Категорија: Свет

1 2 3 4 161 20 / 1607 НАПИСИ
ДЕСЕТМИНА МЛАДИ ФУДБАЛЕРИ НА БРАЗИЛСКИОТ КЛУБ ФЛАМЕНГО ЗАГИНАА ВО ПОЖАР

ДЕСЕТМИНА МЛАДИ ФУДБАЛЕРИ НА БРАЗИЛСКИОТ КЛУБ ФЛАМЕНГО ЗАГИНАА ВО ПОЖАР

Десет луѓе загинаа во пожарот што го зафати тренинг-центарот на младинскиот тим на Фламенго, еден од најуспешните бразилски фудбалски клубови. Лока ...
БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО СИПАНИЦИ ВО ЕВРОПА СЕ ЗГОЛЕМИЛ ЗА ТРИПАТИ ВО 2018, НАЈМНОГУ СЛУЧАИ ВО УКРАИНА И СРБИЈА

БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО СИПАНИЦИ ВО ЕВРОПА СЕ ЗГОЛЕМИЛ ЗА ТРИПАТИ ВО 2018, НАЈМНОГУ СЛУЧАИ ВО УКРАИНА И СРБИЈА

Бројот на заразени со мали сипаници во Европа се зголемил за трипати меѓу 2017 и 2018 година, при што се регистрирани вкупно 82.596 случаи, објави Све ...
ФРАНЦИЈА ГО ПОВЛЕЧЕ СВОЈОТ АМБАСАДОР ВО РИМ ОТКАКО ИТАЛИЈА ГИ ПОДДРЖА „ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ“

ФРАНЦИЈА ГО ПОВЛЕЧЕ СВОЈОТ АМБАСАДОР ВО РИМ ОТКАКО ИТАЛИЈА ГИ ПОДДРЖА „ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ“

Франција го повлече својот амбасадор во Италија поради „низа провокации“ од тамошната популистичка влада. „Веќе неколку месеци, Франција е изложена ...
ПОСЕБНО МЕСТО ВО ПЕКОЛОТ ЗА ОНИЕ КОИ ГО ФОРСИРААТ БРЕГЗИТ, КАЖА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕВРОПСКИОТ СОВЕТ ДОНАЛД ТУСК

ПОСЕБНО МЕСТО ВО ПЕКОЛОТ ЗА ОНИЕ КОИ ГО ФОРСИРААТ БРЕГЗИТ, КАЖА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕВРОПСКИОТ СОВЕТ ДОНАЛД ТУСК

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека оние кои го форсираат брегзит без да имаат план како да го спроведат ќе добијат посебно мест ...
ПАПАТА ФРАЊО ПРИЗНА ДЕКА СВЕШТЕНИЦИ СЕКСУАЛНО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ КАЛУЃЕРКИ И ГИ ДРЖАТ КАКО РОБИНКИ

ПАПАТА ФРАЊО ПРИЗНА ДЕКА СВЕШТЕНИЦИ СЕКСУАЛНО ЗЛОУПОТРЕБУВААТ КАЛУЃЕРКИ И ГИ ДРЖАТ КАКО РОБИНКИ

Папата Фрањо призна дека свештеници сексуално злоупотребувале калуѓерки, а во еден случај ги држеле и како сексуални робинки. Тој откри дека неговиот ...
СМЕШНИТЕ ПАРТИСКИ ИСТРАГИ МОЖАТ ДА МУ НАШТЕТАТ НА ЕКОНОМСКОТО ЧУДО ВО САД, КАЖА ТРАМП ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО НАЦИЈАТА

СМЕШНИТЕ ПАРТИСКИ ИСТРАГИ МОЖАТ ДА МУ НАШТЕТАТ НА ЕКОНОМСКОТО ЧУДО ВО САД, КАЖА ТРАМП ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО НАЦИЈАТА

Доналд Трамп најави дека ќе има уште една средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун, што ќе се одржи во Виетнам на 27/28 февруари. Во своето 82 ...
НАЈМАЛКУ ОСУМ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАРОТ ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ПАРИЗ, УАПСЕНА ЕДНА ЖЕНА

НАЈМАЛКУ ОСУМ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАРОТ ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ПАРИЗ, УАПСЕНА ЕДНА ЖЕНА

Најмалку осум луѓе загинаа во пожарот во една станбена зграда во југозападниот дел на Париз и полицијата објави дека бројката би можела да биде и пого ...
МАДУРО НЕ ГО ИСПОЧИТУВА УЛТИМАТУМОТ, ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ГО ПРИЗНАА ГУАИДО ЗА ЛИДЕР НА ВЕНЕЦУЕЛА

МАДУРО НЕ ГО ИСПОЧИТУВА УЛТИМАТУМОТ, ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ГО ПРИЗНАА ГУАИДО ЗА ЛИДЕР НА ВЕНЕЦУЕЛА

Велика Британија, Шпанија и други европски земји и официјално го признаа опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела. Ова усл ...
МАДУРО ПРЕДЛОЖИ НОВИ ИЗБОРИ ЗА НАЦИОНАЛНОТО СОБРАНИЕ ЗА ДА СЕ СПРАВИ СО ОПОЗИЦИЈАТА

МАДУРО ПРЕДЛОЖИ НОВИ ИЗБОРИ ЗА НАЦИОНАЛНОТО СОБРАНИЕ ЗА ДА СЕ СПРАВИ СО ОПОЗИЦИЈАТА

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро предложи одржување предвремени избори за Националното собрание, како одговор на засилената опозиција, која п ...
И РУСИЈА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ПАКТОТ ЗА КОНТРОЛА НА ВООРУЖУВАЊЕТО И НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ РАЗВИВА НОВИ ПРОЕКТИЛИ

И РУСИЈА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ПАКТОТ ЗА КОНТРОЛА НА ВООРУЖУВАЊЕТО И НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ РАЗВИВА НОВИ ПРОЕКТИЛИ

Русија ги суспендираше своите обврски од договорот за контрола на вооружувањето, потпишан во времето на Студената војна, само ден откако САД ја објави ...
1 2 3 4 161 20 / 1607 НАПИСИ