Категорија: Магазин

СДК Магазин

1 139 140 141 142 143 155 1410 / 1544 НАПИСИ
СЕ РАЃА НОВИОТ МАКЕДОНСКИ ГЛАВЕН ГРАД СО ПАРКОВИ И МОДЕРНИ КУЌИ, ПИШУВАЛ ВО 1958 „ЊУЈОРК ТАЈМС“ ЗА СКОПЈЕ

СЕ РАЃА НОВИОТ МАКЕДОНСКИ ГЛАВЕН ГРАД СО ПАРКОВИ И МОДЕРНИ КУЌИ, ПИШУВАЛ ВО 1958 „ЊУЈОРК ТАЈМС“ ЗА СКОПЈЕ

„Југословените го изменија ликот на Скопје“ е насловот на текстот што на 7 декември, 1958 излезе во „Њујорк тајмс“. Репортажата од Скопје потпишана од ...
СЕ РАСПАЃА МУЗЕЈОТ НА ВОДА ВО ЗАЛИВОТ НА КОСКИТЕ ВО ОХРИД

СЕ РАСПАЃА МУЗЕЈОТ НА ВОДА ВО ЗАЛИВОТ НА КОСКИТЕ ВО ОХРИД

Музејот на вода во Заливот на коските кај Градиште, еден од најатрактивните и најпосетени локалитети во Охрид, се распаѓа. Оваа реплика на праисториск ...
ЧЕЧЕНИЈА ЗАБРАНИ РАЗВОДИ, ИМ НАРЕДИ НА СИТЕ ДА СЕ ПОМИРАТ

ЧЕЧЕНИЈА ЗАБРАНИ РАЗВОДИ, ИМ НАРЕДИ НА СИТЕ ДА СЕ ПОМИРАТ

Стотици разделени двојки во Чеченија биле принудени да се смират, откако регионалниот лидер Рамзан Кадиров го забранил разводот, посочувајќи го како п ...
АМЕРИКАНСКА КОМПАНИЈА ЌЕ ИМ ВГРАДУВА МИКРОЧИПОВИ НА ВРАБОТЕНИТЕ

АМЕРИКАНСКА КОМПАНИЈА ЌЕ ИМ ВГРАДУВА МИКРОЧИПОВИ НА ВРАБОТЕНИТЕ

За првпат во историјата, на вработени во една американска комапанија ќе им се имплантира микрочип во раката на доброволна база. Микрочиповите ќе го ол ...
ВО ГЕРМАНИЈА ЗАПЛЕНЕТИ АПЧИЊА ЕКСТАЗИ СО ЛИКОТ НА ДОНАЛД ТРАМП

ВО ГЕРМАНИЈА ЗАПЛЕНЕТИ АПЧИЊА ЕКСТАЗИ СО ЛИКОТ НА ДОНАЛД ТРАМП

Германската полиција објави дека запленила големо количество апчиња екстази, обликувани според ликот на американскиот претседател Доналд Трамп. Прито ...
ПО 12 ГОДИНИ, ВИЛ СМИТ СЕ ВРАЌА НА МУЗИЧКАТА СЦЕНА СО КОНЦЕРТ ВО ХРВАТСКА

ПО 12 ГОДИНИ, ВИЛ СМИТ СЕ ВРАЌА НА МУЗИЧКАТА СЦЕНА СО КОНЦЕРТ ВО ХРВАТСКА

Холивудската ѕвезда Вил Смит викендов и официјално се враќа на музичката сцена, а првата дестинација на турнејата ќе му биде Хрватска. Тој и Ди Џеј Џ ...
ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЕСПН ПОВЛЕЧЕ ВОДИТЕЛ ОТИ ИМА ИСТО ИМЕ КАКО КОНФЕДЕРАЦИСКИ ГЕНЕРАЛ

ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЕСПН ПОВЛЕЧЕ ВОДИТЕЛ ОТИ ИМА ИСТО ИМЕ КАКО КОНФЕДЕРАЦИСКИ ГЕНЕРАЛ

Американската телевизија „ЕСПН“ повлече водител од својата програма, бидејќи неговите име и презиме асоцираат на водечкиот конфедерациски генерал, чии ...
ЕПЛ СЕ ОТКАЖА ОД ПРОЕКТОТ ДА ПРОИЗВЕДУВА БЕСПИЛОТНИ ВОЗИЛА

ЕПЛ СЕ ОТКАЖА ОД ПРОЕКТОТ ДА ПРОИЗВЕДУВА БЕСПИЛОТНИ ВОЗИЛА

Технолошката компанија „Епл“ работеше на сопствена автомобилска технологија под кодно име „Проект Титан“ уште од 2014 година и планираше да произведув ...
ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ САРДИНИЈА КАЗНУВА ЗА НОСЕЊЕ ПЕСОК ОД ПЛАЖИТЕ КАКО СУВЕНИР

ИТАЛИЈАНСКИОТ ОСТРОВ САРДИНИЈА КАЗНУВА ЗА НОСЕЊЕ ПЕСОК ОД ПЛАЖИТЕ КАКО СУВЕНИР

Познат по прекрасните плажи,  медитеранскиот остров Сардинија почна да ги казнува туристите кои го земаат песокот од плажите како сувенир. Според з ...
МЕРКЕЛ ВО ЛОВ НА МЛАДИ ГЛАСАЧИ ВО ИЗБОРНАТА КАМПАЊА СЕ ПОЈАВИ НА САЕМ ЗА ВИДЕО ИГРИ

МЕРКЕЛ ВО ЛОВ НА МЛАДИ ГЛАСАЧИ ВО ИЗБОРНАТА КАМПАЊА СЕ ПОЈАВИ НА САЕМ ЗА ВИДЕО ИГРИ

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера им се додворуваше на младите гласачи пред изборите закажани за следниот месец, појавувајќи се на отварањето ...
1 139 140 141 142 143 155 1410 / 1544 НАПИСИ