Категорија: Култура

1 2 3 4 5 6 196 40 / 1956 НАПИСИ
ВО ГРЧКОТО ИЗДАНИЕ НА „МОЈОТ МАЖ“ ПРВПАТ СТОИ „ПРЕВОД ОД МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК“, ГРЦИТЕ СО АПЛАУЗИ И МНОГУ ЕМОЦИИ ЈА ПРЕЧЕКАА РУМЕНА БУЖАРОВСКА НА САЕМОТ ВО СОЛУН

ВО ГРЧКОТО ИЗДАНИЕ НА „МОЈОТ МАЖ“ ПРВПАТ СТОИ „ПРЕВОД ОД МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК“, ГРЦИТЕ СО АПЛАУЗИ И МНОГУ ЕМОЦИИ ЈА ПРЕЧЕКАА РУМЕНА БУЖАРОВСКА НА САЕМОТ ВО СОЛУН

Огромен интерес од читателите и распродадени книги се импресиите од книжевната средба на македонсеката писателка, професорка и преведувачка Румена Буж ...
ЗАЕДНО ЌЕ СЕ ОДРЖАТ ДВЕ ИЗДАНИЈА НА БИЕНАЛЕТО НА МАКЕДОНСКАТА АРХИТЕКТУРА – БИМАС 2023, ОБЈАВЕН ПОВИКОТ ЗА УЧЕСТВО

ЗАЕДНО ЌЕ СЕ ОДРЖАТ ДВЕ ИЗДАНИЈА НА БИЕНАЛЕТО НА МАКЕДОНСКАТА АРХИТЕКТУРА – БИМАС 2023, ОБЈАВЕН ПОВИКОТ ЗА УЧЕСТВО

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) го отвори повикот за учество на Биеналето на македонската архитектура - БИМАС 2023 и соопшти дека од 14 ...
ПЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ ЛИТЕРА СО ИЛУСТРАТОРИ ОД ХРВАТСКА, ПРОМОЦИИ И РАБОТИЛНИЦИ ЗА ДЕЦА И УМЕТНИЦИ

ПЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ ЛИТЕРА СО ИЛУСТРАТОРИ ОД ХРВАТСКА, ПРОМОЦИИ И РАБОТИЛНИЦИ ЗА ДЕЦА И УМЕТНИЦИ

Тројца врвни илустратори и креативци од Хрватска, Доминик Вуковиќ, Николина Манојловиќ-Врачар и Бранка Холингсворт-Нара, се специјални гости на петтот ...
СТОЕЧКИ ОВАЦИИ ЗА МОЌНАТА „НАБУКО“ – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

СТОЕЧКИ ОВАЦИИ ЗА МОЌНАТА „НАБУКО“ – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

Со долги аплуази и овации уште за време на целата изведба па сѐ до крајот и поклонот, публиката во Националната опера и балет (НОБ) синоќа ѝ честиташе ...
МАЈКЛ ДАГЛАС ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО КАН

МАЈКЛ ДАГЛАС ЌЕ ДОБИЕ ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО КАН

Холивудската легенда Мајкл Даглас ќе добие почесна Златна палма за животно дело на 76. Кански филмски фестивал, кој ќе се одржи од 16 до 27 мај. Ѕвезд ...
ЗА ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМА ВО БИТОЛА НАЈМНОГУ АПЛИКАЦИИ ОД ИЗРАЕЛ, ДОАЃААТ И ТЕАТАРЏИИ ОД МОНГОЛИЈА

ЗА ФЕСТИВАЛОТ НА МОНОДРАМА ВО БИТОЛА НАЈМНОГУ АПЛИКАЦИИ ОД ИЗРАЕЛ, ДОАЃААТ И ТЕАТАРЏИИ ОД МОНГОЛИЈА

Фестивалите кои имаат историја, вредат човек да се бори за да се случуваат и во иднина, затоа што константно сме оппкружени со фестивали кои никнуваат ...
ПРЕМИЕРА НА „ТИК-ТАК“ НА СИНИША ЕВТИМОВ ВЕЧЕРВА ВО ТУРСКИ ТЕАТАР

ПРЕМИЕРА НА „ТИК-ТАК“ НА СИНИША ЕВТИМОВ ВЕЧЕРВА ВО ТУРСКИ ТЕАТАР

Претставата „Тик-Так“ во режија на Синиша Евтимов, премиерно ќе се изведе во Турски театар, кој сѐ уште го користи објектот на Театар Комедија. Реж ...
ПОЧИНА СЛИКАРОТ ДРАГОЉУБ БЕЖАНОВИЌ-БЕЖАН

ПОЧИНА СЛИКАРОТ ДРАГОЉУБ БЕЖАНОВИЌ-БЕЖАН

Почина сликарот Драгољуб Бежановиќ-Бежан, еден од проминентните уметници од македонската хипи геренарција од 1970-те. Почина денеска на 72 години во В ...
НАЦИЈА, ИДЕНТИТЕТ, СЕЌАВАЊЕ СЕ КЛУЧНИ ТОЧКИ ВО ИЗЛОЖБАТА ЗА 120 ГОДИНИ ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА

НАЦИЈА, ИДЕНТИТЕТ, СЕЌАВАЊЕ СЕ КЛУЧНИ ТОЧКИ ВО ИЗЛОЖБАТА ЗА 120 ГОДИНИ ИЛИНДЕНСКО ВОСТАНИЕ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА

Нација, идентитет, сеќавање и регион се клучните историографски концепти во изложбата за одбележувањето на 120 години од Илинденското востание, вели Д ...
РЕЖИСЕРОТ ДЕМИЕН ШАЗЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

РЕЖИСЕРОТ ДЕМИЕН ШАЗЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Американскиот режисер Демиен Шазел ќе биде претседател на жирито за Златен лав на Венецискиот филмски фестивал, соопштија организаторите. Шазел доби О ...
1 2 3 4 5 6 196 40 / 1956 НАПИСИ