Таг: буџет

1 2 3 20 10 / 198 НАПИСИ
ГЕРМАНИЈА ЌЕ ЈА ПРЕПОЛОВИ ВОЕНАТА ПОМОШ ЗА УКРАИНА ВО 2025

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ЈА ПРЕПОЛОВИ ВОЕНАТА ПОМОШ ЗА УКРАИНА ВО 2025

Германија ќе ја преполови воената помош за Украина следната година, дури и со можност републиканскиот кандидат Доналд Трамп да се врати во Белата куќа ...
ВО БУЏЕТОТ ИМАШЕ ДУПКА ОД 500 МИЛИОНИ ЕВРА, СО РЕБАЛАНСОТ ОБЕЗБЕДИВМЕ ПАРИ ЗА ПОВИСОКИ ПЕНЗИИ, ИСПЛАТИ НА ПЛАТИ И ПОКРИВАЊЕ ДОЛГОВИ, КАЖА МИНИСТЕРКАТА ДИМИТРИЕСКА-КОЧОСКА

ВО БУЏЕТОТ ИМАШЕ ДУПКА ОД 500 МИЛИОНИ ЕВРА, СО РЕБАЛАНСОТ ОБЕЗБЕДИВМЕ ПАРИ ЗА ПОВИСОКИ ПЕНЗИИ, ИСПЛАТИ НА ПЛАТИ И ПОКРИВАЊЕ ДОЛГОВИ, КАЖА МИНИСТЕРКАТА ДИМИТРИЕСКА-КОЧОСКА

Со ребалансот на буџетот ќе има пари за повисоки пензии и за исплата на плати за кои пари имало само до јуни, кажа денеска министерката за финансии Го ...
НА ПЛОШТАД ДА МЕ ПРЕТЕПАТЕ, ВАКОВ КРИМИНАЛЕН РЕБАЛАНС НА БУЏЕТОТ „ПОИНАКУ“ НЕМА ДА ГЛАСА, РЕЧЕ ИЛИЕВСКА, А КОЊАНОВСКИ ВОЗВРАТИ ДЕКА РЕВИЗИЈАТА НЕ НАШЛА НИШТО СПОРНО

НА ПЛОШТАД ДА МЕ ПРЕТЕПАТЕ, ВАКОВ КРИМИНАЛЕН РЕБАЛАНС НА БУЏЕТОТ „ПОИНАКУ“ НЕМА ДА ГЛАСА, РЕЧЕ ИЛИЕВСКА, А КОЊАНОВСКИ ВОЗВРАТИ ДЕКА РЕВИЗИЈАТА НЕ НАШЛА НИШТО СПОРНО

Претседателката на битолскиот Совет Габриела Илиевска на денешната седница, на која на дневен ред е ребалансот на буџетот со кој се бараат и повеќе па ...
ПРЕД ДА ПОЧНЕ СУДЕЊЕТО „СИНЏИР“ ЗА ДАНОЧНО ЗАТАЈУВАЊЕ 8 МИЛИОНИ ЕВРА, ДЕЛ ОД ОБВИНЕТИТЕ ВРАТИЛЕ МИЛИОН ВО БУЏЕТОТ, ЗА НИВ СЕ ПРЕДЛОЖЕНИ УСЛОВНИ КАЗНИ

ПРЕД ДА ПОЧНЕ СУДЕЊЕТО „СИНЏИР“ ЗА ДАНОЧНО ЗАТАЈУВАЊЕ 8 МИЛИОНИ ЕВРА, ДЕЛ ОД ОБВИНЕТИТЕ ВРАТИЛЕ МИЛИОН ВО БУЏЕТОТ, ЗА НИВ СЕ ПРЕДЛОЖЕНИ УСЛОВНИ КАЗНИ

Со спогодби во предметот „Синџир“, за даночно затајување во кој беа притворени 15 лица лани во октомври, вратени се милион евра во државниот буџет, од ...
ЗАТВОРЕНИ ТРЕЗОРСКИТЕ КАНЦЕЛАРИИ ВО ЦЕЛИОТ ЈУГОИСТОЧЕН РЕГИОН ОТИ ЕДИНСТВЕНИОТ СЛУЖБЕНИК ЗАМИНАЛ НА ОДМОР

