Таг: Битола

1 2 3 4 5 54 30 / 539 НАПИСИ
ТРИ МЕСЕЦИ ЧИСТИМЕ ЛЕПЕШКИ, А ПЛАТА НЕМА – НОВ ПРОТЕСТ ВО ЗК „ПЕЛАГОНИЈА“

ТРИ МЕСЕЦИ ЧИСТИМЕ ЛЕПЕШКИ, А ПЛАТА НЕМА – НОВ ПРОТЕСТ ВО ЗК „ПЕЛАГОНИЈА“

„Три месеци лепешки чистиме по фармите, а плата немаме земено“, викаа дел од работниците, кои денеска излегоа на протест пред управната зграда на земј ...
ЈУБИЛЕЈНИОТ 40. ФЕСТИВАЛ „БРАЌА МАНАКИ“ ОД 14 ДО 21 СЕПТЕМВРИ

ЈУБИЛЕЈНИОТ 40. ФЕСТИВАЛ „БРАЌА МАНАКИ“ ОД 14 ДО 21 СЕПТЕМВРИ

Јубилејното 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе се одржи од 14 до 21 септември во Битола. Директорката на ...
ШУМИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ПАЛАТ ПРЕД ИЗБОРИ, ВЕЛАТ БИТОЛСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ

ШУМИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ПАЛАТ ПРЕД ИЗБОРИ, ВЕЛАТ БИТОЛСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ

Во последните 15 години не се случило во еден ден Територијалната противпожарна единица од Битола да има дури осум интервенции за сериозни пожари. Так ...
ЗАПАЛЕНО МЕСТОТО ШТО ВЧЕРА ГО ИСЧИСТИЈА БИТОЛСКИТЕ УЧЕНИЦИ СО КЛАСНАТА

ЗАПАЛЕНО МЕСТОТО ШТО ВЧЕРА ГО ИСЧИСТИЈА БИТОЛСКИТЕ УЧЕНИЦИ СО КЛАСНАТА

Ден по еколошката акција „Мети си со класнето“, местото во близина на Новиот пазар во Битола каде вчера се чистеше, денеска го зафати пожар. Организат ...
ВО БИТОЛА СЕ ОТВОРИ ДУПКА ДЛАБОКА ДВА МЕТРA, СЕ ИСПИТУВА КАКО НАСТАНАЛА

ВО БИТОЛА СЕ ОТВОРИ ДУПКА ДЛАБОКА ДВА МЕТРA, СЕ ИСПИТУВА КАКО НАСТАНАЛА

По Куманово, и во Битола се појави дупка, со пречник од околу половина метар, длабока околу два метри, а во внатрешниот дел исполнета со вода. Дупк ...
„МЕТИ СИ СО КЛАСНЕТО“ – ПРОФЕСОРКА СО УЧЕНИЦИТЕ ГО ЧИСТИ ЃУБРЕТО НИЗ БИТОЛА

„МЕТИ СИ СО КЛАСНЕТО“ – ПРОФЕСОРКА СО УЧЕНИЦИТЕ ГО ЧИСТИ ЃУБРЕТО НИЗ БИТОЛА

„Мети си со класнето“ е мотото на екоакцијата што професорката по англиски јазик од Средното медицинско училиште Марија Магдалена Петковска-Микаровска ...
НАМЕСТО АСФАЛТ, ПАДНАА ТУЖБИ ЗА УЛИЦАТА КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ ВО БИТОЛА

НАМЕСТО АСФАЛТ, ПАДНАА ТУЖБИ ЗА УЛИЦАТА КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ ВО БИТОЛА

Наместо асфалт, паднаа тужби за улицата Климент Охридски, една од најфреквентните во центарот на Битола. Општината го тужи изведувачот „МС Конструкто ...
НАМЕСТО ДА ШЕТАТЕ ПО ШИРОК СОКАК, ВОЛОНТИРАЈТЕ, ПОРАЧАА НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОД БИТОЛА

НАМЕСТО ДА ШЕТАТЕ ПО ШИРОК СОКАК, ВОЛОНТИРАЈТЕ, ПОРАЧАА НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОД БИТОЛА

Младите да не го поминуваат денот на Широк Сокак со кафе туку да се приклучат кон невладините организации и да волонитраат стекнувајќи вештини што ќе ...
УКРАДЕНИ БОРЧИЊАТА ШТО БИТОЛСКИ УЧЕНИЦИ СИ ГИ ЗАСАДИJA ВО УЧИЛИШНИОТ ДВОР

УКРАДЕНИ БОРЧИЊАТА ШТО БИТОЛСКИ УЧЕНИЦИ СИ ГИ ЗАСАДИJA ВО УЧИЛИШНИОТ ДВОР

Несовесни граѓани откорнаа и украдоа борчиња што ги имаа засадено ученици од основното училиште „Коле Канински“ од Битола. Борчињата успеаја да фатат ...
БЕШЕ ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ДА СЕ НАПРАВИ ОВА, ВЕЛИ ЅВОНКО РИСТЕВСКИ, ГРАДИТЕЛ НА СОНЧЕВИОТ ЧАСОВНИК ВО БИТОЛА ВИСОК 6 МЕТРИ

БЕШЕ ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ДА СЕ НАПРАВИ ОВА, ВЕЛИ ЅВОНКО РИСТЕВСКИ, ГРАДИТЕЛ НА СОНЧЕВИОТ ЧАСОВНИК ВО БИТОЛА ВИСОК 6 МЕТРИ

Сончевиот часовник, што ќе се поставува на Еврејските гробишта во Битола, го изгради градежниот инженер Ѕвонко Ристевски. Висок шест метри и со дијаме ...
1 2 3 4 5 54 30 / 539 НАПИСИ