Категорија: Избори 2024

1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ
ОД ШТИП ЌЕ ИМА 4 ПРАТЕНИЦИ, ОД КОИ 2 ОД ВМРО-ДПМНЕ, И ПО ЕДЕН ОД СДСМ И ЛЕВИЦА

ОД ШТИП ЌЕ ИМА 4 ПРАТЕНИЦИ, ОД КОИ 2 ОД ВМРО-ДПМНЕ, И ПО ЕДЕН ОД СДСМ И ЛЕВИЦА

Од градовите во Источниот Плански Регион на парламентарните избори најмногу пратенички места освои Штип, четворица пратеници и тоа Никола Мицевски и Д ...
КОНОСИТЕЛКАТА СО ФИЛИПЧЕ ВО ЧЕТВОРКА, ЈОВАНА ТРЕНЧЕВСКА, СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ФОРУМОТ НА ЖЕНИ НА СДСМ

КОНОСИТЕЛКАТА СО ФИЛИПЧЕ ВО ЧЕТВОРКА, ЈОВАНА ТРЕНЧЕВСКА, СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ФОРУМОТ НА ЖЕНИ НА СДСМ

Претседателката на Форумот на жени на СДСМ Јована Тренчевска си поднесе оставка на функцијата. Според објавата на Фејсбук, таа останува на позицијата ...
НА 12 МАЈ НАПЛАДНЕ СЕДНИЦА ЗА ИНАУГУРАЦИЈА НА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА–ДАВКОВА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА

НА 12 МАЈ НАПЛАДНЕ СЕДНИЦА ЗА ИНАУГУРАЦИЈА НА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА–ДАВКОВА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА

Седницата за инаугурација на победничката на претседателските избори Гордана Сиљановска–Давкова ќе се закаже за 12 мај, в недела. Претседателот на Со ...
ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА БОЈАН МАРИЧИЌ НЕ УСПЕА ДА СТАНЕ ПРАТЕНИК, ВО ПРВАТА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА СДСМ ДОБИ САМО ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА БОЈАН МАРИЧИЌ НЕ УСПЕА ДА СТАНЕ ПРАТЕНИК, ВО ПРВАТА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА СДСМ ДОБИ САМО ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ

Во Град Скопје, односно во сите скопски општини, СДСМ на вчерашните парламентарни избори освои 35.847 гласови, а ВМРО-ДПМНЕ 123.974.  На локалните из ...
ОД 500 ИЛЈАДИ ГЛАСОВИ ВО 2002 ГОДИНА, СДСМ СПАДНА НА 150 ИЛЈАДИ

ОД 500 ИЛЈАДИ ГЛАСОВИ ВО 2002 ГОДИНА, СДСМ СПАДНА НА 150 ИЛЈАДИ

По 7 години власт, СДСМ на вчерашните парламентарни избори го доживеа најтешкиот пораз во историјата и се најде во позиција да биде третопласирана пар ...
ОД БИТОЛА ЌЕ ИМА 5 ПРАТЕНИЦИ, ОД КОИ 3 ОД ВМРО-ДПМНЕ, И ПО ЕДЕН ОД СДСМ И ЗНАМ

ОД БИТОЛА ЌЕ ИМА 5 ПРАТЕНИЦИ, ОД КОИ 3 ОД ВМРО-ДПМНЕ, И ПО ЕДЕН ОД СДСМ И ЗНАМ

Во новиот парламентарен состав Битола ќе биде застапена со петмина пратеници, меѓу нив и политичари кои и претходно имале пратенички мандати. Во досег ...
ДАНЕЛА АРСОВСКА НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ОСВОИ 1.571 ГЛАС ВО СКОПЈЕ КАДЕ Е ГРАДОНАЧАЛНИЧКА

ДАНЕЛА АРСОВСКА НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ОСВОИ 1.571 ГЛАС ВО СКОПЈЕ КАДЕ Е ГРАДОНАЧАЛНИЧКА

Скопската градоначалничка Данела Арсовска и претседателска на партијата Нова Алтернатива на вчерашните парламентарни избори освои вкупно 3.438 гласови ...
ПОТПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА СДСМ ФАТМИР БИТИЌИ И ПЕРО КОСТАДИНОВ СИ ПОДНЕСОА ОСТАВКА ОД РАКОВОДСТВОTO

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА СДСМ ФАТМИР БИТИЌИ И ПЕРО КОСТАДИНОВ СИ ПОДНЕСОА ОСТАВКА ОД РАКОВОДСТВОTO

Потпретседателите на СДСМ Перо Костадинов и Фатмир Битиќи веднаш по објавувањето на прелиминарните резултати од парламентарните избори си поднесоа ост ...
ОРБАН ИМ ЧЕСТИТАШЕ НА МИЦКОСКИ И СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА 

ОРБАН ИМ ЧЕСТИТАШЕ НА МИЦКОСКИ И СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА 

Унгарскиот премиер Виктор Орбан им честиташе на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Гордана Сиљановска-Давкова за победата на парламентарните и претседат ...
СО 98 ОТСТО ПРЕБРОЕНИ ГЛАСОВИ, ВМРО-ДПМНЕ ИМА 59 ПРАТЕНИЦИ, ДУИ 19 И СДСМ 18

СО 98 ОТСТО ПРЕБРОЕНИ ГЛАСОВИ, ВМРО-ДПМНЕ ИМА 59 ПРАТЕНИЦИ, ДУИ 19 И СДСМ 18

По преброени 90 отсто од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ има освоено 59 пратенички места,  тројно повеќе од СДСМ, кој има 18 пратенички места, според првичните ...
1 2 3 7 10 / 61 НАПИСИ