Таг: „Браќа Манаки“

1 2 3 4 10 / 37 НАПИСИ
ЏЕБНИОТ ФОТОАПАРАТ НА МАНАКИ И ЦЕЛИОТ ФОНД НА БРАЌАТА ДА СТАНАТ НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО, А ТИЕ ДА ДОБИЈАТ СПОМЕН СОБА ВО БИТОЛА, БАРААТ ОД АРХИВОТ

ЏЕБНИОТ ФОТОАПАРАТ НА МАНАКИ И ЦЕЛИОТ ФОНД НА БРАЌАТА ДА СТАНАТ НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО, А ТИЕ ДА ДОБИЈАТ СПОМЕН СОБА ВО БИТОЛА, БАРААТ ОД АРХИВОТ

Ем џебен, ем зафаќа површина колку стотина денешни мобилни телефони. Вака изгледа џебниот,односно мобилниот фотоапарат што пред повеќе од сто години г ...
ФИНСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ЈАНИ-ПЕТЕРИ ПАСИ ОСВОИ ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА „БРАЌА МАНАКИ“

ФИНСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ЈАНИ-ПЕТЕРИ ПАСИ ОСВОИ ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА „БРАЌА МАНАКИ“

Победник на 42. издание на „Браќа Манаки“, а со тоа и двокаратен лауреат во историјата на фестивалот, е кинематограферот од Финска Јани-Петери Паси, к ...
ПОВЕЌЕ СЕ ТРЕТИРААТ СПОРТСКИТЕ УСПЕСИ, ОТКОЛКУ ОНИЕ ВО КУЛТУРАТА, ВЕЛИ ПРОДУЦЕНТОТ НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ РОБЕРТ НАСКОВ

ПОВЕЌЕ СЕ ТРЕТИРААТ СПОРТСКИТЕ УСПЕСИ, ОТКОЛКУ ОНИЕ ВО КУЛТУРАТА, ВЕЛИ ПРОДУЦЕНТОТ НА „СЕВЕРЕН ПОЛ“ РОБЕРТ НАСКОВ

„Македонската јавност не му придаде голема важност на нашиот успех. Повеќе се третираат спортските успеси отколку оние во културата“, рече Роберт Наск ...
ИНТИМНИТЕ СНИМКИ НА МЛАДИТЕ И ОБЈАВУВАЊЕТО НА ИНТЕРНЕТ Е СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ, А НЕ СЕ ПРЕЗЕМА НИШТО, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА НА „СЕСТРИ“ ДИНА ДУМА

ИНТИМНИТЕ СНИМКИ НА МЛАДИТЕ И ОБЈАВУВАЊЕТО НА ИНТЕРНЕТ Е СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ, А НЕ СЕ ПРЕЗЕМА НИШТО, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА НА „СЕСТРИ“ ДИНА ДУМА

„Многу ми беше важно да го пренесам светот во кој живеат младите зашто снимањето и објавувањето на нивниот интимни односи на социјалните мрежи е серио ...
„СЕСТРИ“ НА ДУМА ГО ОТВОРИ „БРАЌА МАНАКИ“, ЗА РАЗЛИКА ОД ПРЕТХОДНИТЕ ГОДИНИ ПУБЛИКАТА ОСТАНА ДО КРАЈОТ НА ФИЛМОТ ПРЕД КОКТЕЛОТ

„СЕСТРИ“ НА ДУМА ГО ОТВОРИ „БРАЌА МАНАКИ“, ЗА РАЗЛИКА ОД ПРЕТХОДНИТЕ ГОДИНИ ПУБЛИКАТА ОСТАНА ДО КРАЈОТ НА ФИЛМОТ ПРЕД КОКТЕЛОТ

„Сестри“, дебито на режисерката Дина Дума го отвори синоќа 42. издание на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола, а Пациото во Завод ...
ВЕТЕРОТ ГО ИСКРИВИ ФИЛМСКОТО ПЛАТНО НА „БРАЌА МАНАКИ“ КОГА ПЕНДАРОВСКИ МУ ЈА ВРАЧУВАШЕ НАГРАДАТА НА КРИСТИЈАН БЕРГЕР

ВЕТЕРОТ ГО ИСКРИВИ ФИЛМСКОТО ПЛАТНО НА „БРАЌА МАНАКИ“ КОГА ПЕНДАРОВСКИ МУ ЈА ВРАЧУВАШЕ НАГРАДАТА НА КРИСТИЈАН БЕРГЕР

Ветерот го заниша и навали филмското платно на свеченото отворање на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“во Битола, додека на сцената претседат ...
„СЕСТРИ“ НА ДУМА ГО ОТВОРА „БРАЌА МАНАКИ“

„СЕСТРИ“ НА ДУМА ГО ОТВОРА „БРАЌА МАНАКИ“

„Сестри“, дебитантскиот филм на режисерката Дина Дума, ќе го отвори 42. издание на Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола ...
БЕРГЕР, КОНЧАЛОВСКИ И БАЈРАМ СЕВЕРЏАН СЕ ЛАУРЕАТИ НА 42. „БРАЌА МАНАКИ“

БЕРГЕР, КОНЧАЛОВСКИ И БАЈРАМ СЕВЕРЏАН СЕ ЛАУРЕАТИ НА 42. „БРАЌА МАНАКИ“

Австрискиот кинематографер Кристијан Бергер и рускиот режисер Андреј Кончаловски се годинашни лауреати на 42. Интернационален фестивал на филмска каме ...
ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕН ГРАМОФОНОТ НА БРАЌАТА МАНАКИ ШТО ГО ДОБИЛЕ СОБИРАЈЌИ АЛБУМ СО СЛИКИЧКИ ОД ЧОКОЛАДАТА НА „НЕСТЛЕ“

ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕН ГРАМОФОНОТ НА БРАЌАТА МАНАКИ ШТО ГО ДОБИЛЕ СОБИРАЈЌИ АЛБУМ СО СЛИКИЧКИ ОД ЧОКОЛАДАТА НА „НЕСТЛЕ“

Еден од раритетните предмети од збирката на браќата Манаки зачуван во Државниот архив во Битола, грамофонот што првите сниматели на Балканот го корист ...
СИМЕОН МОНИ ДАМЕВСКИ Е НОВ ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“

СИМЕОН МОНИ ДАМЕВСКИ Е НОВ ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“

Актерот и продуцент Симеон Мони Дамевски е новиот директор на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ со мандат од две години, соопшти Друштвото н ...
1 2 3 4 10 / 37 НАПИСИ