Категорија: Култура

1 75 76 77 78 79 98 770 / 976 НАПИСИ
МАКЕДОНИЈА БЕЗ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР ГОДИНАВА

МАКЕДОНИЈА БЕЗ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР ГОДИНАВА

Македонија годнава ќе нема кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм, откако комисијата на Друштвото на филмските работници (ДФРМ) одлу ...
„МАНАКИ“ ОТВОРА СО МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ

„МАНАКИ“ ОТВОРА СО МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ

Со македонската премиера на наградуваниот краток филм „Крајот на времето“ на Милчо  Манчевски, а потоа и со премиерата на бугарско-македонската копрод ...
НИ АЛИСА НЕ ЗНАЕ ШТО Ѝ СЕ СЛУЧУВА, ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА РУСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

НИ АЛИСА НЕ ЗНАЕ ШТО Ѝ СЕ СЛУЧУВА, ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА РУСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

„Не барајте смисла во авантурите на Алиса, ни самата не знае што ѝ се  случува“, им порача реномираниот македонски режисер Иван Поповски во Македонски ...
ТАЛЕСКИ ГО БОЈКОТИРАШЕ „БРАЌА МАНАКИ“ ДО ЕДНА НЕДЕЛА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ

ТАЛЕСКИ ГО БОЈКОТИРАШЕ „БРАЌА МАНАКИ“ ДО ЕДНА НЕДЕЛА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ

Низ тешки сцили и харибди поминувавме, низ непријатни, валкани игри и недостоинствени моменти, но свесни дека обавуваме благородна мисија не се откажа ...
ЗА РУСКАТА „АЛИСА“ НА ПОПОВСКИ ВРАТИТЕ СЕ ЗАТВОРААТ ВО 18 ЧАСОТ, СТАРТУВА НОВОТО ПРАВИЛО ВО МНТ

ЗА РУСКАТА „АЛИСА“ НА ПОПОВСКИ ВРАТИТЕ СЕ ЗАТВОРААТ ВО 18 ЧАСОТ, СТАРТУВА НОВОТО ПРАВИЛО ВО МНТ

  Повеќе од пола милион долари чини буџетот на руската претстава на режисерот Иван Поповски „Алиса зад огледалото“, која ќе се изведе викендов ...
ДРАМСКИОТ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ НА БИЛЕТИТЕ ОД 400 НА 300 ДЕНАРИ

ДРАМСКИОТ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ НА БИЛЕТИТЕ ОД 400 НА 300 ДЕНАРИ

Драмскиот театар во Скопје ги намали цените на билетите за театарски претстави во новата театарска сезона, која официјално стартува на 15-ти овој месе ...
ТАЊА БОШКОВИЌ ЈА ОСВОИ „РИСТО ШИШКОВ“ ЗА НАЈДОБРА АКТЕРСКА ИГРА

ТАЊА БОШКОВИЌ ЈА ОСВОИ „РИСТО ШИШКОВ“ ЗА НАЈДОБРА АКТЕРСКА ИГРА

Српската актерка Тања Бошковиќ  ја доби наградата за високи актерски достигнувања „Ристо Шишков“ на  истоимениот  Фестивалот на камерен театар што се ...
УШТЕ 15,5 МИЛИОНИ ЕВРА ТРЕБА ВЛАДАТА ДА ПЛАТИ ЗА ФИЛХАРМОНИЈАТА

УШТЕ 15,5 МИЛИОНИ ЕВРА ТРЕБА ВЛАДАТА ДА ПЛАТИ ЗА ФИЛХАРМОНИЈАТА

Околу 15,5 милиони евра треба да се доисплатат за изградбата на новиот објект на Македонската филхармонија, потврди денеска Министерството за култура. ...
НЕМА ДА ИМА КОНЦЕРТИ БЕЗ ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ НА ФИЛХАРМОНИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ВИКТОР ИЛИЕСКИ

НЕМА ДА ИМА КОНЦЕРТИ БЕЗ ТЕХНИЧКИ ПРИЕМ НА ФИЛХАРМОНИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ВИКТОР ИЛИЕСКИ

Концертната сезона на Македонската филхармонија годинава ќе доцни. Филхармонијата ќе почне со концерти во новиот објект, но дури откако ќе добие употр ...
ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕМА УПОТРЕБНА ДОЗВОЛА НА 10 ДЕНА ПРЕД НОВАТА КОНЦЕРТНА СЕЗОНА

ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕМА УПОТРЕБНА ДОЗВОЛА НА 10 ДЕНА ПРЕД НОВАТА КОНЦЕРТНА СЕЗОНА

Објектот на Македонската филхармонија сѐ уште нема употреба дозвола иако свечено отварање беше на 22 мај. Министерството за транспорт и врски вели дек ...
1 75 76 77 78 79 98 770 / 976 НАПИСИ