СОФИЈА КУНОВСКА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СКОПСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СДСМ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  СОФИЈА КУНОВСКА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СКОПСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СДСМ

  Софија Куновска поднесе оставка од местото претседател на Градската организација на СДСМ незадоволна од листите за кандидати на пратеници, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори во партијата.

  На состанокот на Централниот одбор на партијата пред одржувањето на Конгресот Куновска поднела оставка и рекла дека останува во кампањата како посветен член на СДСМ до конечно уривање на режимот на Груевски.

  Но, таа реагирала на поставувањето на Лилјана Поповска, лидерката на ДОМ со прашањето: „Како е можно таа што беше втора зад Груевски на листата на режимот од 2014 денес да е на шесто место на листата што треба да го урива режимот“.

  Куновска во 2014 година беше втора на листата на СДСМ во првата изборна единица, а на овие избори не е на ниту една листа.

  Таа забележала дека во СДСМ нема доволно дебата и свесна е дека е еден од членовите што бара поголема демократија во рамките на самата партија, што можеби некому му пречи и затоа ја отстранува.

  Куновска прашала и како е можно луѓетo што во 2014 година убедуваа дека се сигурни во победата и затоа не беа на листите, сега да се најдат на добитни места на избирачкитe листи.

  Куновска не беше достапна за коментар по нејзината оставка. Таа е во хотелот „Александар Палас“ каде што се одржува Конгресот на СДСМ на кој треба да се верификуваат листите за кандидати за пратеници.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари