ПОЧИНА ПРОФЕСОРКАТА НА ПРАВНИОТ ФАКУЛТЕТ ТАТЈАНА ПЕТРУШЕВСКА

  ПОЧИНА ПРОФЕСОРКАТА НА ПРАВНИОТ ФАКУЛТЕТ ТАТЈАНА ПЕТРУШЕВСКАПетрушевска беше редовен професор на Правниот факултет во Скопје и има објавено над 250 трудови. (Фото: Фејсбук)

  По долго боледување денеска почина професорката на Правниот факултет „Јустинијан Први“ Татјана Петрушевска, соопштија од факултетот.

  Петрушевска беше редовен професор по меѓународно право, право на меѓународните организации, право на меѓународните трибунали, дипломатско и конзуларно право, мултилатерална дипломатија, мултилатерална дипломатија и Организацијата на обединетите нации, право на Европската унија.

  „Со нејзината смрт загубивме драга и почитувана колешка и особено ценета пријателка, успешен интелектуалец, извонреден предавач, одличен педагог и посветен наставник“, соопштија од Правниот факултет.

  Има објавено повеќе од 250 научни и стручни трудови во домашни и странски стручни списанија на теми од областа на меѓународното јавно право и правото на Европската унија.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира