Категорија: Култура

1 84 85 86 87 88 107 860 / 1067 НАПИСИ
ФИЛМОВИ ЗА БЕГАЛЦИТЕ И ОПШТЕСТВЕНА ХИПОКРИЗИЈА СЕ ЅВЕЗДИТЕ НА „МАНАКИ“

ФИЛМОВИ ЗА БЕГАЛЦИТЕ И ОПШТЕСТВЕНА ХИПОКРИЗИЈА СЕ ЅВЕЗДИТЕ НА „МАНАКИ“

Со македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на извонредниот македонски режисер Милчо Манчевски , а потоа и со премиера на бугарско-м ...
МАКЕДОНИЈА БЕЗ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР ГОДИНАВА

МАКЕДОНИЈА БЕЗ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР ГОДИНАВА

Македонија годнава ќе нема кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм, откако комисијата на Друштвото на филмските работници (ДФРМ) одлу ...
„МАНАКИ“ ОТВОРА СО МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ

„МАНАКИ“ ОТВОРА СО МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ

Со македонската премиера на наградуваниот краток филм „Крајот на времето“ на Милчо  Манчевски, а потоа и со премиерата на бугарско-македонската копрод ...
НИ АЛИСА НЕ ЗНАЕ ШТО Ѝ СЕ СЛУЧУВА, ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА РУСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

НИ АЛИСА НЕ ЗНАЕ ШТО Ѝ СЕ СЛУЧУВА, ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА РУСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

„Не барајте смисла во авантурите на Алиса, ни самата не знае што ѝ се  случува“, им порача реномираниот македонски режисер Иван Поповски во Македонски ...
ТАЛЕСКИ ГО БОЈКОТИРАШЕ „БРАЌА МАНАКИ“ ДО ЕДНА НЕДЕЛА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ

ТАЛЕСКИ ГО БОЈКОТИРАШЕ „БРАЌА МАНАКИ“ ДО ЕДНА НЕДЕЛА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ

Низ тешки сцили и харибди поминувавме, низ непријатни, валкани игри и недостоинствени моменти, но свесни дека обавуваме благородна мисија не се откажа ...
ЗА РУСКАТА „АЛИСА“ НА ПОПОВСКИ ВРАТИТЕ СЕ ЗАТВОРААТ ВО 18 ЧАСОТ, СТАРТУВА НОВОТО ПРАВИЛО ВО МНТ

ЗА РУСКАТА „АЛИСА“ НА ПОПОВСКИ ВРАТИТЕ СЕ ЗАТВОРААТ ВО 18 ЧАСОТ, СТАРТУВА НОВОТО ПРАВИЛО ВО МНТ

  Повеќе од пола милион долари чини буџетот на руската претстава на режисерот Иван Поповски „Алиса зад огледалото“, која ќе се изведе викендов ...
ДРАМСКИОТ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ НА БИЛЕТИТЕ ОД 400 НА 300 ДЕНАРИ

ДРАМСКИОТ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ НА БИЛЕТИТЕ ОД 400 НА 300 ДЕНАРИ

Драмскиот театар во Скопје ги намали цените на билетите за театарски претстави во новата театарска сезона, која официјално стартува на 15-ти овој месе ...
ТАЊА БОШКОВИЌ ЈА ОСВОИ „РИСТО ШИШКОВ“ ЗА НАЈДОБРА АКТЕРСКА ИГРА

ТАЊА БОШКОВИЌ ЈА ОСВОИ „РИСТО ШИШКОВ“ ЗА НАЈДОБРА АКТЕРСКА ИГРА

Српската актерка Тања Бошковиќ  ја доби наградата за високи актерски достигнувања „Ристо Шишков“ на  истоимениот  Фестивалот на камерен театар што се ...
УШТЕ 15,5 МИЛИОНИ ЕВРА ТРЕБА ВЛАДАТА ДА ПЛАТИ ЗА ФИЛХАРМОНИЈАТА

УШТЕ 15,5 МИЛИОНИ ЕВРА ТРЕБА ВЛАДАТА ДА ПЛАТИ ЗА ФИЛХАРМОНИЈАТА

Околу 15,5 милиони евра треба да се доисплатат за изградбата на новиот објект на Македонската филхармонија, потврди денеска Министерството за култура. ...
НЕМА ДА ИМА КОНЦЕРТИ БЕЗ ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ НА ФИЛХАРМОНИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ВИКТОР ИЛИЕСКИ

НЕМА ДА ИМА КОНЦЕРТИ БЕЗ ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ НА ФИЛХАРМОНИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ВИКТОР ИЛИЕСКИ

Концертната сезона на Македонската филхармонија годинава ќе доцни. Филхармонијата ќе почне со концерти во новиот објект, но дури откако ќе добие употр ...
1 84 85 86 87 88 107 860 / 1067 НАПИСИ