Категорија: Култура

1 2 3 21 10 / 201 НАПИСИ
ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА ФРАНЦУСКАТА ЛЕГЕНДА ПЈЕР ЛОМ

ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА ФРАНЦУСКАТА ЛЕГЕНДА ПЈЕР ЛОМ

Големиот француски и светски кинематографер Пјер Лом е вториот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на 38. фестивал на филмска камера „Браќа М ...
КОЈ ДОЦНИ НА ПРЕТСТАВА НЕМА НИ ДА ЈА ГЛЕДА, НАЈАВИ НОВИОТ ДИРЕКТОР НА МНТ ДРАГАН СПАСОВ – ДАЦ

КОЈ ДОЦНИ НА ПРЕТСТАВА НЕМА НИ ДА ЈА ГЛЕДА, НАЈАВИ НОВИОТ ДИРЕКТОР НА МНТ ДРАГАН СПАСОВ – ДАЦ

Од септември кога почнува новата театарска сезона во Македонскиот народен театар (МНТ) вратите за влез на публиката ќе се затвораат во 20 часот. Тогаш ...
ОХРИДСКО ЛЕТО ЗАВРШИ СО ТЕПАЧКА МЕЃУ БАКРАЧЕСКИ И КОЦЕВ

ОХРИДСКО ЛЕТО ЗАВРШИ СО ТЕПАЧКА МЕЃУ БАКРАЧЕСКИ И КОЦЕВ

По завршувањето на претставата „Ничија земја” која што беше одиграна на просторот кај охридската касарна синоќа на коктелот дошло до инцидент меѓу гра ...
ЕЛИЗАБЕТА ШЕЛЕВА НА МЕСТОТО НА ДАРКО ЛЕШОСКИ НА СВП

ЕЛИЗАБЕТА ШЕЛЕВА НА МЕСТОТО НА ДАРКО ЛЕШОСКИ НА СВП

Професорката Елизабета Шелева ќе биде претседател на Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата. Министерството за култура ја именуваше Шелева о ...
„СО ЉУБОВ“ ГО ОТКРИВА ЕЛИКСИРОТ ЗА СРЕЌА

„СО ЉУБОВ“ ГО ОТКРИВА ЕЛИКСИРОТ ЗА СРЕЌА

„Професоре бе, што не си купиш нова кола, па да се возиш ко човек?“, е прашањето што 25 години го слуша Дионис Пашлаков од Неготино, пензиониран профе ...
„СО ЉУБОВ“ ВЕЧЕРВА ГО ОТВОРА МАКЕДОКС ВО КУРШУМЛИ АН

„СО ЉУБОВ“ ВЕЧЕРВА ГО ОТВОРА МАКЕДОКС ВО КУРШУМЛИ АН

Со македонската премиера на документарецот „Со љубов“на Илија Цветковски вечерва во Куршумли ан во Скопје почнува осмото издание на Фестивалот на креа ...
ФИЛМОТ ИНСПИРИРАН ОД СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО И ПРИКАЗНАТА ЗА ПРОФЕСОРОТ ОД НЕГОТИНО СО СТАРИТЕ КОЛИ ПРИКАЖАНИ НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ФИЛМОТ ИНСПИРИРАН ОД СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО И ПРИКАЗНАТА ЗА ПРОФЕСОРОТ ОД НЕГОТИНО СО СТАРИТЕ КОЛИ ПРИКАЖАНИ НА САРАЕВСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Се поклопи на шестиот ден на Саревскиот филмски фестивал,  да му биде дадена наградата Срце на Сараево на светски познатиот монтипајтоновец, Џон Клиз, ...
ОПШТИНАТА НЕ ПРЕФРЛИЛА ПАРИ ЗА „БРАЌА МАНАКИ“, ТАЛЕСКИ СЕ ПРАВДА ДЕКА НЕ ЗНАЕ КОЈ Е ОРГАНИЗАТОР

ОПШТИНАТА НЕ ПРЕФРЛИЛА ПАРИ ЗА „БРАЌА МАНАКИ“, ТАЛЕСКИ СЕ ПРАВДА ДЕКА НЕ ЗНАЕ КОЈ Е ОРГАНИЗАТОР

На неполн месец од одржувањето на фестивалот „Браќа Манаки“, организаторите од Друштвото на филмски работници велат дека од општина Битола не добиле ф ...
АЛАЃОЗОВСКИ ЗАТЕКНАТ, ДАРКО ЛЕШОСКИ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

АЛАЃОЗОВСКИ ЗАТЕКНАТ, ДАРКО ЛЕШОСКИ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

  Поетот Дарко Лешоски се повлече од функцијата претседател на Управниот одбор (УО) на Струшките вечери на поезијата (СВП), на која беше имену ...
МАКЕДОНИЈА ВО САРАЕВО СО „ЖАБА“, КОПРОДУКЦИЈА ШТО ГО ЛЕЧИ ПОСТВОЕНИОТ СИНДРОМ

МАКЕДОНИЈА ВО САРАЕВО СО „ЖАБА“, КОПРОДУКЦИЈА ШТО ГО ЛЕЧИ ПОСТВОЕНИОТ СИНДРОМ

Со многу емоции, солзи и смеење околу 4-илјадна публика синоќа на 23. Сараевски филмски фестивал  на проекција на отворено ја проследни светската прем ...
1 2 3 21 10 / 201 НАПИСИ