Категорија: Култура

1 78 79 80 81 82 86 800 / 858 НАПИСИ
НЕСУДЕНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ПАЉОТО МУ ОТСВИРИ НА ТАЛЕСКИ

НЕСУДЕНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ПАЉОТО МУ ОТСВИРИ НА ТАЛЕСКИ

По успешната кариера во бодибилдингот и неисполнатата желба да стане градоначалник, битолчанецот Зоран Лазаревски-Паљо настапи  во урнебесната роденде ...
БИТОЛСКИ ТЕАТАР ДОБИ ГАГА КАРТА ЗА КАЈ ЛЕДИ ГАГА

БИТОЛСКИ ТЕАТАР ДОБИ ГАГА КАРТА ЗА КАЈ ЛЕДИ ГАГА

Санта Барбара не е провинциско место, зашто таму живеат најголемите ѕвезди на земјата, како Леди Гага, одговори директорот на Битолскиот театар Валент ...
УНГАРСКАТА КОМЕДИЈА „УБИЈЦИ НА ТРКАЛА“ ПОБЕДИ НА СОЛУН ФИЛМ ФЕСТ

УНГАРСКАТА КОМЕДИЈА „УБИЈЦИ НА ТРКАЛА“ ПОБЕДИ НА СОЛУН ФИЛМ ФЕСТ

(Специјално од Солун за САКАМДАКАЖАМ.МК: Марина Костова) „Убијци на тркала“, урнебесната комедија што е втор филм на унгарскиот автор Атила Тил, го ...
ЖАН МИШЕЛ ЖАР ГО ДОВЕДЕ И СНОУДЕН НА МАГИЧНИОТ КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ

ЖАН МИШЕЛ ЖАР ГО ДОВЕДЕ И СНОУДЕН НА МАГИЧНИОТ КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ

Францускиот музичар Жан Мишел Жар го знае цел свет, човекот е пионер, иноватор во електронската музика, има 68 години и дојде да го отвори 18. „Таксир ...
АВТЕНТИЧНИ ЛИКОВИ ВО ИЗЛОЖБАТА „ОКОТО НА ГРАДОТ“ НА БАРЛАКОСКИ

АВТЕНТИЧНИ ЛИКОВИ ВО ИЗЛОЖБАТА „ОКОТО НА ГРАДОТ“ НА БАРЛАКОСКИ

Изложбата на фотографии „Окото на градот“, прва самостојна на Божидар Барлакоски во Скопје, е составена од 37 фотографии и ќе биде изложена утре во „Ј ...
КАНСКИОТ ПОБЕДНИК „ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК“  И „СИЕРАНЕВАДА“ ВЕЧЕРВА НА СИНЕДЕЈС

КАНСКИОТ ПОБЕДНИК „ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК“  И „СИЕРАНЕВАДА“ ВЕЧЕРВА НА СИНЕДЕЈС

Канскиот победник „Јас, Даниел Блејк“на британската легенда Кен Лоуч (во 22 часот), „Непознатата девојка“ на белгиските култни браќа Дарден (во 17.30ч ...
ПОЧИНА ЛЕОНАРД КОЕН, АВТОРОТ НА КУЛТНИОТ ХИТ „АЛЕЛУЈА“

ПОЧИНА ЛЕОНАРД КОЕН, АВТОРОТ НА КУЛТНИОТ ХИТ „АЛЕЛУЈА“

Леонард Коен, канадскиот кантавтор, поет, писател и пејач со баритонски глас кој ја спојуваше духовноста и сексуалноста во песни како „Алелуја“, „Суза ...
ПРИМАБАЛЕРИНАТА АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВА СО „КЛЕОПАТРА“ ЌЕ ПРОСЛАВИ 25 ГОДИНИ КАРИЕРА

ПРИМАБАЛЕРИНАТА АЛЕКСАНДРА МИЈАЛКОВА СО „КЛЕОПАТРА“ ЌЕ ПРОСЛАВИ 25 ГОДИНИ КАРИЕРА

На 17 ноември во Македонската опера и балет ќе се одржи светска премиера на балетската претстава, „Клеопатра“, со која примабалерината Александра Мија ...
И ПО 40 ГОДИНИ ОД СМРТТА НИ ЧАДИ ГЛАВАТА ОД СЛИКИТЕ НА СПАСЕ КУНОВСКИ

И ПО 40 ГОДИНИ ОД СМРТТА НИ ЧАДИ ГЛАВАТА ОД СЛИКИТЕ НА СПАСЕ КУНОВСКИ

Една од позначајните изложби што и се случува на современата ликовна сцена во земјава, е отворањето на монографско-ретроспективната изложба на сликаро ...
РАЗЛИЧНОСТА Е ПРЕДНОСТ, ЖИВОТОТ СО ДЕЦА СО ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ РАСКАЖАН ВО КНИГА

РАЗЛИЧНОСТА Е ПРЕДНОСТ, ЖИВОТОТ СО ДЕЦА СО ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ РАСКАЖАН ВО КНИГА

Различноста носи предност, е пораката која ја пренесоа дел од родителите на деца со пречки во развојот, на денешната промоција на книгата “Живот вреде ...
1 78 79 80 81 82 86 800 / 858 НАПИСИ