Таг: Судски совет

1 2 3 19 10 / 189 НАПИСИ
ПАК ЗАИГРА ПОЛИТИКАТА ВО СУДСКИОТ СОВЕТ, ВРХОВНИОТ СУД ОСТАВЕН СО ЕДНА СУДИЈКА МАКЕДОНКА, ТРОЈЦА АЛБАНЦИ И ЕДНА СРБИНКА КРИВИЧАРИ

ПАК ЗАИГРА ПОЛИТИКАТА ВО СУДСКИОТ СОВЕТ, ВРХОВНИОТ СУД ОСТАВЕН СО ЕДНА СУДИЈКА МАКЕДОНКА, ТРОЈЦА АЛБАНЦИ И ЕДНА СРБИНКА КРИВИЧАРИ

Пропадна шансата да се избалансира застапеноста во Врховниот суд воопшто, и во кривичниот оддел особено, откако денеска Судскиот совет не избра никој ...
ВЕСНА ТОЛЕВА ИЗБРАНА ЗА ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА СУДСКИОТ СОВЕТ, МАЖ Ѝ Е ВОЗАЧ НА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА СОВЕТОТ, А СИН ИМ Е ВРАБОТЕН ВО ВИШ УПРАВЕН СУД

ВЕСНА ТОЛЕВА ИЗБРАНА ЗА ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА СУДСКИОТ СОВЕТ, МАЖ Ѝ Е ВОЗАЧ НА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА СОВЕТОТ, А СИН ИМ Е ВРАБОТЕН ВО ВИШ УПРАВЕН СУД

Судскиот совет денеска за генерален секретар ја избра Весна Толева, чиј сопруг Наце Толев е возач на претседателката на Судскиот совет Весна Дамева. ...
ОТКАКО НИКОЈ НЕ ОДГОВАРАШЕ ЗА ПРЕДМЕТИТЕ ВО ФИОКА, НОВА ТУРА ПРВОСТЕПЕНИ ПРЕСУДИ ЗА ВИСОКА КОРУПЦИЈА ДРЕМЕ ВО АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ

ОТКАКО НИКОЈ НЕ ОДГОВАРАШЕ ЗА ПРЕДМЕТИТЕ ВО ФИОКА, НОВА ТУРА ПРВОСТЕПЕНИ ПРЕСУДИ ЗА ВИСОКА КОРУПЦИЈА ДРЕМЕ ВО АПЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ

Обвинети во два од петте предмети за висока корупција и за организирање на нападот на Собранието, кои одамна се стигнати на решавање во Апелациониот с ...
СУДИИТЕ ЕНВЕР БЕЏЕТИ И ЛИРИЈЕ ЕЛЕЗИ НАМЕРНО ГИ ЧУВАЛЕ ПРЕДМЕТИТЕ НА МИЈАЛКОВ КАЈ СЕБЕ СО МЕСЕЦИ, СО ШТО ГО ПОВРЕДИЛЕ ЗАКОНОТ, ЗАКЛУЧИ СУДСКИОТ СОВЕТ

СУДИИТЕ ЕНВЕР БЕЏЕТИ И ЛИРИЈЕ ЕЛЕЗИ НАМЕРНО ГИ ЧУВАЛЕ ПРЕДМЕТИТЕ НА МИЈАЛКОВ КАЈ СЕБЕ СО МЕСЕЦИ, СО ШТО ГО ПОВРЕДИЛЕ ЗАКОНОТ, ЗАКЛУЧИ СУДСКИОТ СОВЕТ

Нема образложени причини зошто предметот за масовното незаконско прислушување познат како „Тврдина-Таргет“ судијата – известител Енвер Беџети од Апела ...
СУДСКИОТ СОВЕТ ГО РЕИЗБРА ИВАН ЏОЛЕВ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД, СЕДНИЦАТА СЕ ПРЕКИНА ЗАШТО СНЕМА СТРУЈА

СУДСКИОТ СОВЕТ ГО РЕИЗБРА ИВАН ЏОЛЕВ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КРИВИЧНИОТ СУД, СЕДНИЦАТА СЕ ПРЕКИНА ЗАШТО СНЕМА СТРУЈА

