Таг: згради

1 2 3 18 10 / 171 НАПИСИ
СОВЕТНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО АЕРОДРОМ ГО ИЗГЛАСАА ДЕТАЛНИОТ ПЛАН ЗА ЛИСИЧЕ, НАМЕСТО 9 ЌЕ ИМА ЕДНА 12-КАТНИЦА, ЖИТЕЛИТЕ НАЈАВИЈА ПРОТЕСТ

СОВЕТНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО АЕРОДРОМ ГО ИЗГЛАСАА ДЕТАЛНИОТ ПЛАН ЗА ЛИСИЧЕ, НАМЕСТО 9 ЌЕ ИМА ЕДНА 12-КАТНИЦА, ЖИТЕЛИТЕ НАЈАВИЈА ПРОТЕСТ

Општина Аеродром на вчерашната седница на Советот го усвои Деталниот урбанистички план (ДУП) ЈИ09 блок 09.01. за дел од населбата Лисиче. За овој план ...
СОВЕТНИЦИТЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ПО ВТОРПАТ ДОЗВОЛИЈА ДА СЕ ГРАДИ 31 ЗГРАДА КАЈ ПАЗАРОТ, НАЈВИСОКАТА Е 21 КАТ

СОВЕТНИЦИТЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ПО ВТОРПАТ ДОЗВОЛИЈА ДА СЕ ГРАДИ 31 ЗГРАДА КАЈ ПАЗАРОТ, НАЈВИСОКАТА Е 21 КАТ

Советниците во Советот на Општина Ѓорче Петров од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска не дозволија да се суспендира Деталниот урбанистички план (ДУП) за гр ...
ВО ОПШТИНИТЕ СТИГААТ ДВОЈНО ПОВЕЌЕ БАРАЊА ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ ОТКОЛКУ БАРАЊА ЗА ГРАДБА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕ НА ЦГК

ВО ОПШТИНИТЕ СТИГААТ ДВОЈНО ПОВЕЌЕ БАРАЊА ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ ОТКОЛКУ БАРАЊА ЗА ГРАДБА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕ НА ЦГК

Во Општините стигаат двојно повеќе барања за легализација на дивоградби отколку барања за одобренија за градба, покажува истражувањето на Центарот за ...
ЖИВЕЕМЕ ВО ХАОС ЗАТОА ШТО УРБАНИСТИТЕ НЕ ПЛАНИРААТ ЗА ГРАЃАНИТЕ, ТУКУ ИМ ГИ ЦРТААТ ЖЕЛБИТЕ НА МОЌНИЦИТЕ – ПОДКАСТ СО АРХИТЕКТОТ РАДОЊИЌ

ЖИВЕЕМЕ ВО ХАОС ЗАТОА ШТО УРБАНИСТИТЕ НЕ ПЛАНИРААТ ЗА ГРАЃАНИТЕ, ТУКУ ИМ ГИ ЦРТААТ ЖЕЛБИТЕ НА МОЌНИЦИТЕ – ПОДКАСТ СО АРХИТЕКТОТ РАДОЊИЌ

Во Скопје владее урбанистички хаос бидејќи зградите се цртаат по желба на градежници и политички моќници, а не според стандарди, вели архитектот Миoдр ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СТОЈКОСКИ СО ПОДМЕТНУВАЊЕ ДОКУМЕНТИ И БЕЗ СОГЛАСНОСТ ОД ГРАДОТ ДОНЕСЕ ПЛАН ЗА БЕТОНИЗАЦИЈА И ЗАГАДУВАЊЕ НА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, РЕЧЕ АРСОВСКА

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СТОЈКОСКИ СО ПОДМЕТНУВАЊЕ ДОКУМЕНТИ И БЕЗ СОГЛАСНОСТ ОД ГРАДОТ ДОНЕСЕ ПЛАН ЗА БЕТОНИЗАЦИЈА И ЗАГАДУВАЊЕ НА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, РЕЧЕ АРСОВСКА

