Таг: Шпанија

1 2 3 9 10 / 82 НАПИСИ
ШПАНСКИОТ ПОЕТ И ЛАУРЕАТ НА СВП ХУСТО ХОРХЕ ПАДРОН ПОЧИНА ОД КОВИД-19

ШПАНСКИОТ ПОЕТ И ЛАУРЕАТ НА СВП ХУСТО ХОРХЕ ПАДРОН ПОЧИНА ОД КОВИД-19

Шпанскиот поет Хусто Хорхе Падроn, лауреат на Струшките вечери на поезијата (СВП) во 1990 година, почина денес на 77 години во болница во Мадрид по ко ...
ЧЕТВОРИЦА МРТВИ ВО НАЈГОЛЕМОТО СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ШПАНИЈА ОД 1971, ВЛАДАТА ИСПРАЌА КОНВОИ СО ВАКЦИНИ И ХРАНА

ЧЕТВОРИЦА МРТВИ ВО НАЈГОЛЕМОТО СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ШПАНИЈА ОД 1971, ВЛАДАТА ИСПРАЌА КОНВОИ СО ВАКЦИНИ И ХРАНА

Шпанската влада ќе испрати конвои со вакцини против ковид-19 и храна во областите отсечени од бурата Филомена, која ги донесе најголемите снежни врнеж ...
МАДРИД ГО ПОГОДИЈА НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 40 ГОДИНИ

МАДРИД ГО ПОГОДИЈА НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 40 ГОДИНИ

Бурата Филомена прекри делови од Шпанија со многу снег, при што во половина од земјата е прогласена црвена тревога. Во Мадрид, една од најтешко погод ...
ШПАНИЈА ЌЕ ВОДИ СПИСОК НА ТИЕ ШТО НЕМА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ И ЌЕ ГО СПОДЕЛИ СО ЕУ

ШПАНИЈА ЌЕ ВОДИ СПИСОК НА ТИЕ ШТО НЕМА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ И ЌЕ ГО СПОДЕЛИ СО ЕУ

Шпанија ќе направи регистар на лица кои ќе одбијат да се вакцинираат против ковид-19 и ќе го сподели со останатите земји членки на Европската Унија, и ...
СРЕБРЕНА ПАЛМА ЗА „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ ВО ВАЛЕНСИЈА

СРЕБРЕНА ПАЛМА ЗА „ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ ВО ВАЛЕНСИЈА

„Врба“ на Милчо Манчевски ја освои Сребрената палма во Валенсија, Шпанија, на еден од најголемите европски фестивали каде беше и шпанската премиера на ...
НОВА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУСОТ ШТО СЕ РАЗВИЛА ВО ШПАНИЈА БРЗО СЕ ПРОШИРИЛА НИЗ ЕВРОПА ПРЕКУ ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВРАЌАЛЕ ОД ОДМОР

НОВА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУСОТ ШТО СЕ РАЗВИЛА ВО ШПАНИЈА БРЗО СЕ ПРОШИРИЛА НИЗ ЕВРОПА ПРЕКУ ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВРАЌАЛЕ ОД ОДМОР

Варијанта на новиот коронавирус што потекнува од Шпанија забрзано се проширила низ поголемиот дел од Европа летоска и на неа отпаѓа мнозинството нови ...
ШПАНИЈА И ФРАНЦИЈА ПРВИ ВО ЕВРОПА ГО НАДМИНАА ПРАГОТ ОД МИЛИОН ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС, РЕКОРДЕН ДНЕВЕН ПОРАСТ ВО ГЕРМАНИЈА

ШПАНИЈА И ФРАНЦИЈА ПРВИ ВО ЕВРОПА ГО НАДМИНАА ПРАГОТ ОД МИЛИОН ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС, РЕКОРДЕН ДНЕВЕН ПОРАСТ ВО ГЕРМАНИЈА

Шпанија и Франција станаа првите европски земји кои го надминаа прагот од еден милион случаи на коронавирус. Шпанија вчера регистрираше 16.973 ново ...
ШПАНСКИ РАКОМЕТАРИ ИГРАА СО МАСКИ ПОРАДИ НОВИТЕ МЕРКИ ЗА ЗАШТИТА ОД КОРОНАВИРУСОТ

ШПАНСКИ РАКОМЕТАРИ ИГРАА СО МАСКИ ПОРАДИ НОВИТЕ МЕРКИ ЗА ЗАШТИТА ОД КОРОНАВИРУСОТ

Ракометарите на шпанските прволигаши Адемар и Кантабрија викендов беа принудени да играат со заштитни маски поради новите регулативи за заштита од кор ...
ШПАНСКАТА ВЛАДА НАРЕДИ МАДРИД ДА СЕ СТАВИ ВО КАРАНТИН ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ

ШПАНСКАТА ВЛАДА НАРЕДИ МАДРИД ДА СЕ СТАВИ ВО КАРАНТИН ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ

Шпанската влада нареди воведување карантин во Мадрид и во околните општини по зголемениот број на нови случаи на коронавирус. Согласно новите рестрикц ...
ШПАНСКАТА ПРИНЦЕЗА ЛЕОНОР СТАВЕНА ВО КАРАНТИН ПОРАДИ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО НЕЈЗИНИОТ КЛАС

ШПАНСКАТА ПРИНЦЕЗА ЛЕОНОР СТАВЕНА ВО КАРАНТИН ПОРАДИ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО НЕЈЗИНИОТ КЛАС

Наследничката на шпанскиот трон, принцезата Леонор, е ставена во карантин откако нејзин соученик имал позитивен тест на коронавирус. Четиринаесетгодиш ...
1 2 3 9 10 / 82 НАПИСИ