Таг: Бујар Османи

1 2 3 13 10 / 130 НАПИСИ
ИМАШЕ ХИБРИДНИ ЗАКАНИ ЗА РУШЕЊЕ НА НАШАТА ПОЗИЦИЈА, ТРЕБА ДА СЕ ИСТРАЖАТ, ВЕЛИ ОСМАНИ

ИМАШЕ ХИБРИДНИ ЗАКАНИ ЗА РУШЕЊЕ НА НАШАТА ПОЗИЦИЈА, ТРЕБА ДА СЕ ИСТРАЖАТ, ВЕЛИ ОСМАНИ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека министри од Владата биле цел на хибридни закани изминативе денови во обид да се сруши македонск ...
НЕ НИ Е ВО ИНТЕРЕС ДА ГИ КАЖЕМЕ НАШИТЕ ПОЗИЦИИ ЗА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ДОДЕКА НЕ СЕ ИЗЈАСНАТ ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ, ВЕЛИ ОСМАНИ

НЕ НИ Е ВО ИНТЕРЕС ДА ГИ КАЖЕМЕ НАШИТЕ ПОЗИЦИИ ЗА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ДОДЕКА НЕ СЕ ИЗЈАСНАТ ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ, ВЕЛИ ОСМАНИ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека го нема добиено формално предлогот на Француското претседателство за одблокирање на македонскит ...
ПРВО ДА ГО ВИДИМЕ ПРЕДЛОГОТ ЗА КРЕВАЊЕ НА БУГАРСКОТО ВЕТО ПА ЌЕ ДАДЕМЕ СТАВ, КАЖА ОСМАНИ ВО ОХРИД

ПРВО ДА ГО ВИДИМЕ ПРЕДЛОГОТ ЗА КРЕВАЊЕ НА БУГАРСКОТО ВЕТО ПА ЌЕ ДАДЕМЕ СТАВ, КАЖА ОСМАНИ ВО ОХРИД

Прво треба да видиме предлог усогласен од сите земји-членки и да дадеме одговор на нашата позиција на таквите предлози. Ние сме и во внатрешна координ ...
ЗАПАДНИОТ БАЛКАН Е ДЕЛ ОД НОВАТА БЕЗБЕДНОСНА АРХИТЕКТУРА НА ЕВРОПА, КАЖА ОСМАНИ ПРЕД ОТВОРАЊЕТО НА ПРЕСПАНСКИОТ ФОРУМ ЗА ДИЈАЛОГ

ЗАПАДНИОТ БАЛКАН Е ДЕЛ ОД НОВАТА БЕЗБЕДНОСНА АРХИТЕКТУРА НА ЕВРОПА, КАЖА ОСМАНИ ПРЕД ОТВОРАЊЕТО НА ПРЕСПАНСКИОТ ФОРУМ ЗА ДИЈАЛОГ

„Западниот Балкан неминовно е дел од оваа нова архитектура на меѓународните односи, особено од аспект на новата безбедносна архитектура на Европа. Тоа ...
ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ Е ДАЛИ ВО СОФИЈА ЌЕ СЕ ПОГРЕБЕ ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ ОСМАНИ

ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ Е ДАЛИ ВО СОФИЈА ЌЕ СЕ ПОГРЕБЕ ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ ОСМАНИ

Времето е кратко и во прашање се денови дали во Софија ќе се погребе европската перспектива на Западен Балкан, вели министерот за надворешни работи Бу ...
СЕ СОСЛУШАВМЕ СО ГЕНЧОВСКА, ЌЕ БАРАМЕ РЕШЕНИЕ ПРИФАТЛИВО ЗА ОБЕТЕ СТРАНИ, РЕЧЕ ОСМАНИ

СЕ СОСЛУШАВМЕ СО ГЕНЧОВСКА, ЌЕ БАРАМЕ РЕШЕНИЕ ПРИФАТЛИВО ЗА ОБЕТЕ СТРАНИ, РЕЧЕ ОСМАНИ

По дводневните разговори со министерката за надворешни работи Теодора Генчовска во Скопје, министерот Бујар Османи смета дека македонската страна успе ...
ВЕДНАШ ДА ПОЧНАТ ПРЕГОВОРИТЕ НА ЕУ СО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА, ВЕЛИ ГРЧКИОТ МИНИСТЕР ДЕНДИЈАС

ВЕДНАШ ДА ПОЧНАТ ПРЕГОВОРИТЕ НА ЕУ СО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА, ВЕЛИ ГРЧКИОТ МИНИСТЕР ДЕНДИЈАС

Грчкиот министер за надворешни работи Нико Дендијас кажа дека пристапните преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија треба да почнат веднаш, н ...
НЕ ПОСТАВУВАМЕ УЛТИМАТУМИ ЗА ЕУ И БУГАРИЈА, ТОА Е ФАКТИЧКА СОСТОЈБА, КАЖА ОСМАНИ ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА МОЖНОСТ ДА СЕ ТРГНЕ ВЕТОТО

НЕ ПОСТАВУВАМЕ УЛТИМАТУМИ ЗА ЕУ И БУГАРИЈА, ТОА Е ФАКТИЧКА СОСТОЈБА, КАЖА ОСМАНИ ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА МОЖНОСТ ДА СЕ ТРГНЕ ВЕТОТО

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека неговата изјава за јуни како последна шанса Бугарија да го тргне ветото за почетокот на пристап ...
НЕМАМЕ ВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА БУГАРИЈА, ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА ЕУ, ВЛАДАТА ПОЧНУВА СТРАТЕШКИ ДИЈАЛОГ СО САД, ИЗЈАВИ ОСМАНИ

НЕМАМЕ ВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА БУГАРИЈА, ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА ЕУ, ВЛАДАТА ПОЧНУВА СТРАТЕШКИ ДИЈАЛОГ СО САД, ИЗЈАВИ ОСМАНИ

Македонија на 2 јуни во Вашингтон почнува процес на стратешки дијалог со Соединетите Американски Држави, но тоа нема врска со еветуалното повторно вет ...
ИСПОЛНИВТЕ ТЕШКИ ЗАДАЧИ, ПРЕДОЛГО СЕ ОДОЛГОВЛЕКУВА ПРВАТА МЕЃУВЛАДИНА КОНФЕРЕНЦИЈА СО ЕУ, КАЖА ПОМОШНИК ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА САД КАРЕН ДОНФРИД

ИСПОЛНИВТЕ ТЕШКИ ЗАДАЧИ, ПРЕДОЛГО СЕ ОДОЛГОВЛЕКУВА ПРВАТА МЕЃУВЛАДИНА КОНФЕРЕНЦИЈА СО ЕУ, КАЖА ПОМОШНИК ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА САД КАРЕН ДОНФРИД

Веќе предолго се одолговлекува одржувањето на првата меѓувладина конференција на Северна Македонија  со Европската унија, кажа помошникот државниот се ...
1 2 3 13 10 / 130 НАПИСИ