Категорија: Свет

1 210 211 212 213 214 289 2120 / 2889 НАПИСИ
АНГЕЛА МЕРКЕЛ Е ПРОТИВ НЕЗАВИСНА КАТАЛОНИЈА

АНГЕЛА МЕРКЕЛ Е ПРОТИВ НЕЗАВИСНА КАТАЛОНИЈА

Германската канцеларка Ангела Меркел му даде поддршка на шпанскиот премиер Маријано Рахој, истакнувајќи дека се залага за единствена Шпанија, но и ја ...
МЕРКЕЛ ДОГОВОРИ ГЕРМАНИЈА ДА ПРИМА 200.000 БЕГАЛЦИ ГОДИШНО

МЕРКЕЛ ДОГОВОРИ ГЕРМАНИЈА ДА ПРИМА 200.000 БЕГАЛЦИ ГОДИШНО

Демохристијанската унија на Ангела Меркел постигна договор за мигрантската политика со своите конзервативни сојузници од Баварија, со што беше надмина ...
НЕ ЈА ИСКЛУЧУВАМЕ МОЖНОСТА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛИ ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ

НЕ ЈА ИСКЛУЧУВАМЕ МОЖНОСТА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛИ ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ

Премиерот на Шпанија, Маријано Рахој, не ја исклучи можноста за суспендирање на автономијата на Каталонија, чии власти најавија дека наредната недела ...
НАД 200 УАПСЕНИ ВО ПРОТЕСТИТЕ НИЗ РУСИЈА ЗА 65. РОДЕНДЕН НА ПУТИН

НАД 200 УАПСЕНИ ВО ПРОТЕСТИТЕ НИЗ РУСИЈА ЗА 65. РОДЕНДЕН НА ПУТИН

Полицијата уапсила повеќе од 200 опозициски активисти за време на протестите во саботата во 27 руски градови, јавија агенциите, повикувајќи се на пода ...
ШПАНЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦА, БАРАЈЌИ ДИЈАЛОГ И СОЖИВОТ

ШПАНЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦА, БАРАЈЌИ ДИЈАЛОГ И СОЖИВОТ

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Мадрид и Барселона во знак на поддршка на единствена Шпанија, како што Каталонија се подготвува да прогласи незав ...
ДЕЛОВИ ОД ТЕЛОТО НА УБИЕНАТА ШВЕДСКА НОВИНАРКА ПРОНАЈДЕНИ ВО ЌЕСА ВО МОРЕТО

ДЕЛОВИ ОД ТЕЛОТО НА УБИЕНАТА ШВЕДСКА НОВИНАРКА ПРОНАЈДЕНИ ВО ЌЕСА ВО МОРЕТО

Данската полиција објави дека пронашла ќеса во којашто се наоѓале отсечените глава и нозе на шведската новинарка Ким Вал, која во август мистериозно и ...
ВО МОСКВА НОВИ 130 ЛАЖНИ ПОВИЦИ ЗА БОМБА, ЕВАКУИРАНИ НАД 100.000 ЛУЃЕ

ВО МОСКВА НОВИ 130 ЛАЖНИ ПОВИЦИ ЗА БОМБА, ЕВАКУИРАНИ НАД 100.000 ЛУЃЕ

Над 100.000 луѓе се евакуирани денеска од повеќе локации во Москва, поради 130 лажни повици за бомба. Евакуирани се шопинг центри, училишта, железничк ...
МАДРИД СЕ ИЗВИНИ ЗА ПОЛИЦИСКОТО НАСИЛСТВО ВО КАТАЛОНИЈА

МАДРИД СЕ ИЗВИНИ ЗА ПОЛИЦИСКОТО НАСИЛСТВО ВО КАТАЛОНИЈА

Официјалниот претставник на шпанската влада во Каталонија се извини за насилното однесување на полицијата за време на референдумот за независност, што ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЈА ДОБИЈА АКТИВИСТИТЕ ПРОТИВ НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЈА ДОБИЈА АКТИВИСТИТЕ ПРОТИВ НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ

Активисти во борбата против нуклеарното оружје се добитници на годинашната Нобелова награда за мир. Станува збор за Меѓународната кампања за забрана ...
НЕВРЕМЕТО КОРНЕШЕ ДРВЈА ВО ГЕРМАНИЈА И УБИ СЕДУМ ЛУЃЕ

НЕВРЕМЕТО КОРНЕШЕ ДРВЈА ВО ГЕРМАНИЈА И УБИ СЕДУМ ЛУЃЕ

Седум луѓе загинаа во налетот на невремето Ксавиер, предизвикувајќи хаос на патиштата во северна Германија. Властите на Хамбург ги предупредија жител ...
1 210 211 212 213 214 289 2120 / 2889 НАПИСИ