Таг: филм

1 2 3 4 6 20 / 51 НАПИСИ
ЉУБОВНАТА ПРИКАЗНА НА ЛЕОНАРД КОЕН И МАРИЈАНЕ ИЛЕН ГО ОТВОРА СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ НА ДОКУМЕНТАРЦИ

ЉУБОВНАТА ПРИКАЗНА НА ЛЕОНАРД КОЕН И МАРИЈАНЕ ИЛЕН ГО ОТВОРА СОЛУНСКИОТ ФЕСТИВАЛ НА ДОКУМЕНТАРЦИ

„Маријане и Леонард: Зборови за љубов“ на Ник Брумфилд го отвора вечерва 21. издание на Солунскиот фестивал на документарци, од годинава единствениот ...
ЗОРИЦА НУШЕВА КАКО ПЕТРУНИЈА ГО РАЗВЕСЕЛИ БЕРЛИНАЛЕ

ЗОРИЦА НУШЕВА КАКО ПЕТРУНИЈА ГО РАЗВЕСЕЛИ БЕРЛИНАЛЕ

(Специјално за САКАМДАКАМ.МК од Берлин: Силвера Падори-Кленке) „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска вчера ги освои не сам ...
„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ ДОБИ НАГРАДА ВО САД

„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ ДОБИ НАГРАДА ВО САД

Краткиот експериментален  филм „Крајот на времето“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата Избор на кураторот (Curator’s Choice) на американски ...
ПОЧИНА КУЛТНИОТ ЈУГОСЛОВЕНСКИ РЕЖИСЕР ДУШАН МАКАВЕЕВ

ПОЧИНА КУЛТНИОТ ЈУГОСЛОВЕНСКИ РЕЖИСЕР ДУШАН МАКАВЕЕВ

Душан Макавеев, еден од најпознатите филмски режисери и сценаристи од поранешна Југославија,  почина утрово во Белград на 87 години. Со своите три фил ...
НОВИОТ ФИЛМ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

НОВИОТ ФИЛМ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“, петтиот филм на Теона Стругар Митевска, влезе во конкуренција за престижната Златна мечка на годинашниот 69. Бер ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ МИТЕ ГРОЗДАНОВ

ПОЧИНА АКТЕРОТ МИТЕ ГРОЗДАНОВ

На 75-годишна возраст ноќеска во Скопје почина театарскиот, филмски и телевизиски актер Мите Грозданов. Веднаш по дипломирањето на Театарската акад ...
МАНЧЕВСКИ ПОЧНА ДА ГО СНИМА „ВРБА”, ЉУБОВЕН ФИЛМ ЗА ДЕНЕШНИ И ДАМНЕШНИ ДУШИ

МАНЧЕВСКИ ПОЧНА ДА ГО СНИМА „ВРБА”, ЉУБОВЕН ФИЛМ ЗА ДЕНЕШНИ И ДАМНЕШНИ ДУШИ

„Врба“, шестиот долгометражен игран филм на најнаградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски, почна да се снима денеска близу прилепското село Круш ...
ТАТКОТО НА РЕЖИСЕРОТ ЈАНИ БОЈАЏИ Е МЕЃУ 13-МИНА ПРИВЕДЕНИ ЗА КРИУМЧАРЕЊЕ АРТЕФАКТИ, ВЕЛИ МВР

ТАТКОТО НА РЕЖИСЕРОТ ЈАНИ БОЈАЏИ Е МЕЃУ 13-МИНА ПРИВЕДЕНИ ЗА КРИУМЧАРЕЊЕ АРТЕФАКТИ, ВЕЛИ МВР

Таткото на режисерот Јани Бојаџи денеска е приведен во рамки на акција за сузбивање криминална група за криумчарење артефакти, во која се уапсени 13 л ...
НЕ СУМ СУЕТНА ДА ИГРАМ МАЈКА ИЛИ БАБА, ВЕЛИ СРПСКАТА АКТЕРКА АНИЦА ДОБРА

НЕ СУМ СУЕТНА ДА ИГРАМ МАЈКА ИЛИ БАБА, ВЕЛИ СРПСКАТА АКТЕРКА АНИЦА ДОБРА

Рокенролот, театарот, „Електрични оргазам“, работата со млади колеги беа само некои од темите за кои денес во Скопје весело и опуштено говореше ѕвезда ...
ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР ПРЕДРАГ ЕЈДУС

ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР ПРЕДРАГ ЕЈДУС

Српскиот актер Предраг Ејдус, еден од доајените на српскиот театар и филм, по долго боледување почина синоќа во Белград на 71-годишна возраст. Во н ...
1 2 3 4 6 20 / 51 НАПИСИ