Таг: езеро

ОХРИД ДО ФЕВРУАРИ ТРЕБА ДА ГИ УРНЕ ДИВОГРАДБИТЕ, ИНАКУ ЌЕ БИДЕ СТАВЕН НА ЛИСТАТА НА СВЕТСКО НАСЛЕДСТВО ВО ОПАСНОСТ

ОХРИД ДО ФЕВРУАРИ ТРЕБА ДА ГИ УРНЕ ДИВОГРАДБИТЕ, ИНАКУ ЌЕ БИДЕ СТАВЕН НА ЛИСТАТА НА СВЕТСКО НАСЛЕДСТВО ВО ОПАСНОСТ

УНЕСКО ѝ даде рок на Општина Охрид до февруари наредната година да ги спроведе препораките за заштита на природни богатства. На седницата на Комитетот ...
ЏАБЕ СЕ БУНАТ, ХОТЕЛОТ ВО ЛАГАДИН Е ЗАВРШЕНА РАБОТА, ВЕЛИ В. Д. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД ГЕОРГИЕСКИ

ЏАБЕ СЕ БУНАТ, ХОТЕЛОТ ВО ЛАГАДИН Е ЗАВРШЕНА РАБОТА, ВЕЛИ В. Д. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД ГЕОРГИЕСКИ

Невладините организации, активистите, граѓаните за објектот кај Лагадин требало да делуваат кога се носел Деталниот урбанистички план, а сега кога веќ ...
КРОКОДИЛИТЕ ДОБИЈА НОВА ОГРАДА ИАКО И СТАРАТА БЕШЕ ПО ЕВРОПСКИ СТАНДАРДИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

КРОКОДИЛИТЕ ДОБИЈА НОВА ОГРАДА ИАКО И СТАРАТА БЕШЕ ПО ЕВРОПСКИ СТАНДАРДИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

Се поставува нова ограда на живеалиштето на крокодилите во скопската Зоолошка, откако завчера мажјакот Ганко избега од живеалиштето и преспа во езерот ...
ПРЕПОЛН АВИОН СЕ УРНА ВО ЈУЖЕН СУДАН, ИМА 21 ЗАГИНАТ

ПРЕПОЛН АВИОН СЕ УРНА ВО ЈУЖЕН СУДАН, ИМА 21 ЗАГИНАТ

Дваесет и едно лице загинаа при уривањето на преполн патнички вион во Јужен Судан, соопштија властите. Авионот со 19 седишта на „Бејби ер“ патувал од ...
ОТКРИЕНО ЕЗЕРО СО ТЕЧНА ВОДА НА МАРС, СЕ ВЕРУВА ДЕКА Е ДЛАБОКО ЕДЕН МЕТАР

ОТКРИЕНО ЕЗЕРО СО ТЕЧНА ВОДА НА МАРС, СЕ ВЕРУВА ДЕКА Е ДЛАБОКО ЕДЕН МЕТАР

Истражувачи пронашле доказ за постоење течна вода на Марс, верувајќи дека станува збор за езеро што се наоѓа под јужната поларна ледена капа на планет ...
ХОЛАНЃАНИТЕ ПОВЕЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ НАД ОХРИД ОТКОЛКУ ДА СЕ КАПАТ ВО ЕЗЕРОТО, ВЕЛАТ ПАРАГЛАЈДЕРИСТИТЕ ОД КЛУБОТ „ВЕРТИГО“

ХОЛАНЃАНИТЕ ПОВЕЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ НАД ОХРИД ОТКОЛКУ ДА СЕ КАПАТ ВО ЕЗЕРОТО, ВЕЛАТ ПАРАГЛАЈДЕРИСТИТЕ ОД КЛУБОТ „ВЕРТИГО“

Како што започна летната сезона, така и небото над Охрид секојдневно го шараат параглајдери. Во тендем со македонски пилоти летаат странски туристи ко ...
НАСА ОБЈАВИ ДЕКА ПРОНАШЛА ОРГАНСКА МАТЕРИЈА НА МАРС

НАСА ОБЈАВИ ДЕКА ПРОНАШЛА ОРГАНСКА МАТЕРИЈА НА МАРС

Истражувачкото возило на НАСА, „Кјуриосити“, пронашло сложена органска материја на Марс, закопана и зачувана во древни седименти, кои формирале огроме ...
7 / 7 НАПИСИ