ЗАМРЗНА ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО, ПТИЦИ СЕ ЈАДАТ МЕЃУ СЕБЕ

a:2:{s:16:"td_post_template";s:18:"single_template_EU";s:9:"td_source";s:45:"Дојран,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ЗАМРЗНА ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО, ПТИЦИ СЕ ЈАДАТ МЕЃУ СЕБЕ

  Дојранското езеро е целосно замрзнато по екстремно ниските температури што ја зафатија Македонија и регионот изминатава недела и ваквата ситуација најтешко ги погоди птиците кои останаа без храна.

  Фото: Ѓ. Личовски

  Фото: Ѓ. Личовски

  Многубројните корморани, пеликани и други птици почнаа да се јадат меѓу себе, бидејќи од мразот не можат да стигнат до рибите во езерото. Додека спијат птиците, опашките и нозете им замрзнуваат и потоа не можат да се одлепат од мразот и угинуваат.

  Фото: Ѓ. Личовски

  Фото: Ѓ. Личовски

  Постарите рибари што ги затекнавме крај езерото, некои од нив и на возраст над 60 години, велат дека не паметат вака да замрзне целото езеро. Поради дебелиот мраз, може да се оди по езерото без страв од пропаѓање.

  Фото: Ѓ. Личовски

  Фото: Ѓ. Личовски

  Утринава во Дојран беа измерени минус седум степени целзиусови, а веќе од утре и викендот се очекува затоплување, па и попуштање на мразот.

  В. ТРАЈКОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира