Категорија: Македонија

1 2 3 1.564 10 / 15637 НАПИСИ
ТАЛАТ ЏАФЕРИ ЌЕ БИДЕ ТЕХНИЧКИ ПРЕМИЕР

ТАЛАТ ЏАФЕРИ ЌЕ БИДЕ ТЕХНИЧКИ ПРЕМИЕР

Aктуелниот претседател на Собранието Талат Џафери ќе биде технички претседател на Владата, објави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на својот фејсбук ...
ПРИТВОР ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ КОЈ ПРЕКУ ВИДЕА НА ФЕЈСБУК СЕ ЗАКАНУВАЛ НА ОБВИНИТЕЛКА, А НА ЌЕРКА Ѝ ПРАЌАЛ ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ПОРАКИ

ПРИТВОР ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ КОЈ ПРЕКУ ВИДЕА НА ФЕЈСБУК СЕ ЗАКАНУВАЛ НА ОБВИНИТЕЛКА, А НА ЌЕРКА Ѝ ПРАЌАЛ ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ПОРАКИ

Прилепчанец кој досега бил осудуван за загрозување на сигурноста се заканувал, демнел и вознемирувал обвинителка од прилепското Обвинителство и нејзин ...
НА „КРИВОЛАК“ СЕ ВЕЖБАШЕ ГАЃАЊЕ СО ОКЛОПНИТЕ ВОЗИЛА „СТРАЈКЕР“, КОИ СЛЕДНАТА ГОДИНА ЌЕ ГИ ДОБИЕ МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА

НА „КРИВОЛАК“ СЕ ВЕЖБАШЕ ГАЃАЊЕ СО ОКЛОПНИТЕ ВОЗИЛА „СТРАЈКЕР“, КОИ СЛЕДНАТА ГОДИНА ЌЕ ГИ ДОБИЕ МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и американската амбасадорката Анџела Агелер денеска на полигонот „Криволак“ ги посетија американските и ма ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО ПОВЕДЕ ИСТРАГА ПРОТИВ ВОЗАЧОТ КОЈ ГО ПРЕВЕЗЕ ПАЛЕВСКИ ВО ТУРЦИЈА

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ПОВЕДЕ ИСТРАГА ПРОТИВ ВОЗАЧОТ КОЈ ГО ПРЕВЕЗЕ ПАЛЕВСКИ ВО ТУРЦИЈА

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје почна истражна постапка за возачот Стефан Димковски кој го превезе од Србија во Турција Љупчо Палевски-Палч ...
ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР ИМА 3.722 ПОМАЛКУ ВРАБОТЕНИ ОД 2021, ВО МНОГУ ИНСТИТУЦИИ НЕМА ПРАВИЧНА ЗАСТАПЕНОСТ, КАЖА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗИБЕРИ

ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР ИМА 3.722 ПОМАЛКУ ВРАБОТЕНИ ОД 2021, ВО МНОГУ ИНСТИТУЦИИ НЕМА ПРАВИЧНА ЗАСТАПЕНОСТ, КАЖА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗИБЕРИ

Бројот на вработени во јавниот сектор во 2022 е намален за 3.722 во споредба со 2021, кога вкупниот бројот на вработени изнесувал 134.099 лица, додека ...
КРИВИЧНА ПРИЈАВА И ЗА ЛИЦЕТО КОЕ ГО ВОЗЕШЕ ПАЛЕВСКИ ДО ТУРЦИЈА

КРИВИЧНА ПРИЈАВА И ЗА ЛИЦЕТО КОЕ ГО ВОЗЕШЕ ПАЛЕВСКИ ДО ТУРЦИЈА

Ќе биде поднесена кривична пријава и за Стефан Димковски кој го возеше убиецот на 14-годишната Вања Ѓорчевска, Љупчо Палевски-Палчо, од Србија до Турц ...
СКОПСКИ ОБВИНИТЕЛ ПРЕДЛОЖЕН ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ ОТИ ГИ ОДОЛГОВЛЕКУВАЛ ПРЕДМЕТИТЕ

СКОПСКИ ОБВИНИТЕЛ ПРЕДЛОЖЕН ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ ОТИ ГИ ОДОЛГОВЛЕКУВАЛ ПРЕДМЕТИТЕ

До Советот на јавни обвинители е поднесен предлог за разрешување на обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, за кој Комисијата за утврдување ...
МАКЕДОНИЈА ИТНО МОРА ДА ГИ ЗГОЛЕМИ ВЛОЖУВАЊАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО, КАЖА УНИЦЕФ ПО ПОРАЗИТЕЛНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД ПИСА ТЕСТИРАЊЕТО НА УЧЕНИЦИТЕ

МАКЕДОНИЈА ИТНО МОРА ДА ГИ ЗГОЛЕМИ ВЛОЖУВАЊАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО, КАЖА УНИЦЕФ ПО ПОРАЗИТЕЛНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД ПИСА ТЕСТИРАЊЕТО НА УЧЕНИЦИТЕ

Државата треба да биде сериозно загрижена за резултатите од последното меѓународно тестирање на учениците ПИСА, кои покажуваат уназадување на резултат ...
НЕ ЗНАМ КОЈ НОРМАЛЕН МОЖЕ ВО ОВА ТРАОРНО ВРЕМЕ ДА РАЗМИСЛУВА ЗА ИЗБОРИ, ПОСЛЕ НОВА ГОДИНА ЌЕ МИСЛИМЕ НА ТОА, ДООБЈАСНИ ПЕНДАРОВСКИ

НЕ ЗНАМ КОЈ НОРМАЛЕН МОЖЕ ВО ОВА ТРАОРНО ВРЕМЕ ДА РАЗМИСЛУВА ЗА ИЗБОРИ, ПОСЛЕ НОВА ГОДИНА ЌЕ МИСЛИМЕ НА ТОА, ДООБЈАСНИ ПЕНДАРОВСКИ

Претседателот Стево Пендаровски вечерва дообјасни зошто денеска изјави дека не размислува за втор претседателски мандат. Пендаровски во изјава за меди ...
НА ПРАШАЊЕ ДАЛИ РАЗМИСЛУВА ЗА ВТОР МАНДАТ, ПЕНДАРОВСКИ ОДГОВОРИ „НЕ“

НА ПРАШАЊЕ ДАЛИ РАЗМИСЛУВА ЗА ВТОР МАНДАТ, ПЕНДАРОВСКИ ОДГОВОРИ „НЕ“

Претседателот Стево Пендаровски кусо одговори „не“, на новинарско прашање дали размислува за да се кандидира за втор мандат. Пендаровски денеска уч ...
1 2 3 1.564 10 / 15637 НАПИСИ