FËMIJA ËSHTË SËMURË, DY HERË E DOGJI SHTËPINË, E NUK E PRANOJNË NË SPITAL, THOTË FAMILJA E URITUR NGA FSHATI MISLESHEVË I STRUGËS

FËMIJA ËSHTË SËMURË, DY HERË E DOGJI SHTËPINË, E NUK E PRANOJNË NË SPITAL, THOTË FAMILJA E URITUR NGA FSHATI MISLESHEVË I STRUGËSIlçe dhe vajza e tij me aftësi të kufizuara, Dukadinka. (Foto: SDK.MK)

Tryeza e festave të Pashkëve në shtëpinë e familjes pesë anëtarëshe Rajçinoski në Misleshevën e Strugës është modeste edhe kësaj radhe. Ilçe mezi mund të mbajë tre fëmijët e tij dhe gruan e tij me një pagë prej 16,000 denarëve. Por amvisja thotë, ne festojmë festat tona, ndrësa tryeza jonë ka aq sa ka dhënë Zoti. Por varfëria nuk është makthi i vetëm që kjo familje ka mbijetuar. Për vite me radhë kjo familje është nën radarin e shërbimeve sociale dhe institucioneve. Dy fëmijë janë të sëmurë, njëri nuk pranohet as në spital dhe për tjetrin trajtimi është shumë i shtrenjtë.

Ilçe dhe gruaja e tij përballen me problemet shëndetësore të djalit të tyre më të vogël çdo ditë, i cili, siç thonë ata, shpesh është agresiv për shkak të çrregullimeve mendore, dhe dy herë i vuri flakën shtëpisë së tyre. Prindërit duan që institucionet të marrin masa të menjëhershme, sepse kanë frikë se djali i tyre do t’i djegë në gjumë.

“Shtëpia u dogj përsëri. Për fat të mirë, ne shpejt e kemi shuar zjarrin, vetëm shtrati dhe disa prej orendive janë kapur. Ai na ka djegur dy herë deri më tani. Unë e çova në psikiatri, por ata nuk e pranuan. Mjeku më tha t’i jepja pilula, por ai nuk u qetësua. Ai shpesh është agresiv, të afërmit na ndihmojnë. Institucionet duhet të marrin masa. “Ne nuk mund ta trajtojmë më atë.”

Ilçe dhe gruaja e tij përballen me problemet shëndetësore të djalit të tyre më të vogël çdo ditë, i cili, siç thonë ata, shpesh është agresiv për shkak të çrregullimeve mendore, dhe dy herë i vuri flakën shtëpisë së tyre. (Foto: SDK.MK)

Vajza e tij Dukadinka gjithashtu ka aftësi të kufizuara në zhvillim. Ajo është heroina e cila iu nënshtrua një transplantimi veshkash në 2011 dhe sot e kësaj dite jeton pa ndihmën e aparateve të dializës. Ajo na priti me një buzëqeshje dhe një përqafim të ngrohtë, të lumtur sepse të ftuar erdhën në shtëpinë e saj. Dukadinka ka nevojë për ilaçe shtesë dhe një dietë të veçantë në mënyrë që të mos humbasë veshkat e dhuruara nga nëna e saj. Ka edhe kosto për ekzaminime mjekësore dhe teste që ai duhet të bëjë rregullisht.

“Ne jetojmë me një pagë, unë kërkoj të gjithë ata që mund dhe duan të ndihmojnë. Unë gjithashtu kam një hua që e mora në mënyrë që të mbuloj shpenzimet për Dukadinkën. Familjarët e mi më ndihmojnë sa më shumë që të munden, por është vërtetë shumë e vështirë të mbijetosh. “Ne shpesh jemi të uritur dhe tani gjatë pushimeve është shumë e vështirë sepse nuk kemi para për të shtruar tryezën e Pashkëve,” tha Ilçe ​​mes lotësh.

Për familjen Rajçinoski, çdo mëngjes është një luftë për bukë dhe shpresë se institucionet shëndetësore do të kujdesen dhe trajtojnë djalin e vogël, dhe njerëzit njerëzorë do të ndihmojnë për të mbuluar shpenzimet mujore për trajtimin e Dukadinkës.

S. VRENCOVSKA

Симнете ја мобилната апликација

©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира