Таг: Авиони

1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ
„БОИНГ“ ЌЕ ЈА КУПИ ПРОБЛЕМАТИЧНАТА КОМПАНИЈА ЗА АВИОНСКИ ДЕЛОВИ „СПИРИТ“ ЗА 4,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

„БОИНГ“ ЌЕ ЈА КУПИ ПРОБЛЕМАТИЧНАТА КОМПАНИЈА ЗА АВИОНСКИ ДЕЛОВИ „СПИРИТ“ ЗА 4,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

„Боинг“ објави дека ќе ја купи проблематичната компанија за производство на авионски делови „Спирит аеросистемс“ за 4,7 милијарди долари, во обид да ј ...
ПОЧИНА УШТЕ ЕДЕН СВИРКАЧ КОЈ УКАЖА НА ДЕФЕКТИ НА АВИОНИТЕ „БОИНГ 737 МАКС“, ИМАЛ БРЗОШИРЕЧКА ИНФЕКЦИЈА

ПОЧИНА УШТЕ ЕДЕН СВИРКАЧ КОЈ УКАЖА НА ДЕФЕКТИ НА АВИОНИТЕ „БОИНГ 737 МАКС“, ИМАЛ БРЗОШИРЕЧКА ИНФЕКЦИЈА

Џошуа Дин, еден од првите свиркачи кој укажа на производствени дефекти на авионите „боинг 737 макс“, почина на 45 години по борба со ненадејна брзошир ...
ДВАЈЦА ОД ТРОЈЦАТА ПИЛОТИ НА АВИОНИТЕ ЗА ГАСЕЊЕ ПОЖАР ЗАМИНАА ВО ПЕНЗИЈА, НОВИ ЌЕ СЕ ВРАБОТУВААТ ПО ИЗБОРИТЕ

ДВАЈЦА ОД ТРОЈЦАТА ПИЛОТИ НА АВИОНИТЕ ЗА ГАСЕЊЕ ПОЖАР ЗАМИНАА ВО ПЕНЗИЈА, НОВИ ЌЕ СЕ ВРАБОТУВААТ ПО ИЗБОРИТЕ

Двајца од тројцата пилоти на авионите за гасење пожар на Дирекцијата за заштита и спасување  (ДЗС) заминаа во пензија. Со тоа, сега Дирекцијата има са ...
АЕРОКЛУБОТ „ШТИП“ СЛАВИ 100 ГОДИНИ, СЀ УШТЕ РАБОТИ САМО ОД ЕНТУЗИЈАЗМОТ НА ЧЛЕНОВИТЕ

АЕРОКЛУБОТ „ШТИП“ СЛАВИ 100 ГОДИНИ, СЀ УШТЕ РАБОТИ САМО ОД ЕНТУЗИЈАЗМОТ НА ЧЛЕНОВИТЕ

Неколку аероклубови во Македонија успеаја да опстојат 100 години, благодарение на големиот ентузијазам на искусните пилоти и инструктори кои можат да ...
ПЕТМИНА ИСЧЕЗНАТИ ПО СУДИРОТ НА ДВА АВИОНА НА АЕРОДРОМОТ ВО ТОКИО, ЕВАКУИРАНИ СИТЕ 379 ЛУЃЕ ОД ПАТНИЧКИОТ АВИОН

ПЕТМИНА ИСЧЕЗНАТИ ПО СУДИРОТ НА ДВА АВИОНА НА АЕРОДРОМОТ ВО ТОКИО, ЕВАКУИРАНИ СИТЕ 379 ЛУЃЕ ОД ПАТНИЧКИОТ АВИОН

Петмина луѓе се водат како исчезнати по денешниот судир на два авиона на пистата на аеродромот „Ханеда“ во Токио. Властите објавија дека во судирот уч ...
УТРЕ 6 ЧАСА НЕМА ДА ИМА ПОЛЕТУВАЊА И СЛЕТУВАЊА НА СКОПСКИОТ И ОХРИДСКИОТ АЕРОДРОМ, КОНТРОЛОРИТЕ НА ЛЕТАЊЕ ЌЕ ШТРАЈКУВААТ ПОРАДИ ПАРТИСКИ ВРАБОТУВАЊА, ДУРИ И ЗА ВРЕМЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ДИРЕКТОРОТ ХАМИДИ

