Таг: Битола

1 2 3 4 59 20 / 585 НАПИСИ
КОВЧЕЗИТЕ ШТО БИЛЕ ЧЕИЗ НА БИТОЛСКИТЕ НЕВЕСТИ ОД 19. ВЕК НА ИЗЛОЖБА ВО ЗЕНИЦА

КОВЧЕЗИТЕ ШТО БИЛЕ ЧЕИЗ НА БИТОЛСКИТЕ НЕВЕСТИ ОД 19. ВЕК НА ИЗЛОЖБА ВО ЗЕНИЦА

Триесетина ковчези во кои невестите од битолско во 19.век и почетокот на 20. век го носеле невестинскиот чеиз се зачувани како значајни етнолошки експ ...
СО ЧЕПКАЛКИ ЗА ЗАБИ И ТУШ ЈА СЛИКА ДУШАТА НА БИТОЛСКАТА СТАРОГРАДСКА АРХИТЕКТУРА

СО ЧЕПКАЛКИ ЗА ЗАБИ И ТУШ ЈА СЛИКА ДУШАТА НА БИТОЛСКАТА СТАРОГРАДСКА АРХИТЕКТУРА

Во вештите раце на битолскиот ликовен уметник Панде Петровски дури и чепкалките за заби цртаат врвни уметнички дела. Таков е случајот со неговиот цикл ...
БЕЛГРАДСКИ ПАРТИЗАН ПРИФАТИ ДА ИГРА СО ТРЕТОЛИГАШОТ ЦРНОБУКИ, ВО ЧЕСТ НА НАВИВАЧОТ КОЈ ГО ПРАВЕЛ НАЈДОЛГОТО НАВИВАЧКО ЗНАМЕ ВО БИТОЛА

БЕЛГРАДСКИ ПАРТИЗАН ПРИФАТИ ДА ИГРА СО ТРЕТОЛИГАШОТ ЦРНОБУКИ, ВО ЧЕСТ НА НАВИВАЧОТ КОЈ ГО ПРАВЕЛ НАЈДОЛГОТО НАВИВАЧКО ЗНАМЕ ВО БИТОЛА

Великанот на балканскиот и европскиот фудбал, белградски Партизан, со постава од поранешни познати фудбалери денеска игра меморијален натпревар со вет ...
ЗЛАТКО ЌУРЧИЕВСКИ Е НОВ ДИРЕКТОР НА РЕК БИТОЛА

ЗЛАТКО ЌУРЧИЕВСКИ Е НОВ ДИРЕКТОР НА РЕК БИТОЛА

Управниот одбор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) го назначи Златко Ќурчиевски за нов директор на РЕК Битола. Тој досега беше директор за пр ...
ПОСТАВИВМЕ КЕСИ ЗА ОТПАД НИЗ БИТОЛА ОТИ ГРАЃАНИТЕ СЕ ПОЖАЛИЈА ДЕКА НЕМА ДОВОЛНО КОРПИ, ВЕЛАТ ОД ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА „ПОИНАКУ“

ПОСТАВИВМЕ КЕСИ ЗА ОТПАД НИЗ БИТОЛА ОТИ ГРАЃАНИТЕ СЕ ПОЖАЛИЈА ДЕКА НЕМА ДОВОЛНО КОРПИ, ВЕЛАТ ОД ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА „ПОИНАКУ“

На битолските улици, покрај корпите за отпад, има и кеси кои ги поставува граѓанската иницијатива „Поинаку“. Тие пред еден месец, како што објавија на ...
ЗА ЕДНА ДЕЦЕНИЈА ВО БИТОЛА ГОДИШНО ИМА СТОТИНА БРАКОВИ ПОМАЛКУ

ЗА ЕДНА ДЕЦЕНИЈА ВО БИТОЛА ГОДИШНО ИМА СТОТИНА БРАКОВИ ПОМАЛКУ

За десетина години, бројот на склучени бракови во Битола е намален за стотина, а оној на разводи зголемен за дваесетина. Според податоците објавени ...
БИТОЛА ПРЕКУ СОРАБОТКА СО ГРЧКИ ОПШТИНИ ЌЕ НАБАВИ ДВЕ ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА

БИТОЛА ПРЕКУ СОРАБОТКА СО ГРЧКИ ОПШТИНИ ЌЕ НАБАВИ ДВЕ ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА

Општина Битола преку проект за прекугранична соработка со грчки општини од ИПА фондовите ќе набави две возила на електричен погон. Станува збор за мин ...
БИТОЛЧАНИ СЕ ФУДУЛИ УШТЕ ОД ТУРСКО, НА ЛОКУМ ФЕСТ СЕ ЧИТААТ СУЛТАНСКИ ФЕРМАНИ ОД ПРЕД 170 ГОДИНИ

БИТОЛЧАНИ СЕ ФУДУЛИ УШТЕ ОД ТУРСКО, НА ЛОКУМ ФЕСТ СЕ ЧИТААТ СУЛТАНСКИ ФЕРМАНИ ОД ПРЕД 170 ГОДИНИ

За наконтеноста и надуеноста на битолчани се знаело уште од турско. Од тоа време останал и турцизмот фудул, што во други краишта се среќава и како фод ...
ПО ШЕСТ ГОДИНИ ОТКАКО ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ, ВЛАДАТА ЌЕ ГО ЗАВРШИ „КИНОТО МАНАКИ“  ВО БИТОЛА

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ОТКАКО ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ, ВЛАДАТА ЌЕ ГО ЗАВРШИ „КИНОТО МАНАКИ“ ВО БИТОЛА

На вчерашната владина седница беше донесена одлука од државниот буџет да се издвојат средства за ентериерно уредување на „Кино Манаки“ во Битола. Тоа ...
ЗАКОН ЗА РЕГИОНАЛЕН РАМНОМЕРЕН РАЗВОЈ ПОСТОИ 10 ГОДИНИ, А ИМА ГОЛЕМИ РАЗЛИКИ ВО РАЗВИЕНОСТА НА РЕГИОНИТЕ, ВЕЛИ ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ ПАВЛЕСКИ

ЗАКОН ЗА РЕГИОНАЛЕН РАМНОМЕРЕН РАЗВОЈ ПОСТОИ 10 ГОДИНИ, А ИМА ГОЛЕМИ РАЗЛИКИ ВО РАЗВИЕНОСТА НА РЕГИОНИТЕ, ВЕЛИ ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ ПАВЛЕСКИ

И покрај тоа што десет години постои Закон за регионален рамномерен развој, ситуацијата не е најдобра и останува уште многу да се работи, рече заменик ...
1 2 3 4 59 20 / 585 НАПИСИ