Категорија: Култура

1 2 3 4 149 20 / 1488 НАПИСИ
ЛЕГЕНДАРНАТА АКТЕРКА БЕТИ ВАЈТ ПОЧИНА НА 99 ГОДИНИ

ЛЕГЕНДАРНАТА АКТЕРКА БЕТИ ВАЈТ ПОЧИНА НА 99 ГОДИНИ

Легендарната американска актерка Бети Вајт, која се прослави во комичните серии „Шоуто на Мери Тајлер Мур“ и „Златни девојки“, почина на 99 години. Та ...
НАПРАВИВМЕ ВОСПИТНА ПРЕТСТАВА ЗА МЛАДИТЕ ЗА „ОТФРЛЕНИОТ“ И „ИСМЕАНИОТ“, ВЕЛИ ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА ЗА ПРЕМИЕРАТА ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

НАПРАВИВМЕ ВОСПИТНА ПРЕТСТАВА ЗА МЛАДИТЕ ЗА „ОТФРЛЕНИОТ“ И „ИСМЕАНИОТ“, ВЕЛИ ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА ЗА ПРЕМИЕРАТА ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

„Чудна случка со кучето во ноќта“ од Сајмон Стивенс во режија на Зоја Бузалковска е последната претстава за годинава на Драмски театар, со премиера ве ...
„СФИНГА НА ГНЕВОТ“ НА ЖАРКО КУЈУНЏИСКИ Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА КНИЖЕВНАТА НАГРАДА „БАЛКАНИКА“

„СФИНГА НА ГНЕВОТ“ НА ЖАРКО КУЈУНЏИСКИ Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА КНИЖЕВНАТА НАГРАДА „БАЛКАНИКА“

Романот „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски е македонски кандидат за меѓународната книжевна награда „Балканика“, соопшти издавачката куќа „Антолог“ ...
АРХИТЕКТКИТЕ НЕСТОРОВА-ТОМИЌ, ЌОСЕВСКА, ПАПЕШ ГО ИЗГРАДИЛЕ СКОПЈЕ ВНЕСУВАЈЌИ ГО ЕВРОПСКИОТ МОДЕРНИЗАМ, ВЕЛАТ АВТОРИТЕ НА НОВАТА ИЗЛОЖБА

АРХИТЕКТКИТЕ НЕСТОРОВА-ТОМИЌ, ЌОСЕВСКА, ПАПЕШ ГО ИЗГРАДИЛЕ СКОПЈЕ ВНЕСУВАЈЌИ ГО ЕВРОПСКИОТ МОДЕРНИЗАМ, ВЕЛАТ АВТОРИТЕ НА НОВАТА ИЗЛОЖБА

Мимоза Несторова-Томиќ, Вера Ќосевска, Љубинка Маленкова, Олга Папеш, Росанда Минчева, Василка Ладинска, Олга Чоланчевска, Билјана Филиповска и многу ...
НАЈСТАРОТО ОСНОВНО МУЗИЧКО УЧИЛИШТЕ ВО ЗЕМЈАВА „СТЕФАН ГАЈДОВ“ ОД ВЕЛЕС ДОБИ ДВА НОВИ КЛАВИРА ЗА 75-ГОДИШНИНАТА

НАЈСТАРОТО ОСНОВНО МУЗИЧКО УЧИЛИШТЕ ВО ЗЕМЈАВА „СТЕФАН ГАЈДОВ“ ОД ВЕЛЕС ДОБИ ДВА НОВИ КЛАВИРА ЗА 75-ГОДИШНИНАТА

Основното музичко училиште „Стефан Гајдов“ во Велес, најстарото или прво во Македонија, одбележува 75 години од постоењето. Поради пандемијата на кови ...
„СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ОД ДЕНЕС ИГРА НА СТРИМИНГ ГИГАНТОТ „НЕТФЛИКС“

„СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА ОД ДЕНЕС ИГРА НА СТРИМИНГ ГИГАНТОТ „НЕТФЛИКС“

Сестри“, дебито на режисерката Дина Дума, од денеска е првиот  македонски филм достапен на најголемата светска стриминг платформа „Нетфликс“. Светс ...
ДОНКИХОТСКИ СЕ ОБИДУВАМЕ ДА ГО СОЧУВАМЕ ТЕАТАРОТ ВО ОВА НЕВРЕМЕ, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ ЃОРГИЕВСКИ ЗА НОВАТА ПРЕМИЕРА НА БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

ДОНКИХОТСКИ СЕ ОБИДУВАМЕ ДА ГО СОЧУВАМЕ ТЕАТАРОТ ВО ОВА НЕВРЕМЕ, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ ЃОРГИЕВСКИ ЗА НОВАТА ПРЕМИЕРА НА БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР

Театарот ја нема онаа општествена функција, ниту место и достоинство што ги имаше порано. Тоа не е резултат само на медиумите и современата технологиј ...
АРХИТЕКТКИТЕ КОИ ГО ГРАДЕЛЕ ПОСТЗЕМЈОТРЕСНО СКОПЈЕ СО ИЗЛОЖБА ВО МУЗЕЈОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

АРХИТЕКТКИТЕ КОИ ГО ГРАДЕЛЕ ПОСТЗЕМЈОТРЕСНО СКОПЈЕ СО ИЗЛОЖБА ВО МУЗЕЈОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Придонесот на жените архитекти во архитектонската сцена во Социјалистичка Република Македонија, особено во периодот на постземјотресната обнова на ...
ХРИСТОВ И РАДОВАНОВИЌ НИ БЕА ИДОЛИ КАКО „СТОУНСИ“ И „БИТЛСИ“, РЕЧЕ ЗА ЛАУРЕАТИТЕ НА АРХИТЕКТОНСКАТА НАГРАДА „АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ“ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ААМ РАЛЕВ

ХРИСТОВ И РАДОВАНОВИЌ НИ БЕА ИДОЛИ КАКО „СТОУНСИ“ И „БИТЛСИ“, РЕЧЕ ЗА ЛАУРЕАТИТЕ НА АРХИТЕКТОНСКАТА НАГРАДА „АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ“ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ААМ РАЛЕВ

Добитниците на наградата за животно дело „Андреја Дамјанов“ од Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), годинашниот, Ранчо Христов, и ланскиот, ...
КОСОВСКО-МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ „УЛИШТЕ“ НА БЛЕРТА БАШОЛИ ВЛЕЗЕ ВО ПОТЕСНИОТ ИЗБОР ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР

КОСОВСКО-МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ „УЛИШТЕ“ НА БЛЕРТА БАШОЛИ ВЛЕЗЕ ВО ПОТЕСНИОТ ИЗБОР ЗА НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАР

Косовскиот филм „Улиште“, дебито на режисерката Блерта Башоли, во кој и Македонија е копродуцент, влезе во потесниот избор од 15 филмови од кои ќе се ...
1 2 3 4 149 20 / 1488 НАПИСИ