Таг: Донбас

1 2 3 4 10 / 40 НАПИСИ
РУСКАТА ОФАНЗИВА КАЈ БАХМУТ ЈА ГУБИ СИЛАТА, ВЕЛИ УКРАИНСКАТА ВОЈСКА

РУСКАТА ОФАНЗИВА КАЈ БАХМУТ ЈА ГУБИ СИЛАТА, ВЕЛИ УКРАИНСКАТА ВОЈСКА

Руските дронови вчера нападнаа цивилни цели во Украина, при што загинаа најмалку осум луѓе во Ржишив близу Киев, но повеќемесечната копнена опсада на ...
КИЕВ УТРОВО НАПАДНАТ СО КАМИКАЗЕ ДРОНОВИ, СЕ ЗАСИЛУВААТ БОРБИТЕ ВО ДОНБАС

КИЕВ УТРОВО НАПАДНАТ СО КАМИКАЗЕ ДРОНОВИ, СЕ ЗАСИЛУВААТ БОРБИТЕ ВО ДОНБАС

Најмалку три експлозии утрово се слушнаа во Киев и властите кажаа дека станува збор за напад со камиказе дронови. Градоначалникот Витали Кличко изјави ...
ИМАМЕ ЧЕТИРИ НОВИ РЕГИОНИ, КАЖА ПУТИН, ПРОГЛАСУВАЈЌИ АНЕКСИЈА НА 15% ОД УКРАИНА

ИМАМЕ ЧЕТИРИ НОВИ РЕГИОНИ, КАЖА ПУТИН, ПРОГЛАСУВАЈЌИ АНЕКСИЈА НА 15% ОД УКРАИНА

Владимир Путин прогласи анексија на Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје, припојувајќи кон Русија 15% од територијата на Украина. Зборувајќи на церемон ...
ПРОДОЛЖУВАМЕ СО ВОЕНИТЕ ОПЕРАЦИИ ВО УКРАИНА БАРЕМ ДО ЦЕЛОСНОТО ОСВОЈУВАЊЕ НА ДОЊЕЦК, ВЕЛИ КРЕМЉ

ПРОДОЛЖУВАМЕ СО ВОЕНИТЕ ОПЕРАЦИИ ВО УКРАИНА БАРЕМ ДО ЦЕЛОСНОТО ОСВОЈУВАЊЕ НА ДОЊЕЦК, ВЕЛИ КРЕМЉ

Москва кажа дека „специјалната воена операција“ во Украина ќе продолжи сè до освојувањето на целиот источен регион Доњецк. Портпаролот на Кремљ, Дмитр ...
ПУТИН ПРОГЛАСИ ДЕЛУМНА МОБИЛИЗАЦИЈА ВО РУСИЈА

ПУТИН ПРОГЛАСИ ДЕЛУМНА МОБИЛИЗАЦИЈА ВО РУСИЈА

Владимир Путин објави делумна мобилизација во Русија во своето прво обраќање до нацијата од почетокот на инвазијата на Украина во февруари. Тој кажа д ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА НУДИ РАБОТНИЦИ ЗА ОБНОВА НА ОКУПИРАНИТЕ ОБЛАСТИ ВО ИСТОЧНА УКРАИНА

СЕВЕРНА КОРЕЈА НУДИ РАБОТНИЦИ ЗА ОБНОВА НА ОКУПИРАНИТЕ ОБЛАСТИ ВО ИСТОЧНА УКРАИНА

Војната во Украина влезе во седмиот месец, а Северна Кореја покажала интерес за испраќање на свои градежни работници на окупираните територии на исток ...
УКРАИНА НАРЕДИ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЕВАКУАЦИЈА НА 220.000 ЖИТЕЛИ НА ДОНБАС

УКРАИНА НАРЕДИ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЕВАКУАЦИЈА НА 220.000 ЖИТЕЛИ НА ДОНБАС

Околу 220 илјади жители на регионот Донецк ќе бидат задолжително евакуирани, најави украинската министерка за реинтеграција на привремено окупираните ...
ГУВЕРНЕРОТ НА ДОЊЕЦК ПОВИКА 350.000 ЛУЃЕ ДА СЕ ЕВАКУИРААТ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ГОЛЕМАТА РУСКА ОФАНЗИВА

ГУВЕРНЕРОТ НА ДОЊЕЦК ПОВИКА 350.000 ЛУЃЕ ДА СЕ ЕВАКУИРААТ ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ГОЛЕМАТА РУСКА ОФАНЗИВА

Гувернерот на Доњецк, Павло Кириленко, повика 350.000 цивили да се евакуираат во очекување на големата руска офанзива, која се префрла во овој регион ...
ПО ГУБЕЊЕТО НА ЛУГАНСК, УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ОДБРАНА НА ДОЊЕЦК И НАЈАВУВААТ ПРОТИВОФАНЗИВА НА ЈУГОТ

ПО ГУБЕЊЕТО НА ЛУГАНСК, УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ОДБРАНА НА ДОЊЕЦК И НАЈАВУВААТ ПРОТИВОФАНЗИВА НА ЈУГОТ

Руските сили се насочуваат кон нови цели во Доњецк откако Владимир Путин прогласи победа во соседниот регион Луганск, додека четири и полмесечната вој ...
ПО ОСВОЈУВАЊЕТО НА ЛУГАНСК, РУСИТЕ СЕ ВРТАТ КОН ДОЊЕЦК, КАДЕ УКРАИНЦИТЕ СÈ УШТЕ ДРЖАТ ЗНАЧАЈНА ТЕРИТОРИЈА

ПО ОСВОЈУВАЊЕТО НА ЛУГАНСК, РУСИТЕ СЕ ВРТАТ КОН ДОЊЕЦК, КАДЕ УКРАИНЦИТЕ СÈ УШТЕ ДРЖАТ ЗНАЧАЈНА ТЕРИТОРИЈА

Украинските сили вчера се повлекоа од Лисичанск, овозможувајќи ѝ голема победа на Русија, која сега го контролира целиот регион Луганск, една од клучн ...
1 2 3 4 10 / 40 НАПИСИ