УТРЕ 6 ЧАСА НЕМА ДА ИМА ПОЛЕТУВАЊА И СЛЕТУВАЊА НА СКОПСКИОТ И ОХРИДСКИОТ АЕРОДРОМ, КОНТРОЛОРИТЕ НА ЛЕТАЊЕ ЌЕ ШТРАЈКУВААТ ПОРАДИ ПАРТИСКИ ВРАБОТУВАЊА, ДУРИ И ЗА ВРЕМЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ДИРЕКТОРОТ ХАМИДИ

Синдикатот на контролори на летање денеска ќе го извести Еуроконтрол дека утре од 11 до 17 часот стапуваат во штрајк. За одлуката, веќе била известена ...
ПРЕД 100 ГОДИНИ ШТИПЈАНИ ДАВАЛЕ ЦЕЛА ПЛАТА ЗА ЕДЕН ЛЕТ НАД ГРАДОТ, СО ШТО ПОЧНАЛА ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКОТО ВОЗДУХОПЛОВСТВО

ПРЕД 100 ГОДИНИ ШТИПЈАНИ ДАВАЛЕ ЦЕЛА ПЛАТА ЗА ЕДЕН ЛЕТ НАД ГРАДОТ, СО ШТО ПОЧНАЛА ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКОТО ВОЗДУХОПЛОВСТВО

На спортскиот аеродром „Стенковец“ кај Скопје денеска се одржува голем aеромитинг со кој ќе се одбележат 100 години македонска авијација, за чиј почет ...
БЕСПЛАТЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ЗА АЕРОМИТИНГОТ ЗА 100 ГОДИНИ МАКЕДОНСКА АВИЈАЦИЈА ВО СТЕНКОВЕЦ

БЕСПЛАТЕН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ЗА АЕРОМИТИНГОТ ЗА 100 ГОДИНИ МАКЕДОНСКА АВИЈАЦИЈА ВО СТЕНКОВЕЦ

Бесплатен превоз ќе биде организиран за аеромитингот по повод 100 години Македонска авијација. Аеромитингот ќе се ќе одржи в сабота, на спортскиот аер ...
ЕРБАС ЈА ДОГОВОРИ НАЈГОЛЕМАТА НАРАЧКА ВО ИСТОРИЈАТА, ИНДИСКАТА КОМПАНИЈА ИНДИГО ЌЕ КУПИ 500 АВИОНИ

ЕРБАС ЈА ДОГОВОРИ НАЈГОЛЕМАТА НАРАЧКА ВО ИСТОРИЈАТА, ИНДИСКАТА КОМПАНИЈА ИНДИГО ЌЕ КУПИ 500 АВИОНИ

(Специјално од Париз: Горан МИХАЈЛОВСКИ) Европскиот производител на авиони Ербас оствари значајна победа, обезбедувајќи ја најголемата нарачка на а ...
ДВАЈЦА ПИЛОТИ ЗАГИНАА ПРИ СУДИР НА ДВА ВОЕНИ АВИОНА КАЈ РИМ, ЕДЕН ПАДНА ВО СТАНБЕНА ОБЛАСТ

ДВАЈЦА ПИЛОТИ ЗАГИНАА ПРИ СУДИР НА ДВА ВОЕНИ АВИОНА КАЈ РИМ, ЕДЕН ПАДНА ВО СТАНБЕНА ОБЛАСТ

Двајца пилоти на италијанските воздушни сили загинаа откако нивните авиони се судрија близу Рим за време на вежба, соопшти војската. Авионите од типо ...
1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