Таг: „Пелистер“

1 2 3 10 10 / 92 НАПИСИ
СИСТЕМ ЗА ВЕШТАЧКИ СНЕГ ЌЕ СЕ ПОСТАВУВА НА ПЕЛИСТЕР, СКИЈАЧКАТА СЕЗОНА СЕГА ТРАЕ ЕДВАЈ ДВЕ-ТРИ НЕДЕЛИ 

СИСТЕМ ЗА ВЕШТАЧКИ СНЕГ ЌЕ СЕ ПОСТАВУВА НА ПЕЛИСТЕР, СКИЈАЧКАТА СЕЗОНА СЕГА ТРАЕ ЕДВАЈ ДВЕ-ТРИ НЕДЕЛИ 

Глобалното затоплување со години ја загрозува и скратува скијачката сезона на Пелистер. Ако до пред неколку децении сезоната траеше по два до три месе ...
ОПШТИНА БИТОЛА ЕДНА ГОДИНА ЧЕКА ОДГОВОР ОД ВЛАДАТА ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ДЕТСКОТО ОДМОРАЛИШТЕ „ПЕЛИСТЕР“

ОПШТИНА БИТОЛА ЕДНА ГОДИНА ЧЕКА ОДГОВОР ОД ВЛАДАТА ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ДЕТСКОТО ОДМОРАЛИШТЕ „ПЕЛИСТЕР“

Советот на Општина Битола уште не добил одговор по барањето испратено до Владата лани во март, за на локално ниво да се пренесе користењето на детскот ...
НА ПЕЛИСТЕР МУ ТРЕБА ПЛАНИНАРСКИ ДОМ, ЈАС ПРООДЕВ НА КОПАНКИ, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНАТА БИТОЛСКА СКИ ШАМПИОНКА МИЛКА ГЕМТУ-ГЕОРГИЕВСКА

НА ПЕЛИСТЕР МУ ТРЕБА ПЛАНИНАРСКИ ДОМ, ЈАС ПРООДЕВ НА КОПАНКИ, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНАТА БИТОЛСКА СКИ ШАМПИОНКА МИЛКА ГЕМТУ-ГЕОРГИЕВСКА

„Како да сум родена на Копанки. Татко ми Ташку Гемту како домар на планинарскиот дом таму живееше со семејството. Мајка ми отиде в град да ме роди и п ...
СЕ ПРЕПОРАЧУВА БИТОЛЧАНИ ДА НОСАТ МАСКИ ПОРАДИ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ, A ОПШТИНАТА ВОВЕДЕ ТРИДНЕВЕН БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ДО ПЕЛИСТЕР

СЕ ПРЕПОРАЧУВА БИТОЛЧАНИ ДА НОСАТ МАСКИ ПОРАДИ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ, A ОПШТИНАТА ВОВЕДЕ ТРИДНЕВЕН БЕСПЛАТЕН ПРЕВОЗ ДО ПЕЛИСТЕР

Три дена со ред, од утре до петок, Општина Битола ќе им овозможи на битолчани бесплатен превоз до Ниже Поле на Пелистер како една од мерките за помош ...
82-ГОДИШНИОТ ПЕТАР СТАВРЕВ ПО 32. ПАТ СО ШАМПАЊСКО СЕ ИСКАЧИ НА ПУНКТОТ НА МТВ НА ПЕЛИСТЕР

82-ГОДИШНИОТ ПЕТАР СТАВРЕВ ПО 32. ПАТ СО ШАМПАЊСКО СЕ ИСКАЧИ НА ПУНКТОТ НА МТВ НА ПЕЛИСТЕР

Петар Ставрев, 82-годишниот битолски фотограф, новинар и публицист и искусен планинар,  по 32. пат со шише шампањско се искачи на врвот Антена на Пели ...
СО ОГНОМЕТ ДОЧЕКАНО ПРВОТО ИЗГРЕЈСОНЦЕ ВО НОВАТА 2023 ГОДИНА НА ВРВОТ ПЕЛИСТЕР

СО ОГНОМЕТ ДОЧЕКАНО ПРВОТО ИЗГРЕЈСОНЦЕ ВО НОВАТА 2023 ГОДИНА НА ВРВОТ ПЕЛИСТЕР

Шеесетина искусни планинари и други вљубеници во планината по 12. пат првото изгрејсонце во Новата година го дочекаа на врвот Пелистер, на надморска в ...
СКИЈАЧОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ ВО 1990 ГО НАЈАВУВА ПЛАНОТ ПЕЛИСТЕР ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВРВЕН СКИ ЦЕНТАР, ОТКРИВА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА НЕГО

СКИЈАЧОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ ВО 1990 ГО НАЈАВУВА ПЛАНОТ ПЕЛИСТЕР ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВРВЕН СКИ ЦЕНТАР, ОТКРИВА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА НЕГО

Уште во 1984 година била изработена студија од словенечкото проектантско биро „Тиволи“ за развој на Пелистер која предвидувала со ски лифтови и жичниц ...
ОПШТИНА БИТОЛА ЌЕ ДАДЕ 62.000 ЕВРА ЗА ОБНОВА НА ДОМОТ „КОПАНКИ“

ОПШТИНА БИТОЛА ЌЕ ДАДЕ 62.000 ЕВРА ЗА ОБНОВА НА ДОМОТ „КОПАНКИ“

Советот на Општина Битола изгласа да се доделат 3,8 милиони денари (62.000 евра) на Планинарско-спортскиот клуб (ПСК) „Пелистер“ за обнова на изгорени ...
150 ПЛАНИНАРИ ЗАГЛАВЕНИ ВО ХОТЕЛОТ „МОЛИКА“ НА ПЕЛИСТЕР ПОРАДИ НЕИСЧИСТЕН ПАТ, НАДЛЕЖНИТЕ ВЕЛАТ СЕ ЧИСТИ ВО МОМЕНТОВ

150 ПЛАНИНАРИ ЗАГЛАВЕНИ ВО ХОТЕЛОТ „МОЛИКА“ НА ПЕЛИСТЕР ПОРАДИ НЕИСЧИСТЕН ПАТ, НАДЛЕЖНИТЕ ВЕЛАТ СЕ ЧИСТИ ВО МОМЕНТОВ

Околу 150 планинари од планинарското друштво „Лисец“ од Штип, придружувани од колеги од Србија и Бугарија, кои учествуваа во традиционалниот Февруарск ...
ПЕТАР СТАВРЕВ НА 81 ГОДИНА СО ШАМПАЊ СЕ ИСКАЧИ НА ВРВОТ НА ПЕЛИСТЕР И ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈА ДОЛГА ТРИ ДЕЦЕНИИ

ПЕТАР СТАВРЕВ НА 81 ГОДИНА СО ШАМПАЊ СЕ ИСКАЧИ НА ВРВОТ НА ПЕЛИСТЕР И ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈА ДОЛГА ТРИ ДЕЦЕНИИ

Неуморниот битолски планинар, фотограф и новинар Петар Ставрев на 81 година ја продолжи ретката традиција и по 30. пат на 2 јануари со шампањ се искач ...
1 2 3 10 10 / 92 НАПИСИ