Судскиот совет на денешната седница за претседател на Основниот Кривичен суд Скопје го избра досегашниот в. д. Иван Џолев. Ова ќе му биде втор 4-годиш ...
ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА СУДСКИОТ СОВЕТ ПАВЛИНА ЦРВЕНКОВСКА ВЕЌЕ НЕ САКА ДА ЗБОРУВА ЗА СУДСКО-БИЗНИС ЕЛИТАТА

ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА СУДСКИОТ СОВЕТ ПАВЛИНА ЦРВЕНКОВСКА ВЕЌЕ НЕ САКА ДА ЗБОРУВА ЗА СУДСКО-БИЗНИС ЕЛИТАТА

На првото појавување денеска на седница по оставката и боледувањето, поранешната претседателка на Судскиот совет Павлина Црвенковска не сакаше да збор ...
СУДСКИОТ СОВЕТ В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ИСПИТУВА ЗОШТО „ТВРДИНА-ТАРГЕТ“ СО МЕСЕЦИ БИЛ ЧУВАН ВО АПЕЛАЦИЈА ЗА НА КРАЈОТ ДА ГО ВРАТИ НА ПОВТОРНО СУДЕЊЕ И ДАЛИ СУДИЈКАТА ЧАЧЕВА ОДЛУЧУВАЛА ПЕНЗИОНИРАНА

СУДСКИОТ СОВЕТ В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ИСПИТУВА ЗОШТО „ТВРДИНА-ТАРГЕТ“ СО МЕСЕЦИ БИЛ ЧУВАН ВО АПЕЛАЦИЈА ЗА НА КРАЈОТ ДА ГО ВРАТИ НА ПОВТОРНО СУДЕЊЕ И ДАЛИ СУДИЈКАТА ЧАЧЕВА ОДЛУЧУВАЛА ПЕНЗИОНИРАНА

Место Апелација да одлучи мериторно и да донесе пресуда, макар и ослободителна за предметот за масовното прислушување каде првообвинет е Сашо Мијалков ...
КОДОШ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ ИЗНЕСУВА ИНФОРМАЦИИ ОД ТАЈНИ ПОСТАПКИ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ СУДИИ

КОДОШ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ ИЗНЕСУВА ИНФОРМАЦИИ ОД ТАЈНИ ПОСТАПКИ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ СУДИИ

Членовите на Судскиот совет вчера се вознемирија откако слушнаа дека некој од нив пренесува надвор до збор цели дијалози кажани на строго затворени се ...
СУДИЈКАТА ЛИДИЈА ЧАЧЕВА, КОЈА ОДЛУЧУВАЛА ВО ПРЕДМЕТОТ „ТВРДИНА-ТАРГЕТ“ И ЈА УКИНА ПРЕСУДАТА ЗА МИЈАЛКОВ, СУДСКИОТ СОВЕТ ЈА ПЕНЗИОНИРАЛ УШТЕ НА 7 ДЕКЕМВРИ

СУДИЈКАТА ЛИДИЈА ЧАЧЕВА, КОЈА ОДЛУЧУВАЛА ВО ПРЕДМЕТОТ „ТВРДИНА-ТАРГЕТ“ И ЈА УКИНА ПРЕСУДАТА ЗА МИЈАЛКОВ, СУДСКИОТ СОВЕТ ЈА ПЕНЗИОНИРАЛ УШТЕ НА 7 ДЕКЕМВРИ

Судијката Лидија Чачева, една од петте судии кои ја донеле одлуката на Апелациониот суд Скопје за укинување на пресудата на Сашо Мијалков, Горан Грује ...
РАЗРЕШЕНА СУДИЈКА ОД ВЕЛЕС, СУДСКИОТ СОВЕТ ЈА ПРОДОЛЖУВА ПОСТАПКАТА ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ ВРХОВЕН СУДИЈА

РАЗРЕШЕНА СУДИЈКА ОД ВЕЛЕС, СУДСКИОТ СОВЕТ ЈА ПРОДОЛЖУВА ПОСТАПКАТА ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ ВРХОВЕН СУДИЈА

За сторена крупна професионална грешка, Судскиот совет на затворена седница денеска ја разрешил од функцијата судијката од Основниот суд Велес Наташа ...
1 2 3 19 10 / 189 НАПИСИ