Таг: изложба

1 2 3 4 18 20 / 173 НАПИСИ
АНТИЧКАТА КУЛТУРА МУ БЕШЕ ИНСПИРАЦИЈА НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ И МНОГУ ЌЕ САКАШЕ ДА СИ ГИ ВИДИ ДЕЛАТА ВО СТОБИ, ВЕЛИ НЕГОВИОТ СИН ИГОР ЗА ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА В САБОТА

АНТИЧКАТА КУЛТУРА МУ БЕШЕ ИНСПИРАЦИЈА НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ И МНОГУ ЌЕ САКАШЕ ДА СИ ГИ ВИДИ ДЕЛАТА ВО СТОБИ, ВЕЛИ НЕГОВИОТ СИН ИГОР ЗА ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА В САБОТА

Културата на Балканот не е национална туку е отворена, и тоа е она што го сфати Петар Хаџи Бошков од честите патувања во Грција, чија античка култура ...
150 ДЕЛА ЗА 110 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ДИМЧЕ КОЦО ИЗЛОЖЕНИ ВО ЧИФТЕ АМАМ

150 ДЕЛА ЗА 110 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ДИМЧЕ КОЦО ИЗЛОЖЕНИ ВО ЧИФТЕ АМАМ

Речиси 150 таписерии, слики, скулптури и цртежи од сите фази на творештвото на Димче Коцо содржи изложбата која се отвора вечерва во 20 часот во Чифте ...
„СТРАСТ ЗА ЛУТАЊЕ“ Е ТЕМА НА БИЕНАЛЕТО НА МЛАДИ УМЕТНИЦИ КОЕ СЕ ОТВОРА УТРЕ ВО МСУ

„СТРАСТ ЗА ЛУТАЊЕ“ Е ТЕМА НА БИЕНАЛЕТО НА МЛАДИ УМЕТНИЦИ КОЕ СЕ ОТВОРА УТРЕ ВО МСУ

„Страст за лутање“ (ˈwɒndəlʌst)  е темата на 13. Меѓународно биенале на млади уметници, кое се отвора утревечер во 20 часот во Музејот на современата ...
УТРЕ ВО МСУ СЕ ОТВОРА ИЗЛОЖБА ОД КОЛЕКЦИЈАТА НА ГОЛЕМ ФОРМАТ

УТРЕ ВО МСУ СЕ ОТВОРА ИЗЛОЖБА ОД КОЛЕКЦИЈАТА НА ГОЛЕМ ФОРМАТ

„Голем формат 2“ е насловена изложбата која ќе се отвори утре во Музејот на современата уметност (МСУ) Скопје, и ќе трае до почетокот на јуни. Станува ...
ЈОВАНОВИЌ, ПРЉА, ИВАНОСКА И ЧАЛОВСКИ НА МЕЃУНАРОДНА ГРУПНА ИЗЛОЖБА ВО ПРЕСТИЖНИОТ РИМСКИ МУЗЕЈ MAXXI

ЈОВАНОВИЌ, ПРЉА, ИВАНОСКА И ЧАЛОВСКИ НА МЕЃУНАРОДНА ГРУПНА ИЗЛОЖБА ВО ПРЕСТИЖНИОТ РИМСКИ МУЗЕЈ MAXXI

Четворица македонски уметници, Ѓорѓе Јовановиќ, Нада Прља, Христина Иваноска и Јане Чаловски, учествуваат на групната изложба „Поголем од мене: Херојс ...
СТОТИНА ОЛДТАЈМЕРИ СЕ СОБРАА ВО ДЕЛЧЕВО, НИВНИТЕ СОПСТВЕНИЦИ ВЕЛАТ ДЕКА НЕ БИ ГИ ПРОДАЛЕ ЗА НИЕДНА ЦЕНА

СТОТИНА ОЛДТАЈМЕРИ СЕ СОБРАА ВО ДЕЛЧЕВО, НИВНИТЕ СОПСТВЕНИЦИ ВЕЛАТ ДЕКА НЕ БИ ГИ ПРОДАЛЕ ЗА НИЕДНА ЦЕНА

Стотина стари автомобили пристигнаа во Делчево како дел од петтата изложба на олдтајмери што се организира во овој град. Имаше стари возила од повеќе ...
ИЗЛОЖБА НА НОСИИ И РАКОТВОРБИ НА ХРВАТСКАТА ЗАЕДНИЦА ВО ШТИП

ИЗЛОЖБА НА НОСИИ И РАКОТВОРБИ НА ХРВАТСКАТА ЗАЕДНИЦА ВО ШТИП

Изложбата „Ковчег на љубовта“(Шкриња љубави) се отвори во организација на Заедницата на Хрватите „Либертас“ во Штип, како презентација на дел од голем ...
ИЗЛОЖБА НА ИСТАКНАТИ БИТОЛЧАНКИ, ЗА КОИ ОРГАНИЗАЦИЈАТА НА ЖЕНИ БАРА ДА ДОБИЈАТ ИМИЊА НА УЛИЦИ

ИЗЛОЖБА НА ИСТАКНАТИ БИТОЛЧАНКИ, ЗА КОИ ОРГАНИЗАЦИЈАТА НА ЖЕНИ БАРА ДА ДОБИЈАТ ИМИЊА НА УЛИЦИ

Првата трактористка во Македонија била битолчанката Милица Павловска, чиј татко Ристе Најденов ја започнал ерата на автомобилизмот во Македонија, купу ...
КАНАДСКИ И МАКЕДОНСКИ УМЕТНИЦИ НА ЗАЕДНИЧКА ИЗЛОЖБА ВО ЧИФТЕ АМАМ НА ТЕМА ИДЕНТИТЕТ

КАНАДСКИ И МАКЕДОНСКИ УМЕТНИЦИ НА ЗАЕДНИЧКА ИЗЛОЖБА ВО ЧИФТЕ АМАМ НА ТЕМА ИДЕНТИТЕТ

Заедничка изложба на уметници од современата сцена од Канада и од Македонија ќе се отвори вечерва во 19 часот во Чифте амам во Скопје. Националната ...
ИЗЛОЖБА НА РЕТКИ РЕЗБАНИ ТАВАНИ ОД БИТОЛСКИ ГРАДСКИ КУЌИ

ИЗЛОЖБА НА РЕТКИ РЕЗБАНИ ТАВАНИ ОД БИТОЛСКИ ГРАДСКИ КУЌИ

Триесетина конзервирани фрагменти од резбани тавани од битолски градски куќи се изложени во Изложбениот салон во битолскиот Завод и Музеј. Авторка на ...
1 2 3 4 18 20 / 173 НАПИСИ