – ТУРЦИЈА ОБЈАВИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ КАШОГИ

ПРВО МУ ГИ ОТСЕКЛЕ ПРСТИТЕ, ПА ГЛАВАТА, А ПОТОА МУ ГО РАСПАРЧИЛЕ ТЕЛОТО – ТУРЦИЈА ОБЈАВИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ КАШОГИ

Џамал Кашоги бил пречекан од неговите убијци кога влегол во саудискиот конзулат во Истанбул пред две недели. Тие му ги отсекле прстите, потоа и глават ...
АВИОНОТ НА МЕЛАНИЈА ТРАМП ПРИНУДНО СЛЕТА ПОРАДИ ЧАД ВО КАБИНАТА

АВИОНОТ НА МЕЛАНИЈА ТРАМП ПРИНУДНО СЛЕТА ПОРАДИ ЧАД ВО КАБИНАТА

Авион што ја превезувал Меланија Трамп бил принуден да се врати назад и да слета, откако почнало да чади од пилотската кабина. „Сѐ е во ред и сите ...
УЧЕНИК ГО ИЗВЕЛ НАПАДОТ ВО СРЕДНОТО УЧИЛИШТЕ НА КРИМ, ПА СЕ САМОУБИЛ, НАЈМАЛКУ 18 МРТВИ

УЧЕНИК ГО ИЗВЕЛ НАПАДОТ ВО СРЕДНОТО УЧИЛИШТЕ НА КРИМ, ПА СЕ САМОУБИЛ, НАЈМАЛКУ 18 МРТВИ

Најмалку 18 луѓе се убиени, а десетици се повредени во нападот што се случи во едно техничко средно училиште на Крим, полуостровот што Русија го анект ...
КОЅИЈАС ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ЦИПРАС ЌЕ БИДЕ И МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ ЗА ДА ГО СПРОВЕДЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

КОЅИЈАС ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ЦИПРАС ЌЕ БИДЕ И МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ ЗА ДА ГО СПРОВЕДЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и соопшти дека тој самиот ќе го води министерство ...
1 2 3 142 10 / 1412 НАПИСИ