ДВЕ КНИГИ НА БУГАРСКИ ЈАЗИК ОД МАКЕДОНСКИОТ АКАДЕМИК ЛУАН СТАРОВА ПРОМОВИРАНИ ВО СОФИЈА

  ДВЕ КНИГИ НА БУГАРСКИ ЈАЗИК ОД МАКЕДОНСКИОТ АКАДЕМИК ЛУАН СТАРОВА ПРОМОВИРАНИ ВО СОФИЈАЗа неговото творештво говореа издавачот Пламен Тотев, преведувачот Маријан Петров, како и неговата ќерка, Дита Старова-Ќерими. (Фото: Фејсбук)

  Две книги од македонскиот академик Луан Старова, кој почина лани, беа промовирани вчера во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија. Станува збор за книгите „Цариградски емигрант“ и „Граница“ .

  За неговото творештво говореа издавачот Пламен Тотев, преведувачот Маријан Петров, како и неговата ќерка, Дита Старова-Ќерими, која е директорка на Национална галерија на Македонија. Двете книги, во превод на бугарски јазик, излегоа од печат оваа година како изданија на издавачките куќи „Персеј“ и „Изида“.

  Старова во својот роман „Цариградски емигрант“ ја раскажува приказната за Балканот, регион каде интересите на големите империи и цивилизации се судираат едни со други на грбот на народи со различни судбини.

  Припаѓа кон неговата повеќетомна „Балканска сага“, дел од книгите во кои се познати и бугарските читатели: („Балканвавилонци“, „Балкански клуч“, „Ервехе“, „ Амбасади“). Книгите од оваа сага се преведени на повеќе од дваесет јазици. За творештвото на Старова пишувале светски автори како Морис Друон, Ален Боске итн.

  Преку приказната за егзилот на едно албанско семејство, серијата ја раскажува приказната за Балканот во еден од најтрагичните и највпечатливите периоди – 20. век.

  „Граница“ е интимен поглед кон балканската трагедија да преминуваш граници, да бегаш од својот дом и да се обидуваш да пуштиш корени во туѓа земја…

  Границата е релативно нова идеја на Балканот, кој претходно бил обединет под власта на Отоманската империја за долг период од пет века.

  Оваа книга е за балканските граници, за нивното заплеткување во судбините на луѓето.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира