Категорија: Култура

1 2 3 132 10 / 1311 НАПИСИ
„КАЈМАК“ Е БЕЗОБРАЗНА КОМЕДИЈА – МИЛЧО МАНЧЕВСКИ НА 6 ЈУЛИ ПОЧНУВА СО СНИМАЊЕ НА СВОЈОТ СЕДМИ ФИЛМ

„КАЈМАК“ Е БЕЗОБРАЗНА КОМЕДИЈА – МИЛЧО МАНЧЕВСКИ НА 6 ЈУЛИ ПОЧНУВА СО СНИМАЊЕ НА СВОЈОТ СЕДМИ ФИЛМ

„Кајмак“ е една безобразна комедија, вели најнаградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски за својот седми филм, чие снимање почнува на 6 јули во С ...
ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КАН

ВЛЕГОВМЕ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА И ОСВОИВМЕ НЕОСВОИВА ТВРДИНА, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“, ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ШТО ЌЕ ИГРА ВО КАН

Освоивме досега неосвоива тврдина за македонскиот филм, вели продуцентот Роберт Насков откако краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Пет ...
КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

КРАТКИОТ ФИЛМ „СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска влезе во селекцијата за Златна палма на престојниот 74. Кански фестивал. О ...
НЕВЕРОЈАТНО БЕШЕ НА БЕРЛИНАЛЕ – САРА КЛИМОСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЕВРОПСКА АКТЕРКА ВО ПОДЕМ

НЕВЕРОЈАТНО БЕШЕ НА БЕРЛИНАЛЕ – САРА КЛИМОСКА ЈА ПРИМИ НАГРАДАТА ЗА ЕВРОПСКА АКТЕРКА ВО ПОДЕМ

Имав неверојатно искуство на Берлинале, вели актерката Сара Климоска која синоќа во Берлин ја прими наградата „Шутинг старс“ (Shooting Stars), што ја ...
ПРЕМИЕРА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНИОТ ФИЛМ „ФРОСИНА“ УТРЕ НА ОТВОРЕНО ВО КИНОТЕКАТА

ПРЕМИЕРА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНИОТ ФИЛМ „ФРОСИНА“ УТРЕ НА ОТВОРЕНО ВО КИНОТЕКАТА

Новата, дигитално реставрирана копија на првиот македонски игран филм „Фросина“ на режисерот Војислав Нановиќ утре ќе биде прикажана во 20 часот во ле ...
РАЦИНОВОТО ПРИЗНАНИЕ ГО ДОБИ МИЛОВАН СТЕФАНОВСКИ ЗА РОМАНОТ  „ТЕОРИЈА НА КУЧЕШКАТА ГОДИНА“

РАЦИНОВОТО ПРИЗНАНИЕ ГО ДОБИ МИЛОВАН СТЕФАНОВСКИ ЗА РОМАНОТ „ТЕОРИЈА НА КУЧЕШКАТА ГОДИНА“

Милован Стефановски е добитник на Рациновото признание за 2021, за романот „Теорија за кучешката година“ во издание на „Матица македонска“. Наградата ...
ФИЛМСКА ВЕЧЕР СО СЕМЕЈСТВАТА НА ЅВЕЗДИТЕ ОД „МИРНО ЛЕТО“ И ПРОЕКЦИЈА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНАТА КОПИЈА В ПЕТОК ВО КИНОТЕКАТА

ФИЛМСКА ВЕЧЕР СО СЕМЕЈСТВАТА НА ЅВЕЗДИТЕ ОД „МИРНО ЛЕТО“ И ПРОЕКЦИЈА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНАТА КОПИЈА В ПЕТОК ВО КИНОТЕКАТА

Новата, дигитално реставрирана копија на првата македонска филмска комедија „Мирно лето“ на режисерот Димитрие Османли, од 1961 година ќе биде прикажа ...
БАЛАНС МЕЃУ УБАВИТЕ ЖЕНИ И МАЖИ ВО СЛАВЕНИЧКАТА ПРЕТСТАВА НА РИСИМКИН НА 17. ТАНЦ ФЕСТ – ФОТОГАЛЕРИЈА

БАЛАНС МЕЃУ УБАВИТЕ ЖЕНИ И МАЖИ ВО СЛАВЕНИЧКАТА ПРЕТСТАВА НА РИСИМКИН НА 17. ТАНЦ ФЕСТ – ФОТОГАЛЕРИЈА

Вонвременската поезија на Блаже Конески и песната „Убавите жени“ беше инспирација за претставата „Меѓусвет“ на кореографката Рисима Рисимкин, со која ...
500 МУЗИЧАРИ И 100 ТЕАТАРЏИИ ОД 18 ЗЕМЈИ ДОАЃААТ НА 61. ОХРИДСКО ЛЕТО

500 МУЗИЧАРИ И 100 ТЕАТАРЏИИ ОД 18 ЗЕМЈИ ДОАЃААТ НА 61. ОХРИДСКО ЛЕТО

Музички и театарски уметници од околу 18 земји ќе дојдат на годинашното  61. издание на Охридско лето, кое ќе се одржи од 12 јули до 20 август. Отвора ...
КАТЕДРАТА ЗА СОВРЕМЕН ТАНЦ ОД ШТИПСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ДОБИ БАЛЕТСКИ СТУДИЈА ВО ДОМ НА АРМ ВО СКОПЈЕ

КАТЕДРАТА ЗА СОВРЕМЕН ТАНЦ ОД ШТИПСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ДОБИ БАЛЕТСКИ СТУДИЈА ВО ДОМ НА АРМ ВО СКОПЈЕ

Катедрата за современ танц при Универзитетот „Гоце Делчев“ Штип отсега ќе работи во Домот на АРМ во Скопје, кажа денеска деканката на Филмската академ ...
1 2 3 132 10 / 1311 НАПИСИ