Таг: војска

1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ
ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ ПРИСТИГНАА ВО ЛИТВАНИЈА, ШТО Е НИВНО ПРВО ПОСТОЈАНО РАСПОРЕДУВАЊЕ ВО СТРАНСТВО ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ ПРИСТИГНАА ВО ЛИТВАНИЈА, ШТО Е НИВНО ПРВО ПОСТОЈАНО РАСПОРЕДУВАЊЕ ВО СТРАНСТВО ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Германија денеска почна да распоредува свои трупи во Литванија, со што за првпат од Втората светска војна тие ќе бидат стационирани надвор од својата ...
КИМ Ѝ НАРЕДИ НА АРМИЈАТА НА СЕВЕРНА КОРЕЈА ДА ГИ ЗАБРЗА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ВОЈНА

КИМ Ѝ НАРЕДИ НА АРМИЈАТА НА СЕВЕРНА КОРЕЈА ДА ГИ ЗАБРЗА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ВОЈНА

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ѝ нареди на војската, индустријата за муниција и нуклеарното оружје на неговата земја да ги забрзаат подготовките ...
МЕКСИКО СО 17.000 ВОЈНИЦИ ЌЕ ГО ЧУВА ОД ГРАБЕЖИ АКАПУЛКО КОЈ Е РАЗОРЕН ОД УРАГАНОТ ОТИС

МЕКСИКО СО 17.000 ВОЈНИЦИ ЌЕ ГО ЧУВА ОД ГРАБЕЖИ АКАПУЛКО КОЈ Е РАЗОРЕН ОД УРАГАНОТ ОТИС

Околу 17.000 војници и полицајци се распоредени во мексиканскиот туристички град Акапулко, каде што има големи грабежи откако силен ураган го разори р ...
ЛАЖАТ ДЕКА СРБИЈА ПРАЌА ВОЈСКА НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО, ВЕЛИ ВУЧИЌ

ЛАЖАТ ДЕКА СРБИЈА ПРАЌА ВОЈСКА НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО, ВЕЛИ ВУЧИЌ

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека предупредувањата од САД дека Србија трупа војска на границата со Косово се несразмерни, бидејќи, како ...
ПУТИН ИМ НАРЕДИ НА ПРИПАДНИЦИТЕ НА ВАГНЕР ДА ПОТПИШАТ ЗАКЛЕТВА ЗА ВЕРНОСТ

ПУТИН ИМ НАРЕДИ НА ПРИПАДНИЦИТЕ НА ВАГНЕР ДА ПОТПИШАТ ЗАКЛЕТВА ЗА ВЕРНОСТ

Рускиот претседателот Владимир Путин им нареди на припадниците на војската Вагнер да потпишат заклетва за верност кон руската држава по авионска несре ...
РУСИЈА ПОЧНА ШИРОКА КАМПАЊА ЗА ПРИВЛЕКУВАЊЕ МАЖИ ВО ВОЈСКАТА, СЕ ВЕТУВА ПЛАТА ОД 2.500 ДОЛАРИ

РУСИЈА ПОЧНА ШИРОКА КАМПАЊА ЗА ПРИВЛЕКУВАЊЕ МАЖИ ВО ВОЈСКАТА, СЕ ВЕТУВА ПЛАТА ОД 2.500 ДОЛАРИ

Русија покрена широка рекламна кампања која ги повикува граѓаните да ѝ се придружат на војската, додека руските вооружени сили трпат големи загуби и с ...
НАД 5.000 РУСКИ ВОЈНИЦИ ВО ЛИМАН СЕ ЦЕЛОСНО ОПКОЛЕНИ ОД УКРАИНСКИТЕ СИЛИ, ВЕЛИ УКРАИНА

НАД 5.000 РУСКИ ВОЈНИЦИ ВО ЛИМАН СЕ ЦЕЛОСНО ОПКОЛЕНИ ОД УКРАИНСКИТЕ СИЛИ, ВЕЛИ УКРАИНА

Големата руска групација во Лиман е опколена и населбите околу градот се повторно заземени, вели Серхи Черевати, портпарол на украинските сили на исто ...
РУСИЈА РАСПОЛАГА СО 25 МИЛИОНИ РЕЗЕРВИСТИ, ПУТИН ВЕТИ ДЕКА СТУДЕНТИ И РЕГРУТИ НЕМА ДА СЕ ПРАЌААТ ВО БОРБА

РУСИЈА РАСПОЛАГА СО 25 МИЛИОНИ РЕЗЕРВИСТИ, ПУТИН ВЕТИ ДЕКА СТУДЕНТИ И РЕГРУТИ НЕМА ДА СЕ ПРАЌААТ ВО БОРБА

Владимир Путин денеска нареди делумна мобилизација во Русија за да ги засили трупите во Украина по серија воени неуспеси овој месец. Се обрати само де ...
НОРВЕШКАТА ВОЈСКА БАРА РЕГРУТИТЕ ДА ГИ ВРАТАТ ГАЌИТЕ, ГРАДНИЦИТЕ И ЧОРАПИТЕ ПО СЛУЖЕЊЕТО НА ВОЕНИОТ РОК

НОРВЕШКАТА ВОЈСКА БАРА РЕГРУТИТЕ ДА ГИ ВРАТАТ ГАЌИТЕ, ГРАДНИЦИТЕ И ЧОРАПИТЕ ПО СЛУЖЕЊЕТО НА ВОЕНИОТ РОК

На регрутите во Норвешка им е наредено да ги вратат долната облека, чорапите и градниците по отслужувањето на воениот рок за да можат да ги користат с ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КАЗАХСТАН НАРЕДИ ВОЈСКАТА ДА ПУКА БЕЗ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КАЗАХСТАН НАРЕДИ ВОЈСКАТА ДА ПУКА БЕЗ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

Авторитарниот лидер на Казахстан вели дека им наредил на безбедносните сили „да пукаат без предупредување“, среде насилното задушување на антивладинит ...
1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