Градоначалничката Данела Арсовска денеска на прес-конференција кажа дека новиот Детален урбанистички план (ДУП) за населбата Ѓорче Петров е донесен не ...
ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ НА ВОНРЕДНА СЕДНИЦА ДОНЕСЕ ПЛАН ЗА ГРАДЕЊЕ 31 ЗГРАДА ЗА 7.000 ЖИТЕЛИ И ИНДУСТРИСКИ КАПАЦИТЕТИ СПРОТИ ПАЗАРОТ

ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ НА ВОНРЕДНА СЕДНИЦА ДОНЕСЕ ПЛАН ЗА ГРАДЕЊЕ 31 ЗГРАДА ЗА 7.000 ЖИТЕЛИ И ИНДУСТРИСКИ КАПАЦИТЕТИ СПРОТИ ПАЗАРОТ

Спроти пазарот во населбата Ѓорче Петров ќе се гради 31 зграда, а највисоката ќе биде на 21 кат. Овие нови згради за над 7.000 нови жители се предвиде ...
ЛЕГАЛИЗАЦИЈАТА НА ДИВОГРАДБИ Е НАЈГОЛЕМА НЕБУЛОЗА, НЕ МОЖЕ ОД СМЕТКА ЗА СТРУЈА ДА ЗНАЕМЕ ДАЛИ ЗГРАДАТА ЌЕ ИЗДРЖИ ЗЕМЈОТРЕС, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

ЛЕГАЛИЗАЦИЈАТА НА ДИВОГРАДБИ Е НАЈГОЛЕМА НЕБУЛОЗА, НЕ МОЖЕ ОД СМЕТКА ЗА СТРУЈА ДА ЗНАЕМЕ ДАЛИ ЗГРАДАТА ЌЕ ИЗДРЖИ ЗЕМЈОТРЕС, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ИЗИИС ШЕШОВ

Според податоците на Министерството за транспорт и врски, во земјава има околу 50.000 дивоградби. Но, реалниот број на дивоградби не се знае, ниту пак ...
СО ЗГРАДИТЕ КАЈ „АЛУМИНА“ КАРПОШ ЌЕ БИДЕ УБАВ КАКО ДУБАИ И ЧИКАГО, РЕЧЕ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈАКИМОВСКИ

СО ЗГРАДИТЕ КАЈ „АЛУМИНА“ КАРПОШ ЌЕ БИДЕ УБАВ КАКО ДУБАИ И ЧИКАГО, РЕЧЕ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈАКИМОВСКИ

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски смета дека идните згради во „Алумина“, меѓу кои и две 35-катници, се убави и современи објекти как ...
ПРАТЕНИКОТ СКЕНДЕР РЕЏЕПИ ПРЕДЛОЖИ НОВ ЗАКОН ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА СИТЕ ДИВОГРАДБИ ПО СКРАТЕНА ПОСТАПКА

ПРАТЕНИКОТ СКЕНДЕР РЕЏЕПИ ПРЕДЛОЖИ НОВ ЗАКОН ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА СИТЕ ДИВОГРАДБИ ПО СКРАТЕНА ПОСТАПКА

По скратена постапка се предлага нов предлог-закон за измена и дополнување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти. Измените ги подне ...
ВО ТАФТАЛИЏЕ И СЕГА НЕ СЕ ЖИВЕЕ, ОД НОВИТЕ ЗГРАДИ НЕМА МЕСТО КАНТА ЗА ЃУБРЕ ДА СЕ СТАВИ, А ВИЕ ЦРТАТЕ 35-КАТНИЦИ, РЕКОА ЖИТЕЛИТЕ ЗА ПЛАНОТ ЗА „АЛУМИНА“

ВО ТАФТАЛИЏЕ И СЕГА НЕ СЕ ЖИВЕЕ, ОД НОВИТЕ ЗГРАДИ НЕМА МЕСТО КАНТА ЗА ЃУБРЕ ДА СЕ СТАВИ, А ВИЕ ЦРТАТЕ 35-КАТНИЦИ, РЕКОА ЖИТЕЛИТЕ ЗА ПЛАНОТ ЗА „АЛУМИНА“

На улица Прашка и во населбата Тафталиџе во Скопје сега не се живее од новите згради кои се изградија изминативе години, а вие цртате уште висококатни ...
1 2 3 18 10 / 171 НАПИСИ