Категорија: Магазин

СДК Магазин

1 115 116 117 118 119 128 1170 / 1277 НАПИСИ
ВО НОРВЕШКА НИТУ ЕДНА ПЛАТА НЕ Е ТАЈНА

ВО НОРВЕШКА НИТУ ЕДНА ПЛАТА НЕ Е ТАЈНА

Уште од далечната 1814 година во Норвешка платите се објавуваа во книга. Списоци на сите плати, средствата и платените даноци, можеа да се најдат на е ...
ГЕРМАНЦИ ЈА ПУШТИЛЕ „БИЛЈАНА ПЛАТНО БЕЛЕШЕ“ ОД БИТОЛСКАТА СААТ КУЛА ВО 1936

ГЕРМАНЦИ ЈА ПУШТИЛЕ „БИЛЈАНА ПЛАТНО БЕЛЕШЕ“ ОД БИТОЛСКАТА СААТ КУЛА ВО 1936

Денес ја одѕвонува химната на градот „Битола мој роден крај“, а пред точно осум децении од битолската Саат кула се слушале звуците на „Билјана платно ...
ДВЕ ЖЕНИ БУКВАЛНО СЕ СКРШИЛЕ ОД СЕКС ВО ТРОЈКА ВО ГЕРМАНИЈА

ДВЕ ЖЕНИ БУКВАЛНО СЕ СКРШИЛЕ ОД СЕКС ВО ТРОЈКА ВО ГЕРМАНИЈА

Две жени во германското гратче Бад Брајсиг завршија во болница со скршеници откако секс во тројка завршил наопаку. Едната жена го скршила стопалото ...
СО ТАНДЕМ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ СЛЕПИТЕ СЕ ВОЗАТ НИЗ БЕРЛИН

СО ТАНДЕМ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ СЛЕПИТЕ СЕ ВОЗАТ НИЗ БЕРЛИН

Возењето со велосипед обично не е опција за лицата со оштетен вид или слепите, освен ако постои совозач. Спортскиот клуб за слепи и лица со оштетен ви ...
ЧАНАЌЕВИЌ ДИРЕКТОРСКАТА КАРИЕРА ЈА ЗАВРШИ СО ВМРОВСКА ЖУРКА ЗА ОТВАРАЊЕ НА НОВАТА ФИЛХАРМОНИЈА

ЧАНАЌЕВИЌ ДИРЕКТОРСКАТА КАРИЕРА ЈА ЗАВРШИ СО ВМРОВСКА ЖУРКА ЗА ОТВАРАЊЕ НА НОВАТА ФИЛХАРМОНИЈА

Во наодите од инспекцијата на Министерството за култура, кои донесоа до смена на директорката на Македонската филхармонија (МФ) Маја Чанаќевиќ, меѓу п ...
ОГРАБИЛ БАНКА, СЕ СОБЛЕКОЛ ГОЛ И ГИ ФРЛАЛ УКРАДЕНИТЕ ПАРИ НА УЛИЦА ВО ФОРТ ЛОДЕРДЕЈЛ, САД

ОГРАБИЛ БАНКА, СЕ СОБЛЕКОЛ ГОЛ И ГИ ФРЛАЛ УКРАДЕНИТЕ ПАРИ НА УЛИЦА ВО ФОРТ ЛОДЕРДЕЈЛ, САД

Властите во Форт Лодердејл, Флорида, објавија  дека уапсиле човек кој ограбил банка, па потоа сосема гол трчал по улица фрлајќи ги украдените пари. ...
ЈА УБИЛ СОПРУГАТА ОТИ НЕ САКАЛА ДА ПРЕСТАНЕ ДА МУ СЕ СМЕЕ НА КРСТОСУВАЊЕ КАЈ АЉАСКА

ЈА УБИЛ СОПРУГАТА ОТИ НЕ САКАЛА ДА ПРЕСТАНЕ ДА МУ СЕ СМЕЕ НА КРСТОСУВАЊЕ КАЈ АЉАСКА

Маж од Јута си ја убил сопругата за време на крстосување со брод кај Аљаска и потоа му кажал на познаник, кој влегол во кабината испрскана со крв, дек ...
ВАТИКАН ГИ ИСКЛУЧИ БАРОКНИТЕ ФОНТАНИ ПОРАДИ СУШАТА ВО РИМ

ВАТИКАН ГИ ИСКЛУЧИ БАРОКНИТЕ ФОНТАНИ ПОРАДИ СУШАТА ВО РИМ

Властите во Ватикан исклучија 100 фонтани, вклучувајќи ги и двете барокни ремек дела на плоштадот „Св. Петар“, поради долготрајната суша во малиот гра ...
И КУМАНОВО ДОБИ АКТИВНА ЗОНА ОД КОКА-КОЛА И ПИВАРА СКОПЈЕ

И КУМАНОВО ДОБИ АКТИВНА ЗОНА ОД КОКА-КОЛА И ПИВАРА СКОПЈЕ

Во Куманово вчера беше отворена седмата „Кока-кола активна зона“, како продолжение на долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата Кока-Кола, со ...
СО ЖЕНСКИ ИМИЊА СЕ САМО ТРИ ПРОЦЕНТИ ОД УЛИЦИТЕ ВО БИТОЛА

СО ЖЕНСКИ ИМИЊА СЕ САМО ТРИ ПРОЦЕНТИ ОД УЛИЦИТЕ ВО БИТОЛА

Само три проценти од улиците во Битола носат женски имиња, а дури 43 проценти машки. На официјалната интернет страница на Општина Битола нема листа со ...
1 115 116 117 118 119 128 1170 / 1277 НАПИСИ