Таг: Европска комисија

1 2 3 10 10 / 100 НАПИСИ
ДА НЕ ШПЕКУЛИРАМЕ СО ДАТУМИ, СЕКОЈА ЗЕМЈА ЌЕ СЕ ПРИКЛУЧИ НА ЕУ КОГА ЌЕ БИДЕ ПОДГОТВЕНА, ВЕЛАТ ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЗА ИЗЈАВАТА НА МИШЕЛ ЗА 2030 ГОДИНА

ДА НЕ ШПЕКУЛИРАМЕ СО ДАТУМИ, СЕКОЈА ЗЕМЈА ЌЕ СЕ ПРИКЛУЧИ НА ЕУ КОГА ЌЕ БИДЕ ПОДГОТВЕНА, ВЕЛАТ ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЗА ИЗЈАВАТА НА МИШЕЛ ЗА 2030 ГОДИНА

Европската комисија (ЕК) не сака да ја коментира изјавата на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, кој вчера на Блед стратешкиот форум кажа де ...
МИСИЈАТА НА ЕУ НА ЧЕЛО СО ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХРВАТСКИОТ ВРХОВЕН СУД БРАНКО ХРВАТИН ОД УТРЕ ЌЕ ГО ИСПИТУВА СУДСКИОТ СОВЕТ

МИСИЈАТА НА ЕУ НА ЧЕЛО СО ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХРВАТСКИОТ ВРХОВЕН СУД БРАНКО ХРВАТИН ОД УТРЕ ЌЕ ГО ИСПИТУВА СУДСКИОТ СОВЕТ

Mисијата на Европската комисија, на чело со експретседателот на хрватскиот Врховен суд Брнко Хрватин,  која ќе го оценува функционирањето на Судскиот ...
ВИСОК ФУНКЦИОНЕР ВО ЕУ КУПИЛ ЛУКСУЗЕН ХОТЕЛ ВО БАЛИ, ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НЕ ГЛЕДА ПРОБЛЕМ

ВИСОК ФУНКЦИОНЕР ВО ЕУ КУПИЛ ЛУКСУЗЕН ХОТЕЛ ВО БАЛИ, ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НЕ ГЛЕДА ПРОБЛЕМ

Европската комисија бара од своите вработени да ги пријават сите нивни „надворешни активности“ во обид да ги пресретнат можните конфликти на интерес п ...
ПОБАРАВМЕ ОБЈАСНУВАЊЕ ОД ВЛАДАТА ЗОШТО ЗАКОНИТЕ ЗА АВТОПАТИТЕ СЕ НОСАТ ПО БРЗА ПОСТАПКА, ВЕЛАТ ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

ПОБАРАВМЕ ОБЈАСНУВАЊЕ ОД ВЛАДАТА ЗОШТО ЗАКОНИТЕ ЗА АВТОПАТИТЕ СЕ НОСАТ ПО БРЗА ПОСТАПКА, ВЕЛАТ ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

Предложените закони не се поврзани со исполнување на стандардите на ЕУ и ние ја изразивме нашата загриженост на македонските власти и бараме дополните ...
БУГАРИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И СО БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ МИНИСТЕР ЗА МИГРАЦИЈА ВАН ДЕР БУРГ ПО ВЕТОТО ЗА ШЕНГЕН

БУГАРИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И СО БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈА, ВЕЛИ ХОЛАНДСКИОТ МИНИСТЕР ЗА МИГРАЦИЈА ВАН ДЕР БУРГ ПО ВЕТОТО ЗА ШЕНГЕН

Проблемите на Бугарија се поврзани со човековите права и со борбата против корупција, кажа холандскиот министер за миграција Ерик ван дер Бург по сино ...
ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ПОВТОРНО ЗЕМА ЗАМАВ, КАЖА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НА САМИТОТ ВО ТИРАНА

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ПОВТОРНО ЗЕМА ЗАМАВ, КАЖА ФОН ДЕР ЛАЈЕН НА САМИТОТ ВО ТИРАНА

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен смета дека проширување на Европската унија повторно добива замав. Фон дер Лајен по пристиг ...
СИГУРНА СУМ ДЕКА ЌЕ ИМА МНОЗИНСТВО ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, КАЖА ФОН ДЕР ЛАЈЕН

СИГУРНА СУМ ДЕКА ЌЕ ИМА МНОЗИНСТВО ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, КАЖА ФОН ДЕР ЛАЈЕН

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен е сигурна дека во македонскиот парламент ќе поминат уставните измени за внесување на Бугар ...
РАБОТАТА НА СОБРАНИЕТО Е НАРУШЕНА И СЕ ОДЛАГА НОСЕЊЕТО НА МНОГУ ЗАКОНИ, ВЕЛИ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА

РАБОТАТА НА СОБРАНИЕТО Е НАРУШЕНА И СЕ ОДЛАГА НОСЕЊЕТО НА МНОГУ ЗАКОНИ, ВЕЛИ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО ИЗВЕШТАЈОТ ЗА МАКЕДОНИЈА

Европската комисија (ЕК) во редовниот годишен извештај за напредокот на земјите од Западен Балкан го повикува македонското Собрание да почне да игра а ...
ЕВРОПСКА УНИЈА ОДОБРИ 11 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПОМОШ ЗА БУГАРИЈА

ЕВРОПСКА УНИЈА ОДОБРИ 11 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПОМОШ ЗА БУГАРИЈА

Европската комисија го одобри договорот за партнерство со Бугарија во износ од 11 милијарди евра за периодот 2021-2027 година. Покрај овие средства ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НАСКОРО ЌЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ СТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ДОГОВОРОТ СО ФРОНТЕКС ПОРАДИ КОЈ БУГАРИЈА ДОСЕГА ОДБИВАШЕ ПОТПИШУВАЊЕ

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НАСКОРО ЌЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ СТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ДОГОВОРОТ СО ФРОНТЕКС ПОРАДИ КОЈ БУГАРИЈА ДОСЕГА ОДБИВАШЕ ПОТПИШУВАЊЕ

Европската Комисија во наредните часови, или денови, ќе даде детали за договорот на Македонија со Европската агенција за гранична и крајбрежна стража ...
1 2 3 10 10 / 100 НАПИСИ