Таг: Филхармонија

1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ
МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ГИ РАЗРЕШИ ДИРЕКТОРКАТА НА ФИЛХАРМОНИЈАТА ТИНА ИВАНОВА И УПРАВНИОТ ОДБОР

МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ГИ РАЗРЕШИ ДИРЕКТОРКАТА НА ФИЛХАРМОНИЈАТА ТИНА ИВАНОВА И УПРАВНИОТ ОДБОР

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска ја разреши директорката на Филхармонијата, Тина Иванова, а за в. д. директор е поставен виолин ...
ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕ Ѝ СЕ ИЗВИНУВА НА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА НИТУ НА ПУБЛИКАТА, ТУКУ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВА ЗА ПОДДРШКАТА ДА НЕ ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО КОЛЕГИТЕ ОД ЏЕЗ ОРКЕСТАРОТ

ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕ Ѝ СЕ ИЗВИНУВА НА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА НИТУ НА ПУБЛИКАТА, ТУКУ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВА ЗА ПОДДРШКАТА ДА НЕ ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО КОЛЕГИТЕ ОД ЏЕЗ ОРКЕСТАРОТ

Музичарите од Филхармонијата не ѝ се извинуваат на јавноста, ниту на министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, како што побара таа вчер ...
ЏЕЗ-ОРКЕСТАРОТ ЌЕ ДОБИЕ СВОЈ ПРОСТОР ПОД ОПЕРА И БАЛЕТ, ОЧЕКУВАМ ИЗВИНУВАЊЕ ОД ДИРЕКТОРКАТА И СИНДИКАТОТ НА ФИЛХАРМОНИЈА ЗА ЛАГИТЕ, КАЖА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА

ЏЕЗ-ОРКЕСТАРОТ ЌЕ ДОБИЕ СВОЈ ПРОСТОР ПОД ОПЕРА И БАЛЕТ, ОЧЕКУВАМ ИЗВИНУВАЊЕ ОД ДИРЕКТОРКАТА И СИНДИКАТОТ НА ФИЛХАРМОНИЈА ЗА ЛАГИТЕ, КАЖА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА

Националниот џез-оркестар ќе добие свој траен простор, под објектот на Националната опера и балет(НОБ), кажа денеска министерката за култура Бисера Ко ...
ФИЛХАРМОНИЈАТА СО КОНЦЕРТ ПРОТЕСТИРАШЕ ПРОТИВ ЏЕЗ ОРКЕСТАРОТ, МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ВЕЛИ ДЕКА РАБОТИ НА РЕШЕНИЕ

ФИЛХАРМОНИЈАТА СО КОНЦЕРТ ПРОТЕСТИРАШЕ ПРОТИВ ЏЕЗ ОРКЕСТАРОТ, МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ВЕЛИ ДЕКА РАБОТИ НА РЕШЕНИЕ

Со музичка изведба во живо на извадоци од „Шиндлерова листа“ на Џон Вилијамс, Филхармонијата денеска протестираше пред Министерството за култура, пора ...
НЕМА ДА ГО ДОЗВОЛАМ ОВА НИВО НА НЕКУЛТУРА НА ФИЛХАРМОНИЈА, ИМ ОДГОВОРИ МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА НА МУЗИЧАРИТЕ КОИ ЈА ОБВИНИЈА ЗА ХАОС СО ЏЕЗ ОРКЕСТАРОТ

НЕМА ДА ГО ДОЗВОЛАМ ОВА НИВО НА НЕКУЛТУРА НА ФИЛХАРМОНИЈА, ИМ ОДГОВОРИ МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА НА МУЗИЧАРИТЕ КОИ ЈА ОБВИНИЈА ЗА ХАОС СО ЏЕЗ ОРКЕСТАРОТ

Останувам на зборот дека Оркестарот за џез музика (ОЏМ) привремено ќе биде сместен во Филхармонијата, тоа и ќе го направиме, но не на перфиден и на по ...
НЕМА ДА ЈА УЗУРПИРАМЕ ФИЛХАРМОНИЈАТА, ЌЕ ВЕЖБАМЕ И СВИРИМЕ КОГА ТАМУ НЕМА КОНЦЕРТИ, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА ЏЕЗ МУЗИЧАРИ

НЕМА ДА ЈА УЗУРПИРАМЕ ФИЛХАРМОНИЈАТА, ЌЕ ВЕЖБАМЕ И СВИРИМЕ КОГА ТАМУ НЕМА КОНЦЕРТИ, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА ЏЕЗ МУЗИЧАРИ

Погрешно е претставен целиот концепт за нашето евентуално работење во зградата на Филхармонија, па оттаму произлегуваат и сите неосновани реакции, реа ...
ДА ДЕЛУВАМЕ СПЛОТЕНО ВО ИНТЕРЕС НА УМЕТНОСТА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА ЏЕЗ МУЗИЧАРИ ОТКАКО КОЛЕГИТЕ ОД ФИЛХАРМОНИЈА КАЖАА ДЕКА НЕ САКААТ ДА ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО НОВИОТ ЏЕЗ ОРКЕСТАР

ДА ДЕЛУВАМЕ СПЛОТЕНО ВО ИНТЕРЕС НА УМЕТНОСТА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА ЏЕЗ МУЗИЧАРИ ОТКАКО КОЛЕГИТЕ ОД ФИЛХАРМОНИЈА КАЖАА ДЕКА НЕ САКААТ ДА ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО НОВИОТ ЏЕЗ ОРКЕСТАР

Наш заеднички интерес е да делуваме смирено и сплотено, најколегијално сите да придонесеме во формирањето на уште една културна установа која ќе промо ...
108 ВРАБОТЕНИ ОД ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕ САКААТ ДА ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО КОЛЕГИТЕ ОД НОВИОТ ОРКЕСТАР ЗА ЏЕЗ МУЗИКА

108 ВРАБОТЕНИ ОД ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕ САКААТ ДА ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО КОЛЕГИТЕ ОД НОВИОТ ОРКЕСТАР ЗА ЏЕЗ МУЗИКА

Сто и осум вработени од Филхармонијата, меѓу кои и директорката Тина Иванова, се потпишани на петиција со која реагираат на владината одлука за вдомув ...
СЛАВНИОТ ПИЈАНИСТ ИВО ПОГОРЕЛИЌ НА 22 АПРИЛ СО КОНЦЕРТ ВО ФИЛХАРМОНИЈА

СЛАВНИОТ ПИЈАНИСТ ИВО ПОГОРЕЛИЌ НА 22 АПРИЛ СО КОНЦЕРТ ВО ФИЛХАРМОНИЈА

Легендарниот хрватски пијанист со светска кариера Иво Погорелиќ (65) на 22 април ќе има концерт во Филхармонијата во Скопје, соопшти Сојузот на композ ...
СТОТИНА КОЛИ ПАРКИРАНИ ВО ПАРКОТ ИБНИ ПАЈКО, СЕ ПАРКИРААТ ГРАЃАНИ, НО И ВРАБОТЕНИ ВО ФИЛХАРМОНИЈА И НОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

СТОТИНА КОЛИ ПАРКИРАНИ ВО ПАРКОТ ИБНИ ПАЈКО, СЕ ПАРКИРААТ ГРАЃАНИ, НО И ВРАБОТЕНИ ВО ФИЛХАРМОНИЈА И НОБ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Паркот Ибни Пајко кај зградата на Филхармонија во центарот на Скопје е блокиран со паркирани коли. Долж патеката и тротоарите наредени се една зад дру ...
1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