Таг: Грција

1 2 3 22 10 / 215 НАПИСИ
КАТЕРИНА САКЕЛАРОПУЛУ ИЗБРАНА ЗА ПРВА ПРЕТСЕДАТЕЛКА ВО ИСТОРИЈАТА НА ГРЦИЈА

КАТЕРИНА САКЕЛАРОПУЛУ ИЗБРАНА ЗА ПРВА ПРЕТСЕДАТЕЛКА ВО ИСТОРИЈАТА НА ГРЦИЈА

Грчкиот парламент денеска ја избра Катерина Сакеларопулу за нов претседател на државата, која со тоа стана прва жена на оваа функција. Ова е главно це ...
МИЦКОСКИ ЌЕ НЀ ВРАТИ 25 ГОДИНИ НАЗАД СО ПОНИШТУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, ВО НОВИ КОНФЛИКТИ И НЕСТАБИЛНОСТ, РЕЧЕ ЗАЕВ

МИЦКОСКИ ЌЕ НЀ ВРАТИ 25 ГОДИНИ НАЗАД СО ПОНИШТУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА, ВО НОВИ КОНФЛИКТИ И НЕСТАБИЛНОСТ, РЕЧЕ ЗАЕВ

Поништувањето на Договорот од Преспа како што најавува Христијан Мицкоски, ќе ја врати земјава 25 години наназад, укинување на членството во НАТО и бе ...
ГРЦИЈА ЗА ПРВПАТ ЌЕ ДОБИЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА

ГРЦИЈА ЗА ПРВПАТ ЌЕ ДОБИЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА

Грција е на прагот да ја добие првата претседателка во својата историја откако премиерот Кирјакос Мицотакис предложи прогресивна судијка да дојде на о ...
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА НА САМИТОТ ВО ЗАГРЕБ ФРАНЦИЈА ЌЕ ЈА ПРЕИСПИТА ОДЛУКАТА ЗА ВЕТО НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, КАЖА МИЦОТАКИС

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА НА САМИТОТ ВО ЗАГРЕБ ФРАНЦИЈА ЌЕ ЈА ПРЕИСПИТА ОДЛУКАТА ЗА ВЕТО НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, КАЖА МИЦОТАКИС

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис е разочаран од ветото на Франција за почетокот на пристапните преговори на земјава со Европската Унија, пренесува Г ...
ГРЦИЈА ВИКЕНДОВ ОЧЕКУВА СНЕЖНО НЕВРЕМЕ И ЗАБРАНИ ВЛЕЗ НА КАМИОНИ

ГРЦИЈА ВИКЕНДОВ ОЧЕКУВА СНЕЖНО НЕВРЕМЕ И ЗАБРАНИ ВЛЕЗ НА КАМИОНИ

Утре и задутре ќе биде забранет влез за товарни возила во Грција појави најави за невреме. Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека забран ...
НАУЧНИЦИ ПРВПАТ ПРОНАШЛЕ ЖЕНСКИ КОСКИ НА СВЕТА ГОРА, КАДЕ ШТО НА ЖЕНИТЕ ИМ Е ЗАБРАНЕТ ПРИСТАП

НАУЧНИЦИ ПРВПАТ ПРОНАШЛЕ ЖЕНСКИ КОСКИ НА СВЕТА ГОРА, КАДЕ ШТО НА ЖЕНИТЕ ИМ Е ЗАБРАНЕТ ПРИСТАП

Научници објавија дека на гробиштата на Света Гора пронашле неколку векови стари коски што речиси сигурно припаѓаат на жена, што претставува голема ми ...
ДЕНЕСКА ЗАЕВ ЌЕ СВЕДОЧИ КОЈ МУ ГИ ДАВАЛ БОМБИТЕ, ОТКАКО ВЕРУШЕВСКИ ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕТО ГО ОБВИНИ ГРУЕВСКИ, А ГО ОСЛОБОДИ МИЈАЛКОВ

ДЕНЕСКА ЗАЕВ ЌЕ СВЕДОЧИ КОЈ МУ ГИ ДАВАЛ БОМБИТЕ, ОТКАКО ВЕРУШЕВСКИ ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕТО ГО ОБВИНИ ГРУЕВСКИ, А ГО ОСЛОБОДИ МИЈАЛКОВ

Премиерот Зоран Заев за денеска е викнат да сведочи од кого и како ги примал снимките од илјадниците незаконски прислушувани разговори во УБК во време ...
ИДЕЈАТА ЗА МУЗЕЈ ВО СОЛУН ЈА УКРАДОВМЕ ОД МСУ, РЕЧЕ ЈАНИС БУТАРИС НА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА ГРЧКИОТ МОМУС ВО СКОПЈЕ

ИДЕЈАТА ЗА МУЗЕЈ ВО СОЛУН ЈА УКРАДОВМЕ ОД МСУ, РЕЧЕ ЈАНИС БУТАРИС НА ПРВАТА ИЗЛОЖБА НА ГРЧКИОТ МОМУС ВО СКОПЈЕ

Околу 50 фотографии, слики, видеа и инсталации на поголем број грчки уметници содржи изложбата „Дали сум јас тоа име или таа слика“ на грчкиот Музеј н ...
НА ОЛИМП ЗАГИНА МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАР

НА ОЛИМП ЗАГИНА МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАР

Македонски планинар загина на планината Олимп во Грција откако паднал во провалија, најверојатно затоа што претходно му се слошило, јави државната аге ...
СТОТИЦИ ЛУЃЕ ЕВАКУИРАНИ ОД ПЛАЖИТЕ НА ГРЧКИОТ ОСТРОВ САМОС ПОРАДИ ПОЖАРИТЕ

СТОТИЦИ ЛУЃЕ ЕВАКУИРАНИ ОД ПЛАЖИТЕ НА ГРЧКИОТ ОСТРОВ САМОС ПОРАДИ ПОЖАРИТЕ

Стотици луѓе се евакуирани од плажи и хотели во Грција, додека пожарникарите се борат со десетици пожари низ земјата. Околу 700 пожарникари биле ан ...
1 2 3 22 10 / 215 НАПИСИ