АВСТРИСКАТА ЕКСТРЕМНА ДЕСНИЦА ЗАГУБИ ЗА МАЛКУ, ВАН ДЕР БЕЛЕН НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

a:1:{s:9:"td_source";s:22:"Виена,(МЕТА)

  АВСТРИСКАТА ЕКСТРЕМНА ДЕСНИЦА ЗАГУБИ ЗА МАЛКУ, ВАН ДЕР БЕЛЕН НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

  Независниот кандидат, Александер ван дер Белен, е избран за претседател на Австрија, со што го спречи Норберт Хофер да стане првиот екстремно десничарски лидер на држава, јави „Би-би-си“, повикувајќи се на извори од Виена каде се чека официјалното објавување на резултатите од вториот круг на претседателските избори. Кампањата на Ван дер Белен застапуваше про-ЕУ платформа и беше поддржана од Зелената партија.

  Во меѓувреме, кандидатот на екстремната десничарска Слободарска партија, Норберт Хофер, призна пораз на изборите.

  Претходно беше соопштено дека Хофер бил во незначителна предност пред својот противник Ван дер Белен, но конечната одлука ја донеле 750 илјади гласови од странство.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари