Таг: награда

1 2 3 21 10 / 202 НАПИСИ
ФИЛИПА САРА ПОПОВА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „МЛАДА СТРУГА“ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

ФИЛИПА САРА ПОПОВА ЈА ДОБИ НАГРАДАТА „МЛАДА СТРУГА“ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

Филипа Сара Попова е годинашна добитничка на наградата „Млада Струга“ за 2024, која ја доделува фестивалот Струшки вечери на поезијата. Попова е награ ...
ФРАНЦУСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР БРУНО ДЕЛБОНЕЛ ЌЕ ЈА ДОБИЕ НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА „БРАЌА МАНАКИ“

ФРАНЦУСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР БРУНО ДЕЛБОНЕЛ ЌЕ ЈА ДОБИЕ НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА „БРАЌА МАНАКИ“

Францускиот кинематографер Бруно Делбонел е годинашниот добитник на Златна Камера 300 за животно дело на 45. Фестивал на филмската камера „Браќа Манак ...
САД НУДАТ 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ИНФОРМАЦИИ ДА ЈА ФАТАТ ИСЧЕЗНАТАТА БУГАРСКА КРИПТОКРАЛИЦА ИГНАТОВА

САД НУДАТ 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ИНФОРМАЦИИ ДА ЈА ФАТАТ ИСЧЕЗНАТАТА БУГАРСКА КРИПТОКРАЛИЦА ИГНАТОВА

Наградата за информација што ќе доведе до апсење на Ружа Игнатова, позната како Исчезнатата криптокралица, е зголемена од американските власти на 5 ми ...
ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ЈАВНОТО МИСЛЕЊЕ ДА НИ ГО КРЕИРААТ ОНИЕ КОИ НЕМААТ ВРСКА СО НОВИНАРСТВО, РЕЧЕ МАРТИН НИКОЛОВСКИ, ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА „ТОДЕ ПЕТРЕВСКИ“

ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ЈАВНОТО МИСЛЕЊЕ ДА НИ ГО КРЕИРААТ ОНИЕ КОИ НЕМААТ ВРСКА СО НОВИНАРСТВО, РЕЧЕ МАРТИН НИКОЛОВСКИ, ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА „ТОДЕ ПЕТРЕВСКИ“

Мартин Николовски, новинар на Гласот на Америка на македонски јазик од Вашингтон, САД, е добитник на наградата за новинарство „Тоде Петревски“ што год ...
КОГА ВО 1997 ГО ПИШУВАВМЕ ПРАВИЛНИКОТ ЗА НАГРАДАТА „СВ. НАУМ ОРХИДСКИ“ НА ЛЕКАРСКАТА КОМОРА, НЕ НИ ПОМИСЛУВАВ ДЕКА ЕДЕН ДЕН И ЈАС ЌЕ ЈА ДОБИЈАМ, ВЕЛИ Д-Р ПАНЧЕ АРСОВ

КОГА ВО 1997 ГО ПИШУВАВМЕ ПРАВИЛНИКОТ ЗА НАГРАДАТА „СВ. НАУМ ОРХИДСКИ“ НА ЛЕКАРСКАТА КОМОРА, НЕ НИ ПОМИСЛУВАВ ДЕКА ЕДЕН ДЕН И ЈАС ЌЕ ЈА ДОБИЈАМ, ВЕЛИ Д-Р ПАНЧЕ АРСОВ

Д-р Панче Арсов, специјалист-интернист од Велес, е добитник на годишната награда на Лекарската комора на Македонија „Св. Наум Охридски“. Ова признание ...
САНДРА ГРИБОВСКА-ИЛИЕВСКА ОД БИТОЛСКИ ТЕАТАР ДОБИ НАГРАДА ЗА НАЈДОБРА МЛАДА ГЛУМИЦА НА СТЕРИЈИНО ПОЗОРЈЕ ВО НОВИ САД

САНДРА ГРИБОВСКА-ИЛИЕВСКА ОД БИТОЛСКИ ТЕАТАР ДОБИ НАГРАДА ЗА НАЈДОБРА МЛАДА ГЛУМИЦА НА СТЕРИЈИНО ПОЗОРЈЕ ВО НОВИ САД

Сандра Грибовска-Илиевска од Народниот театар Битола(НТБ) ја доби наградата за најдобра млада актерка, на 69. издание на театарскиот фестивал Стеријин ...
СЕ РАДУВАМ ШТО МОИТЕ ФИЛМОВИ ТРААТ ВО ВРЕМЕТО, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ СТОЛЕ ПОПОВ, ПРИМАЈЌИ ЈА НАГРАДАТА ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

СЕ РАДУВАМ ШТО МОИТЕ ФИЛМОВИ ТРААТ ВО ВРЕМЕТО, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ СТОЛЕ ПОПОВ, ПРИМАЈЌИ ЈА НАГРАДАТА ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Со проекцијата на видеспотот за песната „Скопје“ на „Леб и сол“, денеска во полната сала на Кинотеката почна свеченоста за доделување на наградата Зла ...
РОМАНОТ НА ГОДИНАТА Е КАКО МИК ЏЕГЕР, ПРЕСТАРЕНА РОК ЅВЕЗДА СО РЕНОМЕ, РЕЧЕ ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИ НА 25. ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДАTA, ЧИЈА ГОДИНЕШНА ЛАУРЕАТКА Е ЛИДИЈА ДИМКОВСКА

РОМАНОТ НА ГОДИНАТА Е КАКО МИК ЏЕГЕР, ПРЕСТАРЕНА РОК ЅВЕЗДА СО РЕНОМЕ, РЕЧЕ ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИ НА 25. ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДАTA, ЧИЈА ГОДИНЕШНА ЛАУРЕАТКА Е ЛИДИЈА ДИМКОВСКА

Свеченото доделување на наградата Роман на годината за 2023 за делото „Единствен матичен број“ на Лидија Димковска, на синоќешниот настан во Драмски т ...
„АЛКАЛОИД“ ДОБИ ДВЕ ПРИЗНАНИЈА ЗА СВЕТСКИОТ ДЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

„АЛКАЛОИД“ ДОБИ ДВЕ ПРИЗНАНИЈА ЗА СВЕТСКИОТ ДЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

„Алкалоид“ доби две признанија по повод одбележувањето на Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, 28 Април, под мотото „БЗР од мали нозе – з ...
ДРАМСКИ ТЕАТАР ЌЕ ДОДЕЛУВА НАГРАДА „ГОРАН СТЕФАНОВСКИ“ ЗА НАЈДОБАР ТЕКСТ ОД МЛАД АВТОР

ДРАМСКИ ТЕАТАР ЌЕ ДОДЕЛУВА НАГРАДА „ГОРАН СТЕФАНОВСКИ“ ЗА НАЈДОБАР ТЕКСТ ОД МЛАД АВТОР

Драмски театар од Скопје, денес на 27 април, денот на роденденот на драмскиот автор Горан Стефановски, ја востанови наградата „Горан Стефановски“ за н ...
1 2 3 21 10 / 202 НАПИСИ