Категорија: Свет

1 281 282 283 284 285 286 2830 / 2852 НАПИСИ
ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЏИХАДИСТ ВО ТУРЦИЈА, МУХАМЕД ЗАКИРИ

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЏИХАДИСТ ВО ТУРЦИЈА, МУХАМЕД ЗАКИРИ

На четворица џихадисти, меѓу кои и најпознатиот македонски џихадист Мухамед Зaкири, Судот во Анкара им определил казна од речиси 500 години затвор, за ...
ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР МИЛОРАД МАНДИЌ-МАНДА

ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР МИЛОРАД МАНДИЌ-МАНДА

Актерот Милорад Мандиќ – Манда почина во 55. година од животот, откако му се слошило на сцената додека ја изведувал претставата „Петар Пан“ во белград ...
ПО ПРЕДЛОГ НА ГЕРМАНИЈА И БРИТАНИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ РАСПРАВА ВО ЕУ

ПО ПРЕДЛОГ НА ГЕРМАНИЈА И БРИТАНИЈА ЗА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ РАСПРАВА ВО ЕУ

Советот за надворешни работи на Европската Унија на 20 јуни во Луксембург закажа седница на која ќе расправа за состојбата во Македонија. Расправат ...
БИВШАТА СОПРУГА НА УБИЕЦОТ ОД ОРЛАНДО ВЕЛИ ДЕКА МАСАКРОТ НЕМА ВРСКА СО ИСИС

БИВШАТА СОПРУГА НА УБИЕЦОТ ОД ОРЛАНДО ВЕЛИ ДЕКА МАСАКРОТ НЕМА ВРСКА СО ИСИС

Во ноќта помеѓу сабота и недела, 29-годишниот Омар Матин отвори оган во геј клуб во Орландо, Флорида, во напад во кој загинаа 50, а ранети се 53 луѓе, ...
НАЈМАЛКУ 50 ЗАГИНАТИ ВО ПУКАЊА ВО КЛУБ ВО ОРЛАНДО

НАЈМАЛКУ 50 ЗАГИНАТИ ВО ПУКАЊА ВО КЛУБ ВО ОРЛАНДО

Најмалку 50 лица се убиени, а 53 се ранети во пукањата што се случија во геј клуб во Орландо ноќта меѓу саботата и неделата, а помеѓу повредените е и ...
НИКОГАШ НЕ МИСЛЕВ НА НЕУСПЕХ – ПОЧИНА МУХАМЕД АЛИ

НИКОГАШ НЕ МИСЛЕВ НА НЕУСПЕХ – ПОЧИНА МУХАМЕД АЛИ

Мухамед Али, спортскиот великан и еден од најславните современи личности почина на 74 години. Трикратниот боксерски светски шампион во тешка категориј ...
ИРАНСКИ МИЛИЈАРДЕР СО МАКЕДОНСКИ ПАСОШ УАПСЕН ВО САД ЗА КРШЕЊЕ САНКЦИИ

ИРАНСКИ МИЛИЈАРДЕР СО МАКЕДОНСКИ ПАСОШ УАПСЕН ВО САД ЗА КРШЕЊЕ САНКЦИИ

Американскиот јавен обвинител Прет Барара ја вклучи турската обемна истрага за корупција од 2013 во случајот на Реза Зараб, матниот турски бизисмен ро ...
ГРЦИЈА ЈА ПОЧНА ПРЕСЕЛБАТА НА БЕГАЛЦИТЕ ОД ИДОМЕНИ

ГРЦИЈА ЈА ПОЧНА ПРЕСЕЛБАТА НА БЕГАЛЦИТЕ ОД ИДОМЕНИ

Грчката влада почна со релокација на бегалците од Идомени во бегалските центри. Акцијата започна во шест часот утринава. Засега нема информации за инц ...
АВСТРИСКАТА ЕКСТРЕМНА ДЕСНИЦА ЗАГУБИ ЗА МАЛКУ, ВАН ДЕР БЕЛЕН НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

АВСТРИСКАТА ЕКСТРЕМНА ДЕСНИЦА ЗАГУБИ ЗА МАЛКУ, ВАН ДЕР БЕЛЕН НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Независниот кандидат, Александер ван дер Белен, е избран за претседател на Австрија, со што го спречи Норберт Хофер да стане првиот екстремно десничар ...
ПОЧИНА АКТЕРСКАТА ЛЕГЕНДА БАТА ЖИВОЈИНОВИЌ

ПОЧИНА АКТЕРСКАТА ЛЕГЕНДА БАТА ЖИВОЈИНОВИЌ

Легендарниот српски и југословенски актер Велимир Бата Живојиновиќ починал синоќа во болница во Белград, на 83 години, по долго и тешко боледување, об ...
1 281 282 283 284 285 286 2830 / 2852 НАПИСИ