ЗАТВОРЕНИ ТРЕЗОРСКИТЕ КАНЦЕЛАРИИ ВО ЦЕЛИОТ ЈУГОИСТОЧЕН РЕГИОН ОТИ ЕДИНСТВЕНИОТ СЛУЖБЕНИК ЗАМИНАЛ НА ОДМОР

Сметководителите од градинките, училиштата и други државни институции во Струмица, Василево, Радовиш, Валандово и во останатите општини во Југоисточна ...
ВО МИРУВАЊЕ Е ШТРАЈКОТ ВО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО, ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЗЕМАААТ ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ ЗА 15 ОТСТО ДО 31 МАЈ

ВО МИРУВАЊЕ Е ШТРАЈКОТ ВО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО, ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЗЕМАААТ ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ ЗА 15 ОТСТО ДО 31 МАЈ

Тридневниот шрајк на Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) е ставен во мирување, кажаа денеска претседателот на Синдикатот Бранко Аџиг ...
ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНА КАРПОШ ВЕЛАТ ДЕКА ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ПЛАТИ, А ЖИТЕЛИТЕ БЕЗ СВЕТЛО, ВОДОВОД И НОВИ УЛИЦИ, ОТИ ВМРО-ДПМНЕ ГО БЛОКИРА ДОНЕСУВАЊЕТО НА БУЏЕТОТ ПОРАДИ ПЛАНОВИТЕ НА ЈАКИМОВСКИ ЗА БЕТОНИЗАЦИЈА

ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОПШТИНА КАРПОШ ВЕЛАТ ДЕКА ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ПЛАТИ, А ЖИТЕЛИТЕ БЕЗ СВЕТЛО, ВОДОВОД И НОВИ УЛИЦИ, ОТИ ВМРО-ДПМНЕ ГО БЛОКИРА ДОНЕСУВАЊЕТО НА БУЏЕТОТ ПОРАДИ ПЛАНОВИТЕ НА ЈАКИМОВСКИ ЗА БЕТОНИЗАЦИЈА

Вработените во Општина Карпош денеска побараа од советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Левица да го изгласаат буџетот за 2024 година оти ќе останат без плати. С ...
ОПШТИНА ТЕТОВО НА ЈАВНА РАСПРАВА ГО СТАВИ ПРЕДЛОГ-БУЏЕТОТ ЗА 2024

ОПШТИНА ТЕТОВО НА ЈАВНА РАСПРАВА ГО СТАВИ ПРЕДЛОГ-БУЏЕТОТ ЗА 2024

Тетовци денеска имаа можност на јавна расправа да даваат сугестии, предлози и забелешки за буџетот на Општината за 2024 година. Велејќи дека сакаат тр ...
МУХАМЕД ЗЕКИРИ ОСУДЕН ДА ВРАТИ 1.152.000 ЕВРА НА ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ, А ДОБИ И 2,5-ГОДИШНА ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА ЈАВНА НАБАВКА ЗА КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ

МУХАМЕД ЗЕКИРИ ОСУДЕН ДА ВРАТИ 1.152.000 ЕВРА НА ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ, А ДОБИ И 2,5-ГОДИШНА ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА ЈАВНА НАБАВКА ЗА КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ

Поранешниот генерален секретар во Владата Мухамед Зекири неправосилно денеска во Основниот кривичен суд Скопје е осуден на казна затвор од две години ...
ПРЕДЛОЖЕНИОТ БУЏЕТ ЗА 2024 ГОДИНА Е 5,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА СО ДЕФИЦИТ ОД 545 МИЛИОНИ ЕВРА, ПРЕДВИДЕНИ СЕ ПАРИ ЗА ПОКАЧЕНИ ПЛАТИ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР

ПРЕДЛОЖЕНИОТ БУЏЕТ ЗА 2024 ГОДИНА Е 5,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА СО ДЕФИЦИТ ОД 545 МИЛИОНИ ЕВРА, ПРЕДВИДЕНИ СЕ ПАРИ ЗА ПОКАЧЕНИ ПЛАТИ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР

Расходите во предложениот буџет за 2024 година се проектирани на 5,5 милијарди евра, што е за 5,8 отсто повеќе од 2023 година, кажа премиерот Димитар ...
1 2 3 20 10 / 198 НАПИСИ