Таг: актер

1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ
ПОЧИНА БРИТАНСКИОТ АКТЕР ИЈАН ХОЛМ

ПОЧИНА БРИТАНСКИОТ АКТЕР ИЈАН ХОЛМ

Прославениот британски филмски и театарски актер Ијан Холм почина на 88 години, потврди неговиот агент, додавајќи дека тој веќе некое време боледувал ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ФРАНЦУСКИ АКТЕР МИШЕЛ ПИКОЛИ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ФРАНЦУСКИ АКТЕР МИШЕЛ ПИКОЛИ

Легендарниот француски актер Мишел Пиколи, кој оствари низа забележителни улоги во филмовите на Луис Буњуел, Жан-Лик Годар и Луј Мал, почина на 94 год ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ШВЕДСКИ АКТЕР МАКС ФОН СИДОВ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ШВЕДСКИ АКТЕР МАКС ФОН СИДОВ

Макс фон Сидов, шведскиот актер кој се прослави со улогите во неколку легендарни филмови на Ингмар Бергман пред да стекне светска слава, почина на 90 ...
ОСКАРОВЕЦОТ ЏЕРЕМИ АЈРОНС ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ

ОСКАРОВЕЦОТ ЏЕРЕМИ АЈРОНС ЌЕ БИДЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЖИРИТО НА БЕРЛИНАЛЕ

Славниот британски филмски и театарски актер, оскаровецот Џереми Ајронс, ќе биде претседател на меѓународното жири на 70. Берлински филмски фестивал, ...
ГОРД СУМ НА УЛОГИТЕ, НО УСПЕХОТ НИКОГАШ НЕ МЕ ЗАНЕСЕ, ВЕЛИ АКТЕРОТ ПЕТАР ГОРКО КОЈ СЛАВИ 30 ГОДИНИ НА СЦЕНА

ГОРД СУМ НА УЛОГИТЕ, НО УСПЕХОТ НИКОГАШ НЕ МЕ ЗАНЕСЕ, ВЕЛИ АКТЕРОТ ПЕТАР ГОРКО КОЈ СЛАВИ 30 ГОДИНИ НА СЦЕНА

За првпат имал премиера на Охридско лето на 17 јули 1989 со претставата „Мизантроп“ по текст на Молиер, а во режија на Владимир Милчин. Оттогаш до сег ...
АКТЕРОТ ВИСАР ВИШКА НАЗНАЧЕН ЗА В. Д. ДИРЕКТОР НА НОВИОТ ГОСТИВАРСКИ ТЕАТАР

АКТЕРОТ ВИСАР ВИШКА НАЗНАЧЕН ЗА В. Д. ДИРЕКТОР НА НОВИОТ ГОСТИВАРСКИ ТЕАТАР

Актерот Висар Вишка е поставен за в. д. директор на Гостиварскиот театар, вели Министерството за култура за САКАМДАКАЖАМ.МК. Вишка, кој изминативе год ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ ПИТЕР ФОНДА, ЅВЕЗДАТА НА КУЛТНИОТ „ГОЛИ В СЕДЛО“

ПОЧИНА АКТЕРОТ ПИТЕР ФОНДА, ЅВЕЗДАТА НА КУЛТНИОТ „ГОЛИ В СЕДЛО“

Холивудскиот актер Питер Фонда почина на 79 години од рак на бели дробови во неговиот дом во Лос Анџелес, соопшти неговото семејство. Фонда беше косце ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ ГОЦЕ ВЛАХОВ

ПОЧИНА АКТЕРОТ ГОЦЕ ВЛАХОВ

Актерот Гоце Влахов, член на ансамблот на Македонскиот народен театар (МНТ), почина денеска во Скопје. Имаше 70 години. Неговите сопруга и ќерка соопш ...
МУ ДАДОВ МЕТЛА НА ЗАЕВ ДА ЗАЧИСТИ, ЈАС СИ ДАДОВ ОСТАВКА КОГА ЗГРЕШИВ, И ТОА ПРИВАТНО, НЕ СЛУЖБЕНО, ВЕЛИ ГЛУМЕЦОТ И ЕКСДИРЕКТОР НА МНТ ДАЦ

МУ ДАДОВ МЕТЛА НА ЗАЕВ ДА ЗАЧИСТИ, ЈАС СИ ДАДОВ ОСТАВКА КОГА ЗГРЕШИВ, И ТОА ПРИВАТНО, НЕ СЛУЖБЕНО, ВЕЛИ ГЛУМЕЦОТ И ЕКСДИРЕКТОР НА МНТ ДАЦ

Глумецот Драган Спасов - Дац на предизборна трибина на СДСМ во скопската општина Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев кој по слабите резулта ...
НАЈМНОГУ СЕ РАДУВАМ НА МЛАДИТЕ ФИЛМАЏИИ ОСЛОБОДЕНИ ОД МАЛОГРАЃАНШТИНА – МЕТО ЈОВАНОВСКИ ДОБИ ПОВЕЛБА ЗА ПРИДОНЕС ВО ФИЛМОТ

НАЈМНОГУ СЕ РАДУВАМ НА МЛАДИТЕ ФИЛМАЏИИ ОСЛОБОДЕНИ ОД МАЛОГРАЃАНШТИНА – МЕТО ЈОВАНОВСКИ ДОБИ ПОВЕЛБА ЗА ПРИДОНЕС ВО ФИЛМОТ

Доајенот на македонскиот театар и филм, актерот Мето Јовановски, синоќа во Кинотеката доби Повелба за исклучителен придонес во филмската уметност, на ...
1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