Категорија: Свет

1 208 209 210 211 212 406 2100 / 4058 НАПИСИ
БРАТ МУ НА ПРЕМИЕРОТ БОРИС ЏОНСОН ДАДЕ ОСТАВКА ОД МИНИСТЕР И ПРАТЕНИК

БРАТ МУ НА ПРЕМИЕРОТ БОРИС ЏОНСОН ДАДЕ ОСТАВКА ОД МИНИСТЕР И ПРАТЕНИК

Џо Џонсон, помладиот брат на британскиот премиер Борис Џонсон, даде оставка од пратеничката и министерската функција и рече дека е „раскинат меѓу семе ...
ПАДНАА СЕРВЕРИТЕ НА ЈАХУ, ЕЛЕКТРОНСКАТА ПОШТА НЕДОСТАПНА ЗА КОРИСНИЦИТЕ

ПАДНАА СЕРВЕРИТЕ НА ЈАХУ, ЕЛЕКТРОНСКАТА ПОШТА НЕДОСТАПНА ЗА КОРИСНИЦИТЕ

„Јаху“, еден од најпопуларните веб сајтови во светот, е паднат утринава. Според сервисот „ДаунДетектор“, проблемите почнале околу 8.30 часот и погоден ...
БОРИС ЏОНСОН ДОЖИВЕА ДВОЕН ПОРАЗ, БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ И НЕГОВИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

БОРИС ЏОНСОН ДОЖИВЕА ДВОЕН ПОРАЗ, БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ И НЕГОВИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

Британскиот премиер Борис Џонсон доживеа двоен пораз во парламентот денеска откако пратениците го одбија неговиот предлог за предвремени избори. Претх ...
БОРИС ЏОНСОН ПОБАРА ИЗБОРИ НА 15 ОКТОМВРИ ОТКАКО ПАРЛАМЕНТОТ БЛОКИРАШЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР СО ЕУ

БОРИС ЏОНСОН ПОБАРА ИЗБОРИ НА 15 ОКТОМВРИ ОТКАКО ПАРЛАМЕНТОТ БЛОКИРАШЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР СО ЕУ

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика пратениците да го поддржат неговиот план за предвремени парламентарни избори на 15 октомври. Џонсон вечерва ...
ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ ИЛИ ОСТАНЕТЕ ДОМА – 26.000 ДЕЦА ОД ЊУЈОРК НЕВАКЦИНИРАНИ ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА ШКОЛСКАТА ГОДИНА

ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ ИЛИ ОСТАНЕТЕ ДОМА – 26.000 ДЕЦА ОД ЊУЈОРК НЕВАКЦИНИРАНИ ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА ШКОЛСКАТА ГОДИНА

Откако њујоршките власти во јуни, среде најголемата епидемија на мали сипаници од 1992 година, ја укинаа можноста за невакцинирање од верски причини, ...
БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПРОЦЕДУРА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ЏОНСОН НАЈАВИ ИЗБОРИ

БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ИЗГЛАСА ПРОЦЕДУРА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ БРЕГЗИТ БЕЗ ДОГОВОР, ЏОНСОН НАЈАВИ ИЗБОРИ

Опозицијата во британскиот парламент, потпомогната од пратеници од владејачката Конзервативна партија, ја порази владата во првата фаза од нејзиниот о ...
ЏОНСОН ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ЏОНСОН ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО ВО БРИТАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Борис Џонсон го загуби мнозинството во британскиот парламент откако пратеникот Филип Ли премина во редовите на Либералните демократи во пресрет на гла ...
ДЕСЕТИЦИ ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО СЕ ЗАПАЛИ БРОД ВО КАЛИФОРНИЈА, ИМА МРТВИ

ДЕСЕТИЦИ ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО СЕ ЗАПАЛИ БРОД ВО КАЛИФОРНИЈА, ИМА МРТВИ

Неколку луѓе загинаа и се трага по уште 34-ца откако се запали брод покрај брегот на јужна Калифорнија. Шефот на пожарникарскиот оддел на областа В ...
БАХАМИ ГО ПОГОДИ НАЈСИЛНИОТ УРАГАН ДОСЕГА, ДОНЕСЕ ПОПЛАВИ И ВЕТРОВИ ОД 285 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС

БАХАМИ ГО ПОГОДИ НАЈСИЛНИОТ УРАГАН ДОСЕГА, ДОНЕСЕ ПОПЛАВИ И ВЕТРОВИ ОД 285 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС

Вториот најсилен атлантски ураган досега регистриран стигна до Бахами, носејќи ветрови од 285 километри на час. Доријан, ураган од петта категорија ...
ГЕРМАНИЈА ПОБАРА ПРОШКА ОД ПОЛСКА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА 80 ГОДИНИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

ГЕРМАНИЈА ПОБАРА ПРОШКА ОД ПОЛСКА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА 80 ГОДИНИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер побара прошка од Полска за нацистичката тиранија, на церемонијата на којашто беше потсетено на 80-годи ...
1 208 209 210 211 212 406 2100 / 4058 НАПИСИ