Категорија: Култура

1 56 57 58 59 60 64 580 / 631 НАПИСИ
ПРИМАБАЛЕРИНАТА АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВА СО „КЛЕОПАТРА“ ЌЕ ПРОСЛАВИ 25 ГОДИНИ КАРИЕРА

ПРИМАБАЛЕРИНАТА АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВА СО „КЛЕОПАТРА“ ЌЕ ПРОСЛАВИ 25 ГОДИНИ КАРИЕРА

На 17 ноември во Македонската опера и балет ќе се одржи светска премиера на балетската претстава, „Клеопатра“, со која примабалерината Александра Мија ...
И ПО 40 ГОДИНИ ОД СМРТТА НИ ЧАДИ ГЛАВАТА ОД СЛИКИТЕ НА СПАСЕ КУНОВСКИ

И ПО 40 ГОДИНИ ОД СМРТТА НИ ЧАДИ ГЛАВАТА ОД СЛИКИТЕ НА СПАСЕ КУНОВСКИ

Една од позначајните изложби што и се случува на современата ликовна сцена во земјава, е отворањето на монографско-ретроспективната изложба на сликаро ...
РАЗЛИЧНОСТА Е ПРЕДНОСТ, ЖИВОТОТ СО ДЕЦА СО ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ РАСКАЖАН ВО КНИГА

РАЗЛИЧНОСТА Е ПРЕДНОСТ, ЖИВОТОТ СО ДЕЦА СО ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ РАСКАЖАН ВО КНИГА

Различноста носи предност, е пораката која ја пренесоа дел од родителите на деца со пречки во развојот, на денешната промоција на книгата “Живот вреде ...
ВАНЕ КОСТУРАНОВ КОЈ ГИ ЦРТАШЕ МАИЧКИТЕ ЗА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

ВАНЕ КОСТУРАНОВ КОЈ ГИ ЦРТАШЕ МАИЧКИТЕ ЗА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

Струмичкиот сликар Ване Костуранов и со актуелната изложба „Скршнувања“ отворена во Галеријата на МКЦ во Скопје, повторно како и многупати досега пока ...
ЅВЕЗДИТЕ ПЕЕЈА ЗА АКИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ВИЕНА, И СОБРАА ПАРИ ЗА ДЕТСКА БОЛНИЦА

ЅВЕЗДИТЕ ПЕЕЈА ЗА АКИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ВИЕНА, И СОБРАА ПАРИ ЗА ДЕТСКА БОЛНИЦА

Оперски ѕвезди од целиот свет пееја на хуманитарната гала вечер во средата вечер во Виена, во чест на 60-годишниот роденден на Аки од Македонија, во х ...
„ПАТЕРСОН“ НА ЏАРМУШ ГО ОТВОРА СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

„ПАТЕРСОН“ НА ЏАРМУШ ГО ОТВОРА СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

„Патерсон“ на Џим Џармуш го отвора вечерва филмскиот фестивал во Солун, најголемиот филмски настан во регионот, чија главна селекција за награди е од ...
„МАПА НА КУЛТУРАТА“ – СПОЈ НА ЕДУКАЦИЈА, ДРУЖЕЊЕ И ИСТРАЖУВАЊЕ СО „ЕУРОЛИНК“

„МАПА НА КУЛТУРАТА“ – СПОЈ НА ЕДУКАЦИЈА, ДРУЖЕЊЕ И ИСТРАЖУВАЊЕ СО „ЕУРОЛИНК“

Над стотина учесници имаа можност повеќе да се запознаат со еден од култните белези на македонската култура, археолошкиот локалитет Стоби, за време на ...
ТАЛЕНТОТ Е НОВОТО СЕКСИ, ПОЧНА МОДНИОТ ВИКЕНД ВО СКОПЈЕ

ТАЛЕНТОТ Е НОВОТО СЕКСИ, ПОЧНА МОДНИОТ ВИКЕНД ВО СКОПЈЕ

Есенскиот Моден викенд Скопје отвори синоќа со колекциите на Јована Филиповиќ, Андреј Папаз Ѓоргиевски и на Филип Тренчовски, а во „Скопје Мериот хоте ...
СЕ ЗАТВОРА ПОПУЛАРНАТА КНИЖАРНИЦА „ТАБЕРНАКУЛ“

СЕ ЗАТВОРА ПОПУЛАРНАТА КНИЖАРНИЦА „ТАБЕРНАКУЛ“

По 17 години, популарната книжарница „Табернакул“ на Рекорд, до Театарот за деца и младинци, од утре се затвора. На овој непопуларен чекор се одлучи и ...
НЕМА ДА ИМА НИ СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ ПОРАДИ ЗАБРАНАТА НА ЗАМП

НЕМА ДА ИМА НИ СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ ПОРАДИ ЗАБРАНАТА НА ЗАМП

Извесно е, но не и потврдено дека поради забраната на ЗАМП годинава нема да се одржи Скопскиот фестивал, кој е во организација на МРТ, дознава САКАМДА ...
1 56 57 58 59 60 64 580 / 631 НАПИСИ