Категорија: Свет

1 207 208 209 210 211 288 2090 / 2879 НАПИСИ
ПОЖАРИ ПАК ПУСТОШАТ НИЗ ПОРТУГАЛИЈА И ШПАНИЈА, 35 МРТВИ

ПОЖАРИ ПАК ПУСТОШАТ НИЗ ПОРТУГАЛИЈА И ШПАНИЈА, 35 МРТВИ

Најмалку 35 луѓе загинаа во пожарите кои ги зафатија Португалија и Шпанија, соопштија официјални лица од двете земји. Ситуацијата е покритична во Пор ...
НОВИНАРКА ОД МАЛТА, КОЈА ГО ОБВИНИ ПРЕМИЕРОТ ЗА КОРУПЦИЈА, УБИЕНА ВО ЕКСПЛОЗИЈА

НОВИНАРКА ОД МАЛТА, КОЈА ГО ОБВИНИ ПРЕМИЕРОТ ЗА КОРУПЦИЈА, УБИЕНА ВО ЕКСПЛОЗИЈА

Реномирана блогерка и истражувачка новинарка од Малта, која ја обвини владата на овој европски остров за корупција, загина во експлозија, соопшти поли ...
ПО ЕР БЕРЛИН, ЛУФТХАНЗА ЈА КУПУВА И АЛИТАЛИЈА

ПО ЕР БЕРЛИН, ЛУФТХАНЗА ЈА КУПУВА И АЛИТАЛИЈА

Како што се ближи крајниот рок за доставување понуди за купување на Алиталија, весникот „Кориере дела сера“ објави дека Луфтханза ќе го преземе банкро ...
ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА НЕ МУ ДАДЕ ЈАСЕН ОДГОВОР НА МАДРИД, ПОВТОРНО ПОВИКА НА ДИЈАЛОГ

ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА НЕ МУ ДАДЕ ЈАСЕН ОДГОВОР НА МАДРИД, ПОВТОРНО ПОВИКА НА ДИЈАЛОГ

Претседателот Карлес Пуигдемонт одби да каже дали Каталонија прогласила независност или не минатата недела и шпанската влада го обвини дека со тоа ја ...
ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА ВО ТЕШКА ПОЗИЦИЈА ПРЕД ДЕНОТ НА ОДЛУКАТА, МУ СЕ ЗАКАНУВААТ И МАДРИД И СОЈУЗНИЦИТЕ

ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА ВО ТЕШКА ПОЗИЦИЈА ПРЕД ДЕНОТ НА ОДЛУКАТА, МУ СЕ ЗАКАНУВААТ И МАДРИД И СОЈУЗНИЦИТЕ

Лидерот на Каталонија, Карлес Пуигдемонт, се наоѓа пред денот на одлуката, кој би можел да ја насочи иднината на движењето за независност на регионот. ...
НАД 230 ЗАГИНАТИ ВО НАЈСМРТОНОСНИОТ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СОМАЛИЈА ДОСЕГА

НАД 230 ЗАГИНАТИ ВО НАЈСМРТОНОСНИОТ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО СОМАЛИЈА ДОСЕГА

Бројот на загинати во бомбашкиот напад што утринава го затресе центарот на главниот град на Сомалија, Могадишу, се искачи на 230, објави полицијата. ...
УБЕДЛИВ ТРИУМФ НА ДЕСНИЦАТА НА ИЗБОРИТЕ ВО АВСТРИЈА, КУРЦ ЌЕ СТАНЕ НАЈМЛАД ЛИДЕР НА ДРЖАВА ВО СВЕТОТ

УБЕДЛИВ ТРИУМФ НА ДЕСНИЦАТА НА ИЗБОРИТЕ ВО АВСТРИЈА, КУРЦ ЌЕ СТАНЕ НАЈМЛАД ЛИДЕР НА ДРЖАВА ВО СВЕТОТ

Себастијан Курц, 31-годишниот конзервативец, ќе стане новиот канцелар на Австрија, откако неговата Народна партија (ОВП) освои 31,5% од гласовите на д ...
ПОРНОГРАФСКИ ИЗДАВАЧ НУДИ 10 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ИНФОРМАЦИЈА ШТО ЌЕ ГО ОТСТРАНИ ТРАМП ОД БЕЛАТА КУЌА

ПОРНОГРАФСКИ ИЗДАВАЧ НУДИ 10 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ИНФОРМАЦИЈА ШТО ЌЕ ГО ОТСТРАНИ ТРАМП ОД БЕЛАТА КУЌА

Порнографскиот издавач Лари Флинт нуди 10 милиони долари на секојј што ќе му даде информации што би можеле да доведат до импичмент и отстранување на п ...
АНТИМИГРАНТСКАТА ПОЛИТИКА ГИ НОСИ КУРЦ И КРАЈНАТА ДЕСНИЦА НА ВЛАСТ ВО АВСТРИЈА

АНТИМИГРАНТСКАТА ПОЛИТИКА ГИ НОСИ КУРЦ И КРАЈНАТА ДЕСНИЦА НА ВЛАСТ ВО АВСТРИЈА

По Германија, и во Австрија се очекува подем на крајната десница, на која ѝ се даваат најголеми шанси за триумф на денешните парламентарни избори. Ан ...
АВСТРИЈА ЈА ТУЖИ ГЕРМАНИЈА ЗА ВОВЕДУВАЊЕ ПАТАРИНИ ЗА СТРАНЦИ

АВСТРИЈА ЈА ТУЖИ ГЕРМАНИЈА ЗА ВОВЕДУВАЊЕ ПАТАРИНИ ЗА СТРАНЦИ

Австрија ќе покрене постапка против Германија во Европскиот суд на правдата, со цел да ја спречи најавената одредба за воведување патарини за приватни ...
1 207 208 209 210 211 288 2090 / 2879 НАПИСИ