ВКУПНО 4 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И 72 ПОЗИТИВНИ ОД 871 ТЕСТ ЗА ТРИ ДЕНА

  ВКУПНО 4 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД И 72 ПОЗИТИВНИ ОД 871 ТЕСТ ЗА ТРИ ДЕНААктивни се 339 болни. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 3 дена (од 7 до 9 октомври)се регистрирани вкупно 4 починати од ковид и 72 позитивни од 871 тест од кои 18 реинфекции, соопшти Министерство за здравство.

  Во текот на изминатите 3 дена не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, пријавени се 4 починати лица, од Скопје (96г, 80г и 73г) и од Кавадарци (58г). Од пријавените лица, 3 се починати во домашни и едно лице во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 14.09. до 06.10.2022 год.

  Новите случаи се во Скопје – 60, Куманово – 3, Битола и Велес – по 2, Прилеп, Охрид, Струмица, Струга и Ресен – по 1.

  Регистриран e 161 оздравен пациент од: Скопје – 116, Битола – 7, Куманово, Прилеп и Кичево – по 4, Велес, Охрид, Кавадарци, Неготино и Кратово – по 3, Тетово, Штип, Гевгелија и Берово – по 2, Струмица, Гостивар и Виница – по 1.

  Направени се 871 тест преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-83, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–35, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-18, Биотек-30, Систина-20, лабораторија Лаор-5, Синлаб-6, Ремедика-3, Плодност-6, Генеа-4, Никоб Лаб-31, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-3, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-4, ГМ Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 460.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.174.086 тестирање на ковид-19. Вкупно дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 343.391, бројот на оздравени пациенти е 333.504, на починати е 9.548, а бројот на активни случаи изнесува 339.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје      161776, Активни   238
  Куманово    18231, Активни    15
  Битола      17955, Активни    18
  Прилеп      15505, Активни    12
  Тетово      14470, Активни    9
  Кавадарци   12087, Активни    6
  Велес 10804, Активни    7
  Охрид 10313, Активни    8
  Гостивар    10275, Активни    0
  Струмица    8781, Активни     5
  Штип  8760, Активни     6
  Кичево      6075, Активни     1
  Кочани      5544, Активни     0
  Струга      5172, Активни     1
  Гевгелија   4881, Активни     2
  Неготино    4146, Активни     3
  Ресен 3030, Активни     1
  Радовиш     2836, Активни     1
  Свети Николе      2795, Активни     1
  Крива Паланка     2660, Активни     0
  Делчево     2183, Активни     0
  Берово      1875, Активни     1
  Дебар 1812, Активни     0
  Валандово   1600, Активни     0
  Виница      1478, Активни     0
  Пробиштип   1299, Активни     0
  Кратово     1129, Активни     1
  Богданци    1101, Активни     0
  Крушево     1038, Активни     1
  Демир Хисар 929, Активни      0
  Македонски Брод   800, Активни      2
  Демир Капија      628, Активни      0
  Македонска Каменица     534, Активни      0
  Пехчево     519, Активни      0
  Дојран      370, Активни      0

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира