MARGJINALË DHE KRIMINELË

Në fund, do të shkruhet vetëm se në një moment të rëndësishëm ata shihnin punën e presidenti të nderit të arratisur. Dhe jo të Maqedonisë.

MARGJINALË DHE KRIMINELË

1 Shihni këtu. Ne gjithsesi do të hyjmë ne NATO. Edhe me Besën dhe pa Besën. Dhe ate me gjith krahun e dytë. Dhe me gjithë marrëzinë që në letren e njoftimit te shkruhet prejardhja etnike. Marrëzi ne katror. Në NATO do te futemi edhe pa zërin e deputetit ne Hungari, kriminelin e gjykuar Nikolla Gruevski, sepse ai tashmë është ne NATO, Dhe, më e rëndësishmja, në NATO do te futemi dhe me Janko Baçevin dhe Sollza Grçevën, kur do te vijnë në pushtet, do ta heqin Maqedoninë nga Aleanca.

Tërë vitin po bredhim, e tërë bota perëndimore demokratike erdhi të na lusë që të pranojmë shoqërinë e tyre, e tani nga Bilall Kasami do vareshka se a ndonjë Zendeli do votonte për t’u bërë pjesë e NATOS. Dhe nga Zijadin Sela. Kush ka kërkuar që fjala “qytetarë” mos të paraqitet dy herë, por vetëm një herë. Sepse, i dhemb shumë te pjesa e Preambulës. Sikur barcoleta me pulën te cilë e ka ndjekur xheli. E ajo ka bërë edhe një xhiro, mos të mendojë xheli se ajo është femër e lehtë. Kinse, shumë qenkan brengosur per interesat shqiptare. Mirëpo, brenga ju kalon edhe me ndonjë vend drejtues apo zëvendës-drejtues me pagë shtetërore.

2 Dhe kështu, derisa godisnin ne llum, secili fitoi nga diçka. Disa prej deputetëve të VMRO-DPMNE-së fituan amnisti për sulmin e Kuvendit më 27 prill 2017. Disa të tjere negocuan lirimin nga ndjekja penale per keqpërdorim të pozitës zyrtare. Të tjerë do të fitojnë page shtetërore me gjithë veturë dhe sekretare. Te tjerë do të fitojnë vëmendje. Si dhe Janko Baçev e fitoi Hristijan Mickovskin.
Paramendoni te ishte situata e kundërt. Te duheshte ndonjë interes shqiptar të kalojë ne Kuvend. A thua gjitha partitë të Shqiptarëve në Maqedoni me gjithë krahët e tyre, tetovare, lipkovase, çairase, strugane, gostivarase, islamike, liberale, komandante, intelektuale dhe kushedi se çfarë tjerë do të grindeshin në rruge apo do të votonin së bashku? Dhe mandej, pasi që të bashkuar do te votonin, përseri do të vazhdojnë të vriten nëper çajtore.
Mirëpo për fat të keq, ky Mickoski, nuk mund të njohi as interesin maqedonas, lëre më atë shtetor.

3 U pa ajo kur “tvrdokorni” e lusnin Mickoski të drejtohet te protesta e tyre para Kuvendit. E ai i refuzoi. Përse? Me siguri sepse nuk kishte ardhur leja nga Budapesti për të mbajtur fjalim. Dhe ditën tjetër vet e solli skenën. Mirë por, pas dy orësh ne facebook u lajmrua mentori nga Budapesti me të njejtat fraza nga fjalimi i liderit.
Mickoski është lideri i partisë më të madhe të opozitës. I fishklluar nga qindra margjinalë, të organizuar nga Janko Baçev. Edhe Ljubço Georgievski, kryetari i parë i partisë, i cili luan edhe në rrymë edhe në bateri, u lajmrua ne tv për ti thënë liderit t’u jep edhe dy vota deputetëve te shumicës që mos tu lejojë deputetëve të Besës të komandojnë në dëm të maqedonizmit.

