Категорија: Култура

1 3 4 5 6 7 196 50 / 1956 НАПИСИ
„НЕШТО СЛАТКО“ ГО СНИМИВМЕ БЕЗ БУЏЕТ, СО МНОГУ КОМПРОМИСИ, НО ЦЕЛТА Е ПУБЛИКАТА ДА УЖИВА, ВЕЛИ САШКО КОЦЕВ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА СЛОВЕНЕЧКИОТ ФИЛМ

„НЕШТО СЛАТКО“ ГО СНИМИВМЕ БЕЗ БУЏЕТ, СО МНОГУ КОМПРОМИСИ, НО ЦЕЛТА Е ПУБЛИКАТА ДА УЖИВА, ВЕЛИ САШКО КОЦЕВ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА СЛОВЕНЕЧКИОТ ФИЛМ

Словенечката романтична комедија „Нешто слатко“, со македонските глумци Сашко Коцев и Јелена Јованова, утре (20 часот) ќе има премиера во скопското ки ...
„РЕВИЗОР“ Е ПРЕТСТАВА ЗА РАСИПАНОСТА НА ОБОЖАВАТЕЛИТЕ НА ВЛАСТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ ЦВЕТАНОВСКИ ЗА ПРЕМИЕРАТА ВО КОМЕДИЈА

„РЕВИЗОР“ Е ПРЕТСТАВА ЗА РАСИПАНОСТА НА ОБОЖАВАТЕЛИТЕ НА ВЛАСТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ ЦВЕТАНОВСКИ ЗА ПРЕМИЕРАТА ВО КОМЕДИЈА

Претставата „Ревизор“ од Гогољ, во режија и адаптација на Андреј Цветановски, премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот во Театар Комедија. Според ...
САЕМOТ НА КНИГА ПОЧНУВА ДЕНЕС И ЌЕ ТРАЕ ДО 10 МАЈ, ЈСП УШТЕ НЕ ОДГОВОРИЛО ДАЛИ ЌЕ ПУШТИ ЛИНИЈА ДО „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

САЕМOТ НА КНИГА ПОЧНУВА ДЕНЕС И ЌЕ ТРАЕ ДО 10 МАЈ, ЈСП УШТЕ НЕ ОДГОВОРИЛО ДАЛИ ЌЕ ПУШТИ ЛИНИЈА ДО „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

Над 60 издавачи од Македонија, Србија, Албанија и Косовo ќе се претстават на 35. издание на Саемот на книгата, кој ќе се одржува од денес до 10 мај во ...
РАСПРОДАДЕНО Е ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ СО ПРЕМИЕРАТА НА „НАБУКО“

РАСПРОДАДЕНО Е ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ СО ПРЕМИЕРАТА НА „НАБУКО“

Распродадени се билетите за премиерата на операта „Набуко“ од Верди, со која на 9. мај во Националната опера и балет (НОБ) ќе се отворат 51. Мајски оп ...
ВЛАДАТА ПРЕДЛАГА ДА СЕ ВОВЕДАТ НОВИ ДРЖАВНИ НАГРАДИ ПОСВЕТЕНИ НА ЛИНГВИСТИТЕ БЛАЖЕ КОНЕСКИ И РЕМЗИ НЕСИМИ

ВЛАДАТА ПРЕДЛАГА ДА СЕ ВОВЕДАТ НОВИ ДРЖАВНИ НАГРАДИ ПОСВЕТЕНИ НА ЛИНГВИСТИТЕ БЛАЖЕ КОНЕСКИ И РЕМЗИ НЕСИМИ

По предлог на Министерството за култура, Владата го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот државните награди, со што ...
СТАРОВРЕМСКИ ФОТОГРАФИИ

СТАРОВРЕМСКИ ФОТОГРАФИИ

Еден брак во криза, еден тинејџерски копнеж за блискост и еден генерациски јаз се темите на „Преекспонирано“, деби филмот на Елеонора Венинова по нејз ...
БОСАНСКИОТ АКТЕР СО ХОЛИВУДСКА КАРИЕРА, ЏЕК ДИМИЌ НА 5 МАЈ ИГРА ВО СКОПСКИ ДРАМКИ ТЕАТАР

БОСАНСКИОТ АКТЕР СО ХОЛИВУДСКА КАРИЕРА, ЏЕК ДИМИЌ НА 5 МАЈ ИГРА ВО СКОПСКИ ДРАМКИ ТЕАТАР

Холивудскиот актер со потекло од БиХ, Џек Димиќ, на 5 мај во скопскиот Драмски театар ќе гостува со монодрамата „Ој, животе“. Претставата е работена п ...
ЖИВОТОТ НЕ ПРЕСТАНУВА, ЗАТОА И ТАНЦОТ НЕ ПРЕСТАНУВА, ВЕЛИ КИНЕСКАТА ТАНЧАРКА ЈАНГ ЛИПИНГ ВО МЕЃУНАРОДНАТА ПОРАКА ЗА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТАНЦОТ

ЖИВОТОТ НЕ ПРЕСТАНУВА, ЗАТОА И ТАНЦОТ НЕ ПРЕСТАНУВА, ВЕЛИ КИНЕСКАТА ТАНЧАРКА ЈАНГ ЛИПИНГ ВО МЕЃУНАРОДНАТА ПОРАКА ЗА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТАНЦОТ

„Танцот може да се сподели, но не може да се поседува; танцот може да се активира, но не е статус за парадирање“, вели короеграфот и танчар Александар ...
ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ ЗАТВОРА СО ПРЕТСТАВАТА НА ФИЛИП ПЕТКОВСКИ, „ОДЕЊА И СЛИЧНИ КОРЕОГРАФСКИ РЕШЕНИЈА“

ТАНЦ ФЕСТ СКОПЈЕ ЗАТВОРА СО ПРЕТСТАВАТА НА ФИЛИП ПЕТКОВСКИ, „ОДЕЊА И СЛИЧНИ КОРЕОГРАФСКИ РЕШЕНИЈА“

Деветнаесетотто издание на Танц фест Скопје завршува вечерва (20 часот) на малата сцена во Националната опера и балет (НОБ), со претставата „Одења и с ...
ПЕТ ГОДИНИ СОБИРАМ СИЛИ ДА ЗБОРУВАМ ЗА ГОРАН, РЕЧЕ ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ НА ЕМОТИВНИОТ КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ НА БРАТ МУ ВО РОДНАТА БИТОЛА

ПЕТ ГОДИНИ СОБИРАМ СИЛИ ДА ЗБОРУВАМ ЗА ГОРАН, РЕЧЕ ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ НА ЕМОТИВНИОТ КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ НА БРАТ МУ ВО РОДНАТА БИТОЛА

„Ова за мене е прилично емотивен момент зашто поминаа нецели пет години од заминувањето на Горан Стефановски и до скоро немав никаква сила ни да давам ...
1 3 4 5 6 7 196 50 / 1956 НАПИСИ