Dhe çfarë poena fitoi Mickoski? Në vend se ai të bëhet faktor kryesor, dhe si lideri i ri ti sigurojë VMRO-DPMNE-se rol historik ne fuqizimin e shtetësisë maqedonase, ai i beri faktor të tjeret. Së pari, i beri faktor historik kriminelët e partisë së tij. Që në fund të bëjë faktor jo vetëm ndonjë lëvizje të Besës, por edhe ndonjë krah të Besës.
Janë ankuar nëpër rrugë – kanë negocuar, u kanë bërë presion…. Po pse nuk negocoi edhe ai? Ndoshta do të negoconte diçka më të mirë për shtetin. Më mirë ai të negoconte se Bilall Kasami dhe Zijadin Sela. Nuk e di pse ai vetë konsiderohet me pak i vlefshëm se Kasami. Dhe përse VMRO – DPMNE është më pak e rëndësishme se Besa? Ndoshta sepse iku kryetari i nderit? Dhe për Mickoskin VMRO-DPMNE nuk ka vlerë pa Gruevskin.
Lëre që bëri faktor nga folirantët e Besës me gjithë krahun. Ata të paktën kanë dy deputetë. Mirëpo lideri i VMRO – DPMNE e bëri faktor edhe Janko Baçevin. I cili nuk ka asnjë deputet. Njeriu që protestoi me flamuj rus dhe që kundërshton integrimin e Maqedonisë ne NATO.

Për t’iu mos u hidhëruar Amerikanët, Mickoskit më pas iu kujtua të thotë “Mos na hidheroni me miqtë”. Kot e ka. Margjinalët ia morën edhe rrugën. Dhe tani, nëse përsëri don ta merr edhe ajo foltore është e zënë.

4 Me ata që protestojnë në rrugë me flamuj rusë, ne jemi të paktën të pastër. Pas shpalljes së Gruevskit nga Budapesti me të njëjtat fjalë, ne u pastruam edhe me Mickoskin. Por, me cilën mendje kanë ikur nga Kuvendit dhe të gjithë ata deputetë të cilët ende mendojnë se vendi i Maqedonisë është në BE dhe NATO, dhe ata nuk do të jenë pjesë e këtij procesi historik? VMRO-DPMNE është parti aq serioze politike që ende kontrollon një numër serioz votuesish. Nuk i ka hije partisë më të madhe të opozitës qëndrimet e saja ti shprehë në rrugë, së bashku me Baçev dhe Sollza. Sepse, vlen vetem ajo që ndodh në Kuvend. Aty shkruhet historia.

Mickoski dhe deputetët që ikën nga Kuvendi humbën një shans historik edhe ta reformojnë partinë edhe të marrin pjesë në reformimin e shtetit. Edhe atë të pastruar nga kriminelët. Aq mos te kenë sens për politikë. Në aq shumë budallaki që i ndodhin kësaj qeverie, me tërë arrogancën prej të cilës nuk mund të lirohet SDSM, në tërë hutinë me programën ekonomike, tatimet e zmadhuara, rritja e pakënaqësisë te votuesit e papërcaktuar, sjellja e keqe e BDI -së… Mickoski do mund të kishte sukses. Dhe deputet të marrin pjesë në reformat sipas UE dhe NATO standardeve.
Por, jo. Atyre nuk u pëlqeu emri Maqedonia Veriore. Dhe kujt i përkulet? E kujt i pëlqen? Dhe kush thotë se kur ju gjeni veten në qendër të interesave të fuqive të mëdha, zgjidhja do të jetë sipas jush? Ju shikoni për të marrë sa më shumë të jetë e mundur një zgjidhje më të mirë për ju.

Në fund të fundit, ne tashmë nuk flasim për këtë. Biseduam për 27 vjet. Dhe ne nuk e ndryshojmë emrin sepse ne duam ta ndryshojmë atë. Por për t’u bashkuar me NATO dhe për të filluar negociatat me BE. Mjaft tashmë me historinë. Le të jetojmë të tashmen. Dhe le të fillojmë të mendojmë për të ardhmen.

5 Me të vërtetë, çfarë mendojnë deputetët e Miskoskit, kolegët e Gruevskit? Se Kombet e Bashkuara do të angazhojnë një Nimitz dhe do të ndërmjetësojnë midis Maqedonisë dhe Greqisë për 30 vitet e ardhshme? Se nuk do të jetë Veri. Do të jetë “Epërme, më e Ulët, në kllapa, përpara Republikës, nga Republika”. Kemi dëgjuar në bomba se çfarë lloj sugjerimesh u dhanë vetë, le të mos bëhemi të marrë. Apo mendojnë të njëjtën mënyrë si Miskoski, se kur ata të vijnë në pushtet do të përmbysin Marrëveshjen e Prespës? Dhe ata do ta bëjnë atë vetë, pa partitë e shqiptarëve dhe të gjitha krahët e tyre dhe pa shantazhin e tyre folklorik.

Asnjë nga këto nuk do të jetë. Në fund, do të shkruhet vetëm se në një moment të rëndësishëm ata shihnin punën e presidenti të nderit të arratisur. Dhe jo të Maqedonisë.

Симнете ја мобилната апликација

©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